Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Slova, která používaly naše babičky. Víte, co znamená verbovat nebo vindra?

Info ikona
babička

Výrazy našich babiček nám dnes přijdou už dost zastaralé. Pamatujete si na nějaká slova, která používala nebo používá a běžně se ve slovníku nevyskytují? Babičky a prababičky měly po ruce vždycky nějakou upečenou buchtu, čistý kapesník a slovní spojení, která se dnes už takřka nepoužívají.

Babičky měly vždy po ruce nějaké to moudro nebo pořekadlo. Často prohlašovaly, že nás vykrmí, protože jsme hubení jako lunt nebo vyžle a na talíři se objevila velká porce jídla. Spalo se pod těžkými duchnami a vstávalo se se slepicemi. A používala se slova, kterým dnes děti asi nerozumí. Jak jste na tom vy? To vyzkoušejte v našem testu.

 

Kvíz: Pravopis českého jazyka, který by měl zvládnout každý absolvent základní školy. Otestujte svoje znalosti

svetzeny.cz

Archaismy

Právě tímto slovem se dnes označují výrazy, které se v běžné mluvě nepoužívají. Byla nahrazena jinými, které jsou novější. Najdeme je často v knihách, dětských říkankách, některých nářečí nebo v mluvě našich babiček a dědečků. Mezi ně patří například lazebník, lunt, vindra a podobně. Existují také historismy, tedy slova označující věci, které již zanikly. Bývají to obvykle povolání, historické zbraně a podobně. Linie mezi nimi není pevně daná.

 

Zdroj článku