Přejít k hlavnímu obsahu

Ve své kůži: Ať vás sluníčko nespálí

Sluneční paprsky pro nás mohou být zdravé a prospěšné, zároveň ale mohou pokožku poškodit. Jak ji ochránit?

Více slunce, více rizika

V létě je samozřejmostí, že jsme na sluníčku, co nejvíce to jde. Mnoho z nás se těší na opalování a na relax u rybníka či u moře. Pokud ale při opalování nechráníte svou pokožku, může to z dlouhodobého hlediska spíše uškodit. „Při opalovaní musíme v první řadě zvážit všechna pro a proti. Pravdou je, že pokožku na opalování za běžných okolností nijak speciálně nepřipravíme. Pokud ji chceme mít nejen pěkně opálenou, ale i zdravou, měli bychom se k ní chovat ohleduplně a chránit ji přípravky s vysokým ochranným faktorem,“ říká dermatoložka Marcela Slobodníková z estetické kliniky Esthé Derm.

Ačkoli přitažlivé opálení vypadá efektně jen krátký čas, nepříznivé účinky slunečního záření mohou přetrvávat a brzy se nepříjemně projevit na zdravotním i estetickém stavu kůže. „K nejčastějším projevům patří stárnutí kůže, tvorba vrásek, ochablá kůže bez elasticity či tvorba pigmentových skvrn. Mezi o mnoho závažnější projevy patří tvorba kožních nádorů z nepigmentových ale i pigmentotvorných kožních buněk, které jsou ještě nebezpečnější. Mnohem přirozenější je proto opálit se mírně, hlavně s přihlédnutím na náš fototyp a na výskyt pigmentových znamének. Pokud je pro nás typický světlý fototyp a máme mnoho pigmentových znamének, slunci bychom se měli spíše vyhýbat než ho vyhledávat,“ radí dermatoložka. Chránit tělo před nepříznivými účinky slunečních paprsků je možné i zevnitř.

Společník na léto

Betakaroten je provitamín A, který se v játrech přeměňuje na vitamín A. „Je součástí rodiny karotenoidů, kam patří i lykopen, kryptoxantin, lutein a zeaxantin. Jsou pro tělo důležité, protože si je nedokáže samo syntetizovat a do těla je musíme dodávat. Shromažďují se v tukových tkáních, částečně v játrech,“ vysvětluje Zuzana Kala Grofová, spoluautorka Indexu Zdraví Walmark, lékařka a nutriční specialistka. Jedním ze způsobů, jak si ho můžeme doplnit je i doplněk stravy Beta karoten 6 mg od společnosti Walmark, který je pro dobrou vstřebatelnost rozpuštěný v olejové bázi.

„Ve všech lidských buňkách, hlavně v kůži, se působením světla neustále tvoří volné kyslíkové radikály, které jsou extrémně reaktivní a mohou poškozovat buněčnou strukturu, buněčnou membránu, enzymy, receptory, DNA nebo syntézu bílkovin. Beta karoten způsobuje lehce oranžové zabarvení kůže a ukládá do tukových tkání. Kůže však díky tomu vypadá zdravější a jemně opálená,“ říká Zuzana Kala Grofová. Předávkování není třeba se obávat. „Jeho vstřebávání je řízené a zúčastňuje se přesně řízených metabolických pochodů, vysoké dávky beta karotenů jsou netoxické a nezpůsobují poruchy vývoje lidského plodu, na rozdíl od stejné dávky vitamínu A,“ upozorňuje lékařka a nutriční specialistka.

Info ikona

Kde najdete karotenoidy:

· hlavním pigmentem rajčat a červených paprik je lykopen,

· xantofyly způsobují žlutou barvu opadávajícího listí,

· zeaxantin dává žlutou barvu kukuřici,

· vaječný žloutek obsahuje směs xantofylů a beta karotenů, jeho barvu ovlivňuje typ krmiva pro slepice,

· beta karoteny jsou přítomné v ovoci (meruňky, grep, nektarinky, višně, papája), v listové zelenině (kapusta, růžičková kapusta, špenát), v oranžové a žluté zelenině, ale i v tmavé zelenině, například v brokolici,

· vhodným způsobem na doplnění si Beta karotenu může být i doplněk stravy Beta karoten 6 mg od společnosti Walmark, který je rozpuštěný v olejové bázi pro dobrou vstřebatelnost.

Příprava na léto krok za krokem:

1. Důkladné ošetření pokožky
Po zimě je pokožka suchá a vyčerpaná a slunce a horko ji budou opět namáhat, dopřejte jí proto dostatek hydratace. Samozřejmostí by měl být hydratační krém či lehké pleťové oleje. Kromě toho je vhodné se starat o pokožku i zevnitř. Vhodným způsobem na doplnění Betakarotenu může být i výživový doplněk Beta karoten 6 mg od spoločnosti Walmark. Právě doplnění si tohoto provitamínu je vhodné hlavně v době opalovaní se na slunci.

2. Ochrana
Ruce a tvář bychom měli chránit před škodlivými vlivy slunečního záření během celého roku. V létě to platí několikanásobně. Používejte opalovací krémy, v kterých se často nachází i betakaroten. „Takto obohacené kosmetické přípravky přispívají ke sjednocení odstínu opálení a zároveň k jeho zvýraznění. Vnější aplikace betakarotenu má však vliv jen na samotný odstín pokožky při jejím opalovaní a nezaručí nám jeho vstřebávání i do organismu. Přijímání betakarotenu z vnitřku má proto daleko větší efekt, než jeho nanášení na pokožku,“ doporučuje dermatoložka Marcela Slobodníková.

3. Jemnější kosmetika
Horko, slunce, sucho pokožku namáhají. V rámci kosmetické péče používejte jemnou, ideálně přírodní, kosmetiku s minimální parfemací. Patří sem čistící vody, denní a noční krémy, ale i výživná séra. A nezapomínejte si tuto výbavu s sebou přibalit i na dovolenou. Upřednostněte raději péči o pleť než přehnané množství dekorativní kosmetiky. Méně chemie zvolte i při výběru deodorantu a těžký make-up vyměňte za lehčí textury, například CC nebo BB krémy.

4. Čas pro chodidla
Chodidla a nehty na nohou jsou oblasti, které ignoruje v zimě většina z nás a při zkoušení letních sandálků nastává šok. Dopřejte nohám peeling a noční „masku“, která zregeneruje popraskanou kůži na patách. A nezapomeňte na pedikúru, která vašim chodidlům uleví.

Soutěž

Tři z vás mohou vyhrát Beta Karoten 6 mg. Stačí, když odpovíte na naši otázku ve formuláři. Soutěž trvá od 3. 7. do 10. 7. 2019. Odpověď na soutěžní otázku najdete ZDE.