Přejít k hlavnímu obsahu

Sezóna léčivých rostlin začíná: Tipy, jak bylinky natrhat ve volné přírodě aby skutečně pomáhaly

Čerstvé bylinky dodají každému pokrmu úžasnou chuť a vůni. Vypěstovat si je můžete buď sama doma na balkoně či zahrádce, nebo podniknout výpravu jako "babka kořenářka" a natrhat si je ve volné přírodě. Jejich sezona totiž právě začíná, tak jděte do toho!

Jak nejlépe bylinky sbírat? Čemu se vyvarovat? A jak je skladovat? Přečtěte si bylinkářské desatero!

1. Bylinkářské výpravy podnikejte výhradně do míst, která nejsou znečištěna

prachem, výfukovými plyny, chemikáliemi či jinými toxickými látkami. Rozhodně tedy nic nesbírejte poblíž frekventovaných silnic a parkovišť, v průmyslových oblastech, v centrech měst, v parcích, kam lidé chodí venčit psy, nebo kde se zdržují narkomani apod.

2. Sbírejte za pěkného slunného a suchého počasí

Po dešti vždy alespoň den počkejte, aby rostliny stačily přirozeně oschnout. Nejlepší je vyjít si na ně zhruba mezi 11. až 14. hodinou. Obsah účinných látek se totiž během dne mění – od rána stoupá, kolem poledne vrcholí a potom zase klesá.

Mohlo by se vám líbit

Bylinkový horoskop: Co vás čeká v nejbližší budoucnosti a co o vás vaše bylinka prozradí?

Svoje znamení zvěrokruhu zná každý, nicméně víte, jaká bylinka je pro vás ta pravá? Sepsali jsme pro vás bylinky podle zmanení, a díky nim můžete zjistit, co vás čeká v nejbližší budoucnosti i vaše obecné vlastnosti.
svetzeny.cz

3. Rostliny, z nichž se používají listy

(mateřídouška, máta, šalvěj aj.), trhejte těsně předtím, než rozkvetou – v té době jsou nejaromatičtější a zároveň je v nich nejvíce bioaktivních složek. Ty, které se sbírají na květ (například měsíček, divizna, sléz), sbírejte teprve tehdy, až plně rozkvetou.

4. Buďte šetrní – rostlinky utrhněte opatrně,

abyste je nevytáhli i s kořenem, nebo je uřízněte kousek nad zemí, popřípadě květy odstřihněte nůžtičkami. Nikdy na jednom místě nevyškubejte všechno, ať tam byliny najdete i napřes- rok a ať zbude něco také pro ostatní a jako pastva pro zvířata i pro lidské oči a nos!

5. Na bylinky si vezměte vzdušnou nádobu,

nejlépe proutěný košík, do níž je můžete lehce vkládat a kde se nebudou tísnit a nehrozí jim zapaření. Povadlé, pomačkané a polámané byliny ztrácejí na kvalitě. Proto vždy natrhejte jen tolik, kolik dokážete ihned zpracovat. Pro další dávku si můžete vyjít zase jindy.

6. Před sušením rostliny nemyjte,

to je znehodnocuje. Sušte je na vzdušném, teplém, suchém a stinném místě – nejlépe tam, kde proudí vzduch. Nikdy ne na přímém slunci a při teplotě nad 40 °C.

Mohlo by se vám líbit

Bylinková encyklopedie podle vašeho znamení zvěrokruhu. Co pomůže právě vám?

Na každý neduh existuje nějaká bylinka. Stejně tak bychom mohli říci, že i každé znamení zvěrokruhu má své bylinky, které na ně působí víc než na ostatní podle toho, k jakým neduhům jsou tito jedinci náchylní. Léčivé bylinky vám pomohou nastartovat organismus, osvěžit mysl a uzdravit nemocné tělo.
svetzeny.cz

7. Důkladně usušené byliny uložte

v dobře uzavíratelných skleněných nebo keramických nádobách. Plátěné sáčky jsou méně vhodné – může se do nich dostat prach či různý hmyz. Nepoužívejte ani plastové či kovové nádoby. 

8. Sušené bylinky rozdrťte nebo rozemněte mezi prsty

teprve těsně před použitím – jejich aroma pak bude výraznější. Zjistíte-li, že vám obsah nádoby začal plesnivět (protože jste rostliny uložili nedokonale usušené), vše vyhoďte!

9. Kromě sušení je možné nasbírané bylinky také zamrazit

Předtím je však nekrájejte a nelámejte, ať se nevytratí účinné látky. Pouze je opatrně sviňte, volně uložte do plastového sáčku a dejte do mrazáku s nejvyšším stupněm mrazení (v zájmu kvality by mělo proběhnout co nejrychleji).

10. Některé rostliny můžete čerstvě nasbírané zpracovat jinak

Lze z nich připravit například olej (třezalkový, měsíčkový aj.), sirup (jitrocelový) nebo želé (tzv. pampeliškový, sedmikráskový aj. med). Některé se dají naložit do sladkokyselého nálevu (poupata sedmikrásek, mladé nažky javoru), popřípadě do soli (česnek medvědí, bršlice kozí noha) či cukru (okvětní plátky šípkových růží aj.). Stále zůstanou zdravé!

Mohlo by se vám líbit

Bylinky v květináči a za oknem: Jaké vám doma rozhodně nesmí chybět?

Jaro nedávno začalo a s ním i vhodný čas pro sázení bylinek. Pokud nevlastníte dům a zahradu, možná, že zrovna řešíte dilema, které byste si měla letos zasadit, aby je bylo možné pěstovat vevnitř v bytě. Jaké bylinky to v pohodě zvládnou, a které z nich patří mezi neoblíbenější? Následujícím rostlinkám se bude dařit i v květináči a jsou vhodné pro pěstování v bytě nebo na terase.
svetzeny.cz