Přejít k hlavnímu obsahu

Ideální podlaha do kuchyně: Poradíme, na co se zaměřit

Info ikona
kuchyň

Prakticky zařízená kuchyně tvoří srdce domova. A bez kvalitní podlahy se neobjedete. Rozlitá voda a spadlý nůž patří mezi časté nástrahy, kterým podlaha v kuchyni čelí. Proto se při výběru zaměřte na odolnost a snadnou údržbu. Poradíme vám, jak podlahu vybrat, abyste v kuchyni netrávili mládí úklidem a netrnuli hrůzou, když vám na ní něco spadne.

Jaké vlastnosti očekávat od podlahy v kuchyni 

Než začnete uvažovat o nové podlaze, ujasněte si, co od ní očekáváte. Zaměřte se především na následující vlastnosti, které zajistí dlouhou životnost podlahy a zútulní váš domov. 

Odolnost vůči vodě a vlhkosti 

Při vaření nebo i běžném pohybu v kuchyni snadno převrhnete hrnek s čajem nebo vylijete trochu vody na zem při slévání těstovin. Vybírejte takovou podlahu, která vlhkosti odolá, nehrozí její nafouknutí, kroucení a jiné deformace. 

Info ikona
podlahy

Snadná údržba 

Podlahu v kuchyni vybírejte s ohledem na její údržbu. Vybublaná omáčka z hrnce nebo spadlé slupky od brambor na zem patří mezi časté kuchyňské nehody. Podlaha v kuchyni by měla ideálně nabízet neporézní ochrannou vrstvu, která zamezí zašlapávání nečistot. Díky hladkému povrchu snadno setřete nečistoty mopem nebo vlhkým hadrem. 

Odolnost proti poškrábání a opotřebení 

Podlaha v kuchyni je více vystavená mechanické námaze třeba v podobě spadlého nože. Vybírejte krytinu, která takové nehody ustojí. Zdánlivě odolné dlaždice mohou prasknout, pokud na ně spadne něco těžkého. 

Vzhled podlahy a dekory 

Podlaha dotváří estetický dojem místnosti. Zaměřte se na krytinu, která vás neomezuje výběrem dekorů. Kvalitní vinylové i PVC podlahy nabízí různé variace a seženete podlahu, která věrně imituje dřevo, dlažbu nebo beton. Při výběru podlahy nezapomínejte ani na ladicí lišty. Podtrhnou dojem z podlahy a přinesou do místnosti sjednocený vzhled. 

Info ikona
podlahy

Vinylová podlaha: Elegance a odolnost v jednom 

Všechny nároky splňují vinylové podlahy, které patří mezi populární volbu při výběru nové krytiny. Nabízí vysokou odolnost vůči mechanickému namáhání i vodě a vlhkosti. Pozor ale na to, že vinylové podlahy se dělí na lepené a plovoucí. Lepené nabízí větší odolnost vůči vlhkosti.Při správné instalaci, kdy zamezíte zatečení vody pod podlahu, je můžete umístit i do koupelny. S běžným provozem v kuchyni si poradí. Vinylové podlahy se ošetřují PUR vrstvou, která vyhlazuje mikropraskliny. Díky tomu je podlaha hladká a nehrozí zašlapávání nečistot. 

PVC/Lino: Nekonečný výběr vzorů a snadná údržba 

Podobné vlastnosti s příznivější cenovkou nabízí také PVC podlahy. Snadno se instalují, jen tak něco je nerozhodí a poradí si i s vylitou vodou. Pozor na to, že pokud necháte větší množství vody na podlaze stát přes deset hodin, začne šednout. Výhodou PVC/Lina je obrovský výběr dekorů. Podobně jako vinylové podlahy i PVC seženete ve věrných imitacích dřeva nebo dlažby. Většina kvalitních PVC podlah je ošetřená ochrannou PUR vrstvou, která zamezuje zašlapávání nečistot. 

Měření