Přejít k hlavnímu obsahu

Dcera legendárního Wericha žila ve stínu svého otce: Jana herečkou být nechtěla, útěchu našla na dně sklenky

V mnoha hereckých rodinách nepadne jablko daleko od stromu. To byl případ i Jany Werichové (†45), dcery slavného a národem milovaného Jana Wericha (†75). Bohužel touhu o pokračovateli rodinné tradice měl pouze tatínek. Mladá žena herečkou být nechtěla a snila o práci, která by ji bavila a naplňovala. Slavné jméno tak zapírala a používala pseudonym.

Místo srdce, poslouchala Jana svého otce, a tak se jednoho dnes ocitla na DAMU, aby splnila to, co se od ní očekávalo. Dcera slavného tatínka musí být přece také herečkou. Co na tom, že sen mladé ženy byl zcela jiný. 

Werichová se ocitla pod drobnohledem

Když byly Janě tři roky emigrovala kvůli nacistické okupaci s rodiči a hercem Jiřím Voskovcem do Ameriky. Zde strávila holčička nejhezčích sedm let života. Poznala, co je svoboda a nečelila žádnému tlaku ohledem slavného jména. Po konci války se rodina už bez Voskovce vrátila zpět do vlasti. Od té doby byla Jana pod drobnohledem. Všechny zajímalo, jestli podědila po tatínkovi herecké geny, a jak vlastně vypadá dcera slavného herce.

Jana nikdy nechtěla být herečkou

Návrat nebyl pro pro malou Janu příjemný. Musela se naučit rodný jazyk, neměla zde kamarády a prostředí bylo pro ni zcela odlišné od toho amerického. Pozornost okolí jí také nedělala dobře a neustále vzpomínala na svůj život za oceánem. Zájem o herectví dospívající slečna nejevila, ale na tatínkův nátlak se nakonec přihlásila na DAMU a samozřejmě byla přijata. Studium úspěšně dokončila a v divadlech o ni byl zájem, jméno Weichová mělo přitáhnout diváky. Jana ale všechny převezla, když začala vystupovat pod uměleckým jménem Hálová.

Syn Venduly Pizingerové a Karla Svobody: Talent Jakub zdědil po slavném tatínkovi, kroky dospělého muže ale vedou jinam

O svém starším synovi Vendula Pizingerová (51) příliš nemluví a ani ho nevystavuje na sociálních sítích. Ne, že by snad nebyla pyšnou maminkou, ale Jakub (18) si to nepřeje. Syn slavného skladatele Karla Svobody (†68) sice podělil hudební vlohy po tatínkovi, ale zatím má zcela jiné zájmy.
svetzeny.cz

Werich odháněl od dcery nápadníky

Odehrála pár her v oblastních divadlech a na svém kontě má i filmové role. Nejznámější z nich je snímek Uspořená libra. Nakonec se přece jen vrhla do plnění svého snu. Díky skvělé angličtině začala překládat divadelní hry. Muzikál West Side Story se podle Jany hraje dodnes! Pronikla také do filmu, ovšem nikoliv už herecky, ale jako scenáristka. Zde uplatňuje svůj smysl pro humor. Konečně dělá to, co ji baví a ke štěstí Janě chybí už jen osudový muž. Tatínek si svou dceru totiž pořádně hlídal a nápadníky odháněl. „Nesnesl ani vteřinu, aby středem pozornosti, hlavně jeho dcery, byl někdo jiný než on sám,“ říkával hercův bývalý kolega Jiří Sehnal. Jeden však vytrval. Po třicítce se Jana provdala za herce Jiřího Kvapila. Do manželství se narodila dcera Zdenka, které nikdo neřekl jinak než Fanča. Svazek však dlouho nevydržel a Jana v tu dobu začíná sahat po sklence alkoholu.  

Maminka dceři vše vyčítala

Na její závislosti se možná podepsal i nepříliš dobrý vztah s matkou, která měla sama velké psychické problémy. Maminka měla dceři ve slabších chvílích dávat najevo, že je nechtěná a že ji nesnáší. To s psychikou dospělé ženy dokázalo také pořádně zamávat. Navíc Werich se vzhlédl ve své vnučce a chtěl, aby alespoň ona byla pokračovatelkou rodinné tradice, když už se to nepovedlo u Jany. Zdraví si ale začalo vybírat svou daň a legendární herec začal chřadnout.

Alkoholové peklo prohloubila vážná nemoc

Přesto, že to mezi dcerou a otcem vždy jiskřilo, měli se rádi. Jana se vzdala své kariéry a začala se o tatínka starat. A vlastně i o maminku, jejíž psychické problémy stále pokračovaly. S láskou a péčí se snažila, aby měli rodiče vše, co potřebovali. S alkoholem však sama seknout nedokázala a dál utápěla svůj žal na dně sklenky. Tatínkovi před jeho pětasedmdesátinami slíbila, že půjde na protialkoholní léčbu. Bohužel, pár dní před nástupem jí byla zjištěna rakovina děložního čípku. V tu chvíli se jí zhroutil svět a ještě více se propadla do alkoholového pekla.

První z rodiny zemřela maminka, ve stejném roce ji následoval Werich, jenž podlehl rakovině hrtanu. Půl roku po tatínkovi odešla na věčnost i samotná Jana. 
 

Jana Werichová byla herečkou malých rolí
Zdroj článku