Přejít k hlavnímu obsahu

6 geniálních tipů, jak využít lógr v domácnosti a ušetřit

Milujete presso z kávovaru, nebo klasického "turka"? Pak vám po přípravě vaší oblíbené kávy zbyde kávová sedlina nebo-li lógr. Ten je škoda vyhodit do koše na odpadky, dá se totiž chytře využít. Třeba v kuchyni, na zahrádce i v péči o pleť.

Ať už vám zbyde lógr z turka, sedlina z přefiltrované kávy nebo z poctivého presa, nevyhazujte je. Zbytky pomletých kávových zrn totiž mají mnoho benefitů, které ještě můžete využít. Minimalizujete tím odpad z kuchyně a získáte stoprocentně přírodní preparát s širokými možnostmi využití. 

Lógr jako čistič připálených hrnců

Komu se někdy nepřipeklo jídlo v pekáči nebo nepřipálil hrnec. Než na spáleninu vezmete drátěnku, která by povrch mohla poškrábat, zkuste právě kávovou sedlinu. Naneste ji na nečistotu a houbičkou rozetřete, pomůže spáleninu rychleji uvolnit

Lógr jako hnojivo a ochrana před škůdci

Neváhejte přidat zbylou sedlinu na záhony s květinami i zeleninou na zahradě i k vašim pokojovkám. Káva je bohatá na řadu živin, určité množství si zachová, i když ji proženete horkou vodou. Půdě dodá prospěšné minerály, jako dusík, vápník, železo a fosfor. Navíc přitahuje žížaly a červy, které zeminu prokypří. Její odér naopak odhání od rostlin škůdce, třeba otravné mšice a octomilky. Pokud vám doma zbývá kávové sedliny větší množství, klidně ji vyhazujte do kompostu. 

Co se stane s vaším mozkem, když budete pít kávu každý den: Vědecká studie potvrdila, že káva mění jeho strukturu a může ovlivňovat paměť

Patříte mezi jedince, kteří si rádi dávají kávu? Ranní káva dokáže povzbudit na celý den, ale co vědci z Univerzity v Basileji prokázali? Není tajemstvím, že kofein patří mezi nejčastěji konzumované stimulační drogy. Vědci objevili, že pravidelným pitím kofeinu může docházet ke změnám v šedé hmotě mozkové.
svetzeny.cz

Osvědčený pohlcovač pachů

Je vaše lednice nepříjemně cítit? Nasypte zbylý lógr do mističky a dejte ho do lednice, dokáže pachy pohltit. Zhruba po třech dnech obsah misky vymeňte za nový. Kávou můžete zbavit zápach také mrazák. Poslouží ale i mimo kuchyni. Jakmile sedlina uschne, vložte ji do látkových pytlíčků, nebo klidně staré ponožky, která vám zůstala lichá, a dejte ji do čpících bot nebo do skříně s pracovním oblečením. Využijte ji všude tam, kde potřebujete provonět vzduch.

Mýdlo na zapáchající ruce

Pach může odstranit i z vašich rukou, třeba když vám po vaření na kůži ulpělo aroma česneku, rybiny nebo cibule. Jednoduše si zbytky kávy omyjte ruce a opláchněte. 

Jak vyčistit odpady v kuchyni a v koupelně? Stačí k tomu dvě levné ingredience, které máte doma

Každý z nás občas řeší ucpaný kuchyňský dřez nebo například zápach odpadu v koupelně. Než povoláte instalatéra nebo vyrazíte do drogerie na nákup drahých chemických prostředků, zkuste si pomoci tím, co máte doma. Problému se můžete zbavit rychle a levně díky ingrediencím, jež máte pravděpodobně doma v kuchyni.
svetzeny.cz

Voňavý peeling na paty i celulitidu

Kávová sedlina je na omak hrubá, právě její abrazivní účinky využijte naplno v koupelně. Hodí se jako peeling na obličej, hrubé lokty i ztvrdlé paty na nohou. Použijte ho jen tak, nebo ho smíchejte s olejem, třeba olivovým, případně sprchovým gelem. Zapojte peeling i do boje s celulitidou, pomáhá nejen prokrvující masáž, ale i stimulační účinky kofeinu. Tváři peeling dopřejte jednou týdně, na tělo a celulitidu ho můžete použít dvakrát až třikrát týdně.

Odstraňte kruhy pod očima díky lógru

Máte pod očima oteklé váčky a tmavé kruhy? Zkuste kávovou první pomoc. Díky obsahu kofeinu a antioxidantů kávová sedlina může jemné pleti v okolí očí prospět. Prokrví ji, zbaví otoků a vrátí jí rozzářený vzhled. Pravidelné užívání pomůže v očním okolí stimulovat krevní oběh, a váčkům a kruhům tak předcházet. Zkuste sedlinu smíchat třeba s kokosovým olejem a pastu pod oči natřít alespoň na deset minut, poté opláchněte. Mladší vzhled zaručen.

Zdroj článku