Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít liché ponožky: Nemusí končit v koši, využijte je chytře v domácnosti nejen jako jednorázové prachovky

Chybí vám druhá ponožka do páru? Nejste jediní, lichožrouti úřadují snad v každé domácnosti. Pokud neladící ponožky ukrýváte v šuplíku a doufáte, že se druhá do páru časem najde, možná už máte takových naivních čekatelek pěknou hromadu. Nemusí ale skončit nevyužité v koši. Oceníte je při úklidu, tvoření a mohou vám i zajímavě oživit outfit.

Máte-li z páru ponožek už jen jednu, možná vám připadá zbytečná. Ať už se její dvojče ztratilo při praní, dítě nedovezlo plný počet zpět ze školy v přírodě, nebo je na jedné z ponožek díra, kterou už se vám nechce zašívat, nemusí skončit v odpadkovém koši. Je to ekologické, ekonomické a dokonce to může být zábava.

Lichá ponožka jako prachovka i mop

Liché ponožky můžete zužitkovat například při úklidu. Poslouží jako hadřík, dobře se s nimi stírá prach i nasucho. Bylo by ale škoda nevyužít toho, že je můžete na něco navléknout. Natáhněte je na dlouhé koště a máte skvělý mop, kterým setřete prach ze stěn a smetete pavučiny ze stropu. Omotejte je kolem vařečky a dostanete se mezi žebra radiátoru, kde se hromadí špína a prach. Ušetříte za různé jednorázové prachovky.

Módní trend: Zlatá pravidla pro nošení tenisek. Vyhněte se přílišnému kombinování a ukazujte ponožky

Tenisky jsou součástí základní výbavy každého botníku. Ženy milující módu letos nejraději nosí své sportovní modely těmito třemi způsoby.
svetzeny.cz

Lichá ponožka si poradí s vlhkostí i průvanem

Mlží se vám okna ve starším autě? Nasypte do ponožky kočkolit, pevně zavažte a nechávejte takto naplněnou ponožku na palubní desce auta, pohltí přebytečnou vlhkost. Po čase bude třeba vystýlku vyměnit. Z ponožky či podkolenky vykouzlíte také  polštářek proti průvanu, který se dává pod netěsnící dveře a okna. Nový v obchodech stojí několik stovek, z ponožky ho máte zadarmo. Naplnit ho můžete molitanem nebo dutým vláknem, které koupíte v galanterii, ale klidně i dalším nevyužitým oblečením, rozstříhaným tričkem nebo starým polštářem. 

Zápach pochytá lichá ponožka

Ponožku naplňte levandulí, pot-pourri ze sušených květů, aromaperličkami do praní nebo kávovými zrnky, zavažte a pověste mezi prádlo do šatníku. Skříň krásně provoní a zbaví molů či dalších škůdců. V komodách, které neotevíráte často, si poradí se zatuchlým zápachem a dodají obsahu skříní potřebnou svěžest.

Užitečné věci, které běžně lidé vyhazují, přitom ještě dovedou posloužit: Skořápky, ruličky od toaletního papíru nebo noviny

Řadu věcí lidé bezmyšlenkovitě vyhazují bez toho, aby se zamysleli, zda je nelze ještě nějak využít. V koši a kontejnerech tak končí užitečné věci jako jsou skořápky od vajec, ruličky od toaletního papíru či noviny. Jak šikovně se dají ještě upotřebit?
svetzeny.cz

Lichá ponožka zahřeje láhev

Huňaté ponožky mají výbornou hřejivou vlastnost, využít toho můžete i v kuchyni. Chcete-li udržet konvici s čajem déle teplou, ustřihněte špičku ponožky a máte pružný termoobal, který se hodí na jakoukoliv láhev, hrnek, termohrnek či konvici. 

Nátepníky pro zmrzlé i sportovce

Z ponožek si můžete udělat i šikovné nátepníky. Oceníte je na věčně zmrzlé ruce, nebo při sportu, pásek kolem zápěstí se hodí k otírání potu. Ustřihněte z ponožky špičku, případně zkraťte na potřebnou délku. Proti chladu můžete návleky na ruce nechat delší, nezapomeňte udělat otvor na palec, ať máte v teple i dlaně. Na sport postačí nátepníky užší. Aby se nepáraly, je lepší ustřižené kraje obšít. 

VIDEO: Velikonoční DIY vejce 5x jinak

Zapomeňte na rozpuštěné voskovky a mravenčí práci se špendlíkem na tužce. Našli jsme pět metod, podle jakých připravíte velikonoční kraslice snadno, rychle a moderně.
svetzeny.cz

Roztomilé jarní osení ozdobí liché ponožky

Máte děti, které rády tvoří? Vyrobte si z ponožek vlasatého panáčka. Do špičky ponožky stačí nasypat semínka, například řeřichy či různých obilnin, a přidat hlínu nebo písek. Fixou namalujte obličej nebo si pohrajte s šitím, využijete zbytky látek, filcu a knoflíky. Pak stačí panáčka posadit do kelímku a denně lehce zalévat, osení vyraší během dvou týdnů.

Liché ponožky jako hračky pro pejska

Hračky pro psy váš domácí mazlíček miluje, ale likviduje je jako na běžícím pásu? Zkuste do sebe zamotat dvě ponožky a pevně svázat, nebo ponožku naplňte zmačkanou petlahví, či do ní zavažte tenisák. Psí zuby budou nadšené a vám nebude líto rozkousanou hračku vytvořenou z odpadu vyhodit. 

Vyrobte si z lichých ponožek roztomilé hračky

Z ponožek můžete ušít i roztomilá zvířátka a postavičky. Stačí trochu umu a fantazie, případně zkuste na Pinterestu zapátrat po inspirativních vzorech. Stačí nůžky, nit a náplň, třeba vatelín nebo rýže, a ze staré ponožky můžete vykouzlit sněhuláka, medvídka, opici nebo psího kamaráda.

Liché ponožky jako módní doplněk

Liché ponožky mohou klidně dál sloužit svému původnímu záměru. Je přece trendy nosit ponožky, které nejsou úplně stejné, ale hezky k sobě ladí. Vytvořte si z lichých ponožek nové dvojice, popusťte uzdu fantazii. Případně můžete využít trik, který vám ušetří nervy a spoustu času, a ponožky vůbec nepárovat. Mějte je v šuplíku hala bala a vezměte si prostě dvě, které k sobě ladí délkou a materiálem, ale barvou či potiskem se liší. Zajímavě oživíte svůj outfit. 

Zdroj článku