Přejít k hlavnímu obsahu

Hltáte jídlo? Vědci zjistili, co vám hrozí, pokud s tím nepřestanete

Info ikona
Hltání jídla

Doba je rychlá, najíst se v klidu a pomalu řada lidí nezvládá z důvodu časové tísně. Vědci zjistili k čemu hltání jídla vede, výsledky jejich výzkumu řadu lidí nepotěší. Zjistěte, co se děje s vaším tělem, když do sebe jídlo rychle „naházíte“.

Výzkum prokázal, že hltání jídla vede k obezitě

V lednu 2021 věděcký časopis Clinical Obesity publikoval studii, na které se podílela řada odborníků. Ti ve svém výzkumu došli k závěru, že hltání jídla zvyšuje riziko obezity. Ukázalo se, že lidé, kteří mají tendenci jídlo do sebe rychle „naházet“ mají vyšší BMI. Ve své studii zkoumali i sourozence a jejich stravovací návyky a zjistili, že spíše lidé, kteří mají sourozence, mají tendenci se stravovat rychleji než jedináčci. Nejčastěji dle vědců jídlo hltají prvorození lidé, u nich je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se nenajedí v klidu.

Potraviny, které dětem nejvíc ubližují: Vedou k obezitě, poškození paměti i rakovině

svetzeny.cz

Proč tomu tak je?

Vědci jsou toho názoru, že je to dáno tím, že potravin, které se dají sníst rychle, pak člověk sní více, než by bylo potřeba k zasycení a zažehnání pocitu hladu. Lidé tak nevědomky zvyšují svůj kalorický příjem. Ve své studii se výzkumný tým zaměřil hlavně na děti a dospívající mládež, ale poznatky se dají aplikovat všeobecně. V dětství se totiž formují naše stravovací návyky, a ty si pak sebou neseme někdy i celý život.

Naučte se jíst v klidu

Jediným řešením je naučit se jíst v klidu a vynahradit si na jídlo dostatek času, aby to byl požitek. Vanessa Rissetto, uznávaná dietoložka z newyorské univerzity pro magazín Eat This, Not That radí: „Prvním krokem je naučit se vnímat jídlo jinými smysly než chutí. Věnujte pozornost barvám a jeho textuře. Ohodnoťte vůni jídla. Nejprve snězte jedno sousto a až pak si vemte další.“ Ze své zkušenosti totiž ví, že lidé mají tendenci „ládovat se“ jídlem a dávat si více porcí do úst zároveň. Další pomůckou může být odkládání příboru poté, co si dáte porci do úst. Důležité je také si opravdu ve svém denním rozvrhu najít čas na jídlo, alespoň 20 minut. Další studie také poukazují na to, že když se naučíte jíst pomaleji, budete konzumovat zdravější jídlo. Lidé totiž často hltají nezdravé svačinky.

Co dalšího hltání jídla způsobuje?

Také se hovoří o souvislosti rychlého jedení s cukrovkou. V minulosti provedené studie našly korelaci mezi hltáním jídla a zvýšeným rizikem inzulinové rezistence, tedy stavu, kdy tělo nemůže dobře využít svůj vlastní inzulin. Inzulinová rezistence úzce souvisí s metabolickým syndromem, což je označení pro soubor rizikových faktorů či nemocí, které mohou vést k rozvoji aterosklerózy, diabetu 2. typu i kardiovaskulárních nemocí. V neposlední řadě není dlouhodobé hltání jídla dobré pro váš žaludek, mohlo by vést až k erozivní gastritidě, což je závažný zánět žaludku. V korejské studii vědci analyzovali 10 000 pacientů, kteří vykazovali známky erozivní gastritidy. Řada z nich přiznala, že jedí rychle. Hltání jídla také není dobré pro vaše srdce říká Jeremy Pearson, ředitel British Heart Foundation. Jeho doporučení zní: „Je důležité, aby si lidé našli čas a vybrali si zdravé vyvážené varianty jídla, namísto toho, aby sáhli po hotových jídlech nebo jídle s sebou.“


Zdroje: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cob.12438, https://www.sciencealert.com/quick-eating-bad-for-waistline-heart-heal

Denní režim dle čínské medicíny: Kdy vás čeká nejlepší sex a v kolik hodin chodit spát?

svetzeny.cz

Jak se zpěvačce Adele podařilo shodit více než 40 kilo? Zde je její zaručený recept na hubnutí

svetzeny.cz