Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Slova, která používaly naše babičky. Víte, co znamená verbovat nebo vindra?

Výrazy našich babiček nám dnes přijdou už dost zastaralé. Pamatujete si na nějaká slova, která používala nebo používá a běžně se ve slovníku nevyskytují? Babičky a prababičky měly po ruce vždycky nějakou upečenou buchtu, čistý kapesník a slovní spojení, která se dnes už takřka nepoužívají.

Babičky měly vždy po ruce nějaké to moudro nebo pořekadlo. Často prohlašovaly, že nás vykrmí, protože jsme hubení jako lunt nebo vyžle a na talíři se objevila velká porce jídla. Spalo se pod těžkými duchnami a vstávalo se se slepicemi. A používala se slova, kterým dnes děti asi nerozumí. Jak jste na tom vy? To vyzkoušejte v našem testu.

 

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Pravopis českého jazyka, který by měl zvládnout každý absolvent základní školy. Otestujte svoje znalosti

Připravte se na kvíz z češtiny! Jestli jste si mysleli, že po opuštění základní školy už nikdy nebudete muset řešit pravopis, mýlili jste se. Vyzkoušejte své znalosti a uvidíte, jestli se pořád držíte nad vodou, nebo z vás bude ten, kdo způsobuje jazykovou katastrofu. Jste připraveni na to, abyste se vrátili do lavic a ukázali své jazykové schopnosti?
svetzeny.cz

Archaismy

Právě tímto slovem se dnes označují výrazy, které se v běžné mluvě nepoužívají. Byla nahrazena jinými, které jsou novější. Najdeme je často v knihách, dětských říkankách, některých nářečí nebo v mluvě našich babiček a dědečků. Mezi ně patří například lazebník, lunt, vindra a podobně. Existují také historismy, tedy slova označující věci, které již zanikly. Bývají to obvykle povolání, historické zbraně a podobně. Linie mezi nimi není pevně daná.

 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku