Přejít k hlavnímu obsahu

Pryč s akné! Jak se zbavit nepěkných pupínků v dospělosti?

Už vám dávno není „náct“, ale stále si díky špatné pleti připadáte, jako by vás puberta neopouštěla? Poradíme vám, jak s akné zatočit.

Galerie: Pryč s akné! Jak se zbavit nepěkných pupínků v dospělosti?

Co ho způsobuje?

Akné trápí ženy i muže bez rozdílu věku. Dermatoložka Jana Bernardová z kliniky Asklepion upozorňuje, že ke vzniku akné přispívají genetické predispozice, ale mohou je způsobit i další faktory. Mezi ně patří potraviny, jako jsou ořechy, čokoláda, tuky, tučné sýry a koření. Stejně špatně působí i zvýšené pocení, kouření a stres. Akné také někdy vyvolá vysazení hormonální antikoncepce.

Jak proti němu bojovat

Nejprve zkuste všechny tyto faktory omezit. Pokud máte s akné dlouhodobý problém, prevence nestačí. Vsaďte na odborníka. „Běžné kosmetiky bych se raději vyvarovala, dobře známé jsou komedonické složky některých krémů. Znamená to tedy, že promazávání některými krémy naopak může akné vyvolat či zhoršit. Vhodné je aplikovat kosmetiku speciálně určenou pro aknózní pleť, a to včetně UV filtrů,“ vysvětluje Jana Bernardová s tím, že odbornou radu je možné hledat u lékaře a ne jen u kosmetičky.

To potvrzuje například i primář MUDr. Pavel Zloský z kliniky Esthé Laser Clinic: „Práce kosmetičky je spíše pro prevenci – čištění pleti. Lékař se snaží ovlivnit příčiny vzniku projevů. Zásadně neléčit sama a měnit přípravky po několika dnech. Určitě je vhodné zajít na kožní, kde zváží komplexní léčbu.“

Než půjdete k lékaři

Čištění je základ. Nešiďte svou pleť a každý den ji umyjte mycím gelem na obličej a micelární vodou. Pravidelně používejte krém na aknózní pleť. Raději se vyhněte těm, které obsahují alkohol (takové vyhovují spíše teenagerům). Nakonec se zamyslete nad skladbou jídelníčku a pokud jste kuřák, zkuste omezit i tento zvyk. Uvidíte rozdíl!