Přejít k hlavnímu obsahu

Charismatický Vladimír Dlouhý: Ani zákeřná nemoc ho nedokázala přimět seknout s alkoholem

Talentovaný, charismatický a trochu tajemný. Takový byl Vladimír Dlouhý (†52). Herec, jenž zanechal nezapomenutelnou stopu ve svých filmových a divadelních rolích holdoval alkoholu. Nedokázal se ho vzdát ani po vyřknutí kruté diagnózy - rakovina žaludku. Do posledního dechu ale zářil na divadelních prknech a zákeřnou nemoc bral už jako součást konce života.

S herectvím začal Vladimír už coby malý chlapec, když si ho po konkurzech na základních školách vybrali do role ve filmu Už zase skáču přes kaluže. Za postavu ochrnutého Adama dokonce získal dětskou cenu. Od té doby prakticky ‚‚neslezl” z televizních obrazovek.

Charismatický Vladimír byl idolem mnoha žen

Z dětského herce se postupně stal velmi obsazovaný mladý muž, jenž byl ale tak trochu rebel. Ke konci studiu na konzervatoři odmítl napsat absolventskou práci. Důležitější pro něho bylo skvěle odehrát absolventské představení. Pohledu jeho uhrančivých očí podléhaly ženy na potkání. Nejedna by si nejraději vyměnila roli s princeznou Arabelou nebo mu zpívala Petře, Petříčku v oblíbené pohádce S čerty nejsou žerty. 

Dlouhý bojoval s onemocněním i s alkoholem

Život s Vladimírem ale asi nebyl procházkou růžovým sadem. Od mládí trpěl žaludečními vředy, které mu notně pošramotily zdraví. ‚‚Patnáct let byly vředy moje katastrofa, trpěl jsem jako zvíře. Ztratil jsem třetinu života v bolestech,” uvedl tehdy Dlouhý pro deník Aha!. To ale herci nebránilo posedávat po hospůdkách a dopřávat si alkohol ve více než malém množství. S tímto démonem bojoval celý život a nedokázalo ho zastavit ani vážné onemocnění. 

Rakovinu bral jako součást života

Herci byla diagnostikována rakovina žaludku a později zákeřná nemoc napadla také slinivku. Mnozí lidé by se z toho zhroutili a pak začali bojovat, ale to nebyl Vladimírův případ. Rakovinu bral jako součást svého života a pracovní tempo rozhodně nezvolnil. Po koloběhu nemocničních vyšetřeních se prý nechával odvést do divadla, a jako vždy naprosto excelentně vysekl svou roli. Ne nadarmo se o Dlouhém říkalo, že on nechodí na jeviště hrát, on tam prostě existuje.

Velká bojovnice Eva Adamczyková: Zákeřná nemoc připravila sportovkyni o rodiče

Královna na sněhu, ale i v lidských srdcích. Eva Adamczyková (30) za svobodna Samková patří k našim nejúspěšnějším sportovcům. S olympijskou vítězkou se ale osud příliš nemazlil. Na zákeřnou rakovinu jí v krátkém časovém sledu zemřeli milující a podporující tatínek s maminkou.
svetzeny.cz

Alkoholem herec ničil i své okolí

Stejně, jako se Vladimír nehodlal vzdát divadla a filmu, neuměl říci ne alkoholu a cigaretám, které měl samozřejmě kvůli léčbě rakoviny zakázané. Bohužel nebyl nikdo, koho by herec poslechl a začal se s nemocí pořádně rvát. Marná byla slova jeho druhé manželky, herečky Petry Jungmanové či bratra, herce Michala Dlouhého. ‚‚On ho má strašně rád, ale už se nemohl dívat na to, jak chlastem ničí sebe i své nejbližší. Několikrát mu to důrazně řekl, ale nepomohlo to. Vláďa je strašně zabejčenej a má pocit, že jemu nikdo radit nebude,“ citoval kdysi deník Blesk hercova blízkého kamaráda s tím, že geniální herec si zkrátka nepřipouštěl, že by se měl blížit jeho konec.

Pokorný herec s nádechem tajemna

Bohužel se tak stalo a krátce po 52. narozeninách Vladimír zemřel. Jeho smrt zasáhla mimo rodiny a přátel také širokou veřejnost. Hercova pokora s nádechem tajemství a především skvělé herecké umění mu dodávalo na oblíbenosti. Po sobě zanechal dvojčata Jana a Jiřího a z prvního manželství dceru Danielu. Z dnes sedmnáctiletých synů by měl Vladimír určitě velkou radost. 

Dospívající mladíci kráčí v tátových stopách. Začali hrát v nekonečném seriálu Ulice a svého tatínka nezapřou, především Honza. „Že jsem nejen vzhledově, ale i hlasem celý on, slýchám poměrně často. Lidé mě s ním srovnávají,“ řekl Jan pro web Idnes.cz. Bratr Jiří je prý naopak podobný svému strýci Michalovi. 

Geniální Vladimír Dlouhý byl ve svých rolích vždy naprosto uvěřitelný
Zdroj článku