Přejít k hlavnímu obsahu

Co se stane s vaším tělem, když denně vypijete šálek heřmánkového čaje

Heřmánkový čaj není jen příjemně voňavý a chuťově lahodný, dal by se bez okolků označit jako všelék. Obsahuje totiž mnoho hodnotných a zdraví prospěšných látek. Co se stane, když budete každý den popíjet šálek heřmánkového čaje? To se dozvíte v našem článku.

Léčivé účinky heřmánku byly známy již ve starověku, a to ve starém Egyptě a Řecku. Na světě existuje mnoho druhů, ale mezi nejznámější patří - heřmánek pravý a heřmánek římský. Oba skvěle chutnají a jsou nepostradatelní pro své protizánětlivé, antioxidační, protiplísňové, protikřečové, protivředové a stahující léčivé vlastnosti. Dalo by se jednoduše říci, že bychom mohli heřmánek označit jako superpotravinu. Začlenit byste ho proto měli nejen do svého pitného režimu. Je vhodný úplně pro všechny, nemusí se ho bát ani kojenci nebo těhotné ženy.

Proč pít heřmánkový čaj

Vědci doporučují pít heřmánkový čaj pro celkové zklidnění organismu. Díky jednomu šálku čaje před spaním budete snadněji usínat. Obsahuje totiž látky, které působí na lidský mozek podobně jako léky, jež se podávají při úzkostných stavech. Pomůže vám také zmírnit stres a podpoří celkové psychické uvolnění. Díky svým silným protikřečovým a protizánětlivým vlastnostem pomůže také při léčbě žaludečních křečí během střevní virózy nebo bolestivé menstruaci.

Skvělou práci odvede i během horkých letních dní, kdy tělo potřebuje výrazně hydratovat. Popíjení čaje také podpoří zlepšení kvality kůže a zmírní proto i vypadávání vlasů. Ocení ho i mladiství, poněvadž preventivně působí proti vzniku akné a jizev po něm. Za zmínku jistě stojí i podle vědců zlepšení kondice srdce a srovnání hladiny krevních cukrů. A jak si heřmánkový čaj nejlépe připravit? Jeden sáček nebo pokud máte doma sypanou variantu, nasypte do hrnku jednu čajovou lžičku sušených květů, a zalijte vroucí vodou. Čaj nechte louhovat déle, alespoň 10 minut a poté ho zceďte.

Pecku z avokáda nikdy nevyhazujte! Je to jeho nejcennější část

Avokádo je právem považováno za superpotravinu a patří mezi nejoblíbenější potraviny posledních let. Avokádo je bohaté na vitamíny a minerály a je skvělým zdrojem zdravých tuků. Prospěšná ale není jen jeho zelená dužina, velmi zdravá je i jeho pecka. Ta v sobě dokonce skrývá víc, než na první pohled vypadá.
svetzeny.cz

Heřmánek nemusíte pouze pít

Z heřnánkového čaje si můžete vyrobit také masku na akné nebo třeba osvěžující heřmánkovou vodu, která v létě ochladí a také zklidní kožní záněty, vyléčí infekce a drobné popáleniny. Heřmánek dokáže zesvětlit nevzhledné skvrny na kůži a obecně vyrovnat nerovnosti pokožky. “Heřmánek díky své schopnosti hojit, vyhladit a působit protizánětlivě, patří mezi nejpopulárnější byliny v kosmetice,” potvrzuje známý dermatolog Dendy Engelman z New Yorku. Čaj z heřmánku stačí přelít do vhodné mísy a napařovat si nad ní tvář s ručníkem na hlavě, stejně jako při inhalaci při rýmě. Čajové sáčky s heřmánkem jsou přímo zázračné v boji proti kruhům pod očima. Namočte je na 5 minut do horké vody a nechte louhovat. Po ochlazení si je přiložte pod oči, nechte působit a omyjte obličej čistou vodou. Použít ho můžete také jako kloktadlo, které tlumí záněty v ústech.

Kolik heřmánkového čaje můžete vypít?

Nepřekračujte doporučenou denní dávku tří hrnečků nebo jednoho šálku na noc. Děti do 5 let by měly vypít maximálně půl šálku čaje denně. Heřmánek kupujte nejlépe v BIO kvalitě nebo si jej sami nasbírejte a nasušte. Chcete-li si sami bylinku nasušit, květy sbírejte za slunných dní a sušte je nejlépe na sítech zavěšených na temném, ale vzdušném a teplém místě. Použít lze také sušičku při teplotě do 35°C. Heřmánek skladujte v dobře těsnících nádobách, nebo v papírových sáčcích na místě v nízkou vzdušnou vlhkostí.

Zdroj článku