Přejít k hlavnímu obsahu

Fenomenální Kozderková se dočkala pocty od oscarové hvězdy: Herečka a zpěvačka zpívala ještě chvíli před smrtí, boj s rakovinou prohrála

Info ikona
Laďka Kozderková

Vždy usměvavá Laďka Kozderková (†37) byla skvělou herečkou, ale jako zpěvačku ji nešlo přehlédnout. Za hlavní roli v muzikálu Hellou, Dolly! si vysloužila poklonu od samotné Barbry Streisand, jež postavu Dolly ztvárnila ve stejnojmenném legendárním filmu. Bohužel osud měl pro Laďku napsanou krátkou cestu životem a všemi oblíbená herečka zemřela ještě před čtyřicítkou na rakovinu.

Pro záři reflektorů se Laďka narodila. Ve filmu uplatnila svůj velký herecký talent, kdy dokázala zahrát vážné role, ale i ty komediální a divák jí vše uvěřil. Na prknech, jež znamenají svět zase okouzlovala svým hlasem, ze kterého běhal mráz po zádech. Mohla dobýt svět, zákeřná nemoc však zhatila Laďky zářnou budoucnost. 

Kozderková dostala velkou příležitost

Živelná herečka a zpěvačka měla umění v krvi. Jejím tatínkem byl známý skladatel Ladislav a dceřiny kroky tak vedly logicky na konzervatoř. Poté se bez problémů dostala na JAMU, ale k tomu byla oslovena, aby vystupovala s velkými orchestry. Temperamentní Laďka si samozřejmě vybrala dráhu zpěvačky a brzy se chystala na své první turné s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. S ním vystupoval také trumpetista Richard Kubernát. Shodou okolností ho znal Laďky tatínek a kladl mu na srdce, ať dává na jeho dceru během následujících třech měsíců pozor.

První manželství nebylo šťastné

Trumpetista splnil tatínkovo přání více, než bylo v plánu. Po čtvrt roce se Kozderková vrátila a nebyla sama. ‚‚Já vás všechny tak miluju, já čekám miminko,” byla první věta, kterou si rodiče od dcery vyslechli. Jak se dříve slušelo, následovala svatba a do manželství se narodila holčička Lada. Štěstí ale mladá paní s o pětadvacet let starším mužem nenašla. Richard propadl alkoholu a drogám. To nehodlala Laďka tolerovat, navíc, když se starala o Ladušku a k tomu měla úvazek v divadle Rokoko. Manželství bylo rozvedeno, ale Kozderková rozhodně nesmutnila. Naplno se vrhla do práce, kde slavila jeden úspěch za druhým.

Charismatický Vladimír Dlouhý: Ani zákeřná nemoc ho nedokázala přimět seknout s alkoholem

Talentovaný, charismatický a trochu tajemný. Takový byl Vladimír Dlouhý (†52). Herec, jenž zanechal nezapomenutelnou stopu ve svých filmových a divadelních rolích holdoval alkoholu. Nedokázal se ho vzdát ani po vyřknutí kruté diagnózy - rakovina žaludku. Do posledního dechu ale zářil na divadelních prknech a zákeřnou nemoc bral už jako součást konce života.
svetzeny.cz

Fenomenální zpěvačka ovládla divadlo

Po rozpadu souboru v divadle Rokoko dostala Laďka nabídku na hostování v karlínském divadle. Díky svému výjimečnému umu se pak stala sólistkou Hudebního divadla Karlín. Herecká kariéra šla lehce do pozadí a fenomenální zpěvačka okouzlovala diváky muzikálových představení. Znovu našla také lásku - kolegu Vlastimila Bedrnu. Herec nejednou dával k dobru historku, kterak vyzvedl svou milou z představení, kde hrála černošku. Laďka se neodlíčila a policisté byli při běžné silniční kontrole velmi překvapeni přítomností černošky z Harlemu, kterou si Bedrna údajně veze z letiště. Příběhu bez problémů uvěřili a v autě se pak výrazu vykulených strážců zákona partneři hodně nasmáli. Taková Laďka byla, vždy usměvavá, dobře naladěná a uměla si udělat legraci i sama ze sebe

Poklonu Laďce vysekla oscarová herečka

Svého hereckého kolegu si nakonec vzala a přivedla na svět druhou dceru Vlastimilu. Mimo divadlo se znovu začala vracet na televizní obrazovku a v soukromém životě byla šťastná. Měla partnera, práci, která ji naplňovala a především dvě krásné holčičky. Dočkala se také velké pocty od hollywoodské hvězdy Barby Streisand, jež viděla Kozderkovou v představení Hello, Dolly! Oscarová herečka u nás zrovna natáčela film Yentl a z výkonu Laďky byla nadšená. Ne nadarmo pak temperamentní Laďka dostala přezdívku ‚‚česká Streisandka”.

Laďka měla jedinečný hlas stvořený pro velká jeviště

Se zákeřnou nemocí se Laďka prala statečně

Její talent byl neskutečný, ale bohužel už nedokázala prorazit za hranicemi. Po návštěvě v nemocnici jí byla sdělena krutá diagnóza - rakovina. Laďka však byla velká bojovnice a s nemocí se prala statečně. Poctivě chodila na léčbu a nevzdala se ani milovaného jeviště. Hrálo do posledních chvil. Když už byla hospitalizovaná v nemocnici, donutila Bedrnu, aby ji odvezl na hřbitov. ‚‚Chci jít do čistého,” pronesla Kozderková směrem k manželovi při úklidu rodinného hrobu. 

Poslední koncert odzpívala Kozderková v nemocnici

O velké lásce ke zpěvu a vnitřní síle se přesvědčili také lékaři. Pár hodin před tím, než Laďka zemřela, zpívala na celou nemocnici a její zvučný hlas zněl přes několik pater. „Myslím, že to byl nejkrásnější a zároveň nejstrašnější koncert v jejím životě, protože všichni věděli, že zpívá naposledy,“ uvedla později starší dcera Lada. Herečka se zlatem v hrdle pak pokojně odešla na věčnost, ale za sebou zanechala nesmazatelnou stopu. Ať už v muzikálovém světě, nebo na televizních obrazovkách.  

Temperamentní Laďka Kozderková dávala do svých rolí vše
Zdroj článku