Přejít k hlavnímu obsahu

Co naše babičky uměly a my zapomínáme: V čem vynikala ta vaše? Dokázaly ušít nebo opravit oděv, vařit i péct

Každá generace má své unikátní dovednosti a zkušenosti, které předává dalším. V dnešním světě plném moderních technologií a rychlého tempa života se však zdá, že jsme zapomněli na mnoho věcí, které naše babičky uměly. Tyto dovednosti a znalosti, které se v minulosti předávaly z generace na generaci, se postupně vytrácí a upadají v zapomnění. Připomeňme si tedy některé z těchto dovedností a vzpomeňme si na to, co jsme možná ztratili.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Zapomenuté výrazy našich babiček. Víte kdo, nebo co je lazebník? Otestuje své znalosti

Pamatujete si z prázdnin u babičky vůni borůvkových koláčů, partu kamarádů i babičku, která měla specifický slovník? Dnes už se, pravda, ve většině případů tyto výrazy považují za zastaralé. Víte, co znamenají? Vyzkoušejte si zábavný kvíz Světa ženy a otestujte své znalosti.
svetzeny.cz

1. Ruční práce a řemesla:

Naše babičky byly mistři v ručních pracích a řemeslech, jako je šití, pletení, háčkování nebo vyšívaní. Dovedly vyrobit vlastní oblečení, dekorace do domácnosti a dokonce i hračky. V dnešní době se často spoléháme na průmyslově vyráběné výrobky a zapomínáme na umění ruční práce, které může být velmi uspokojivé a terapeutické.

2. Konzervování potravin:

Měly znalosti o tom, jak konzervovat potraviny. Uměly vyrobit domácí marmeládu, zavařeniny, nakládanou zeleninu nebo sušené ovoce. Díky tomu byly schopny uchovat potraviny na delší dobu a využívat sezónních plodin i mimo jejich čas sklizně. Dnes často preferujeme rychlé a připravené potraviny a zapomínáme na dovednost zachování potravin přirozeným způsobem.

3. Bylinky a léčivé rostliny:

Naše babičky měly rozsáhlé znalosti o bylinkách a léčivých rostlinách. Věděly, které bylinky mají léčivé účinky a jak je používat k léčení běžných nemocí a potíží. Dnes se často obracíme k lékům z lékárny, aniž bychom si uvědomili přírodní možnosti léčby, které mohou být šetrné k tělu.

Mohlo by se vám líbit

Získejte kontrolu nad svou váhou po přechodu: Klíčové tipy pro úspěšné hubnutí u žen

Přechod, známý také jako menopauza, je přirozeným fází ženského života, která nastává ve středním věku. Během této doby dochází k hormonálním změnám, které mohou mít vliv na metabolismus a tělesnou hmotnost. Zhubnou ovšem rozhodně není všemožné! Přinášíme vám několik rad, jak na to.
svetzeny.cz

4. Vaření základních jídel:

Naše babičky uměly připravit výtečná jídla z jednoduchých surovin. Uměly vařit polévky, omáčky, pečivo a dezerty od základů. Dnes se často obracíme na hotová jídla a rychlé občerstvení, která jsou připravena pro nás. Zapomínáme tak na dovednost a radost z vaření základních jídel, která mohou být nejen chutná, ale také zdravá.

5. Šití a opravy oděvů:

Naše babičky uměly šít a opravovat oděvy. Měly dovednosti na opravu děr, na zkracování kalhot nebo prošívaní knoflíků. Dnes, když se něco rozbije nebo se zničí, často jednoduše kupujeme nové. Zapomínáme tak na schopnost opravit a prodloužit životnost našich věcí.

6. Stará moudrost a rady:

Naše babičky měly bohatou zásobu staré moudrosti a rad, které získaly z vlastního životního a zkušenostního potenciálu. Uměly nám poradit, jak řešit problémy, jak se starat o domácnost, jak udržovat zdraví a jak žít šťastný život. Dnes často spoléháme na vyhledávání informací na internetu a zapomínáme na cenné rady a zkušenosti našich babiček.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny dovednosti a znalosti našich babiček jsou ztraceny. Mnoho lidí se stále zajímá o ruční práce, vaření, přírodní léčbu a staré moudrosti. Je na nás, abychom si tato umění a dovednosti připomněli a pokračovali v jejich uchování a předávání na další generace.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Slova, která používaly naše babičky. Víte, co znamená verbovat nebo vindra?

Výrazy našich babiček nám dnes přijdou už dost zastaralé. Pamatujete si na nějaká slova, která používala nebo používá a běžně se ve slovníku nevyskytují? Babičky a prababičky měly po ruce vždycky nějakou upečenou buchtu, čistý kapesník a slovní spojení, která se dnes už takřka nepoužívají.
svetzeny.cz

Možná bychom si měli najít čas na to, abychom se obrátili na naše babičky a získali od nich znalosti a dovednosti, které již nejsou tak běžné v našem moderním světě. Můžeme se tím nejen naučit něco nového, ale také si uchovat a ocenit důležité části naší kultury a tradice.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon