Přejít k hlavnímu obsahu

Neuvěřitelných 39 let od natočení pohádky S čerty nejsou žerty: Poznali byste dnes Angelínu a Adélku?

Info ikona
Monika Stará a Dana Bartůňková

Byly jako oheň a voda. Krásná a hubatá Angelína, jejímž protikladem byla roztomilá a hodná Adélka. Pohádka S čerty nejsou žerty patří k jedné z nejoblíbenějších. Co dnes dělají a jak vypadají představitelky hlavních rolí?

Nenajde se snad nikdo, koho by pohádka neoslovila. Klasické vítězství dobra nad zlem ve skvělém obsazení. Známe herce, jako byl král Josef Kemr (†72) nebo kníže pekel Karel Heřmánek (76) doplnil režisér neokoukanými tvářemi v podání princezen.

Konkurence na princeznu byla velká

Starší a ostřílenější byla krásná Angelína. Chamtivou a poněkud hubatou princeznu si zahrála Dana Bartůňková (66). Pro charismatickou tmavovlásku to sice nebyla první role, ale rozhodně to byla role životní. Herečka se klasicky přihlásila na konkurz. Všechny její naděje ale rychle pohasly, jakmile vešla do místnosti plné ostatních uchazeček. „Tam už tenkrát byly takové dětské hvězdy, jako Dáda Patrasová, Ivana Andrlová nebo Zlata Adamovská,” prozradila Dana v pořadu Na kafeečko s tím, že pak byla samozřejmě v šoku, když zazvonil telefon a bylo jí sděleno, že získala roli princezny. 

Krásnou Angelínu naháněl i Vaculík s Tofim

V době natáčení bylo Daně dvacet sedm let, a jakmile se pohádka odvysílala, stala se Bartůňková snem mnoha mužů. Není se čemu divit, herečka byla opravdu nádherná a v kombinaci s ohnivou povahou své princezny, byla také nejobletovanější studentkou konzervatoře. „Vážila jsem padesát kilo, měla jsem dlouhé černé vlasy a prsa čtyřky, takže po mně kluci pokukovali. Třeba Lukáš Vaculík nebo Sagvan Tofi,“ přiznala Bartůňková s úsměvem, že i idolové mnoha žen měli smůlu. Hereččino srdce patřilo mladšímu herci Jiřímu Sequensovi ml. (62), ve kterém nakonec našla svou osudovou lásku. 

Po dvaceti letech znovu přeskočila jiskra

Mladí milenci spolu strávili tři krásné roky. Pak ale přišel rozchod, protože Jiří trávil více času s kamarády po hospodách. Dvacet let se pak neviděli, oba měli další vztahy, rodinu, děti. Osud ale zasáhl znovu. Dana potřebovala vypravěče do své divadelní hry a vzpomněla si na Sequence. Slovo dalo slovo, herec roli přijal a úspěšnou spolupráci bylo samozřejmě záhodno stvrdit sklenkou něčeho dobrého. „Pak přišel jeden panáček, druhý panáček a najednou jsme se líbali. Zase přeskočila ta jiskra a my jsme vlastně začali tam, kde jsme před těmi dvaceti lety skončili,“ přiznala herečka s úsměvem, která je šťastná po boku své životní lásky. Klape jí to i na poli pracovním. Hraje v divadle, občas se objeví v televizi a také dabuje.

Anketa: Hlasujte a vyberte tu nejkrásnější princeznu z českých pohádek. Která z nich je podle vás nejhezčí?

Připomeňte si s námi princezny z českých pohádek, které zajisté uvidíte letos o Vánocích na televizních obrazovkách. Která z nich je nejkrásnější? Hlasujte v anketě a dejte hlas své favoritce.
svetzeny.cz

Nevinná blondýnka s plachým úsměvem

Naopak představitelka Adélky se po velkém úspěchu pohádky k herectví už nikdy nevrátila. Monice Staré (57) bylo v době natáčení osmnáct let a na svou první a poslední roli velmi ráda vzpomíná. Pohledná blondýnka s nevinným úsměvem se snažila dostat na DAMU. Bohužel neuspěla, ale u přijímaček si roztomilé dívky všiml režisér Hynek Bočan a o protikladu temperamentní Angelíny měl jasno. Monika byla uvedena do velkého světa kamer a došlo i na první zamilovanost. Mladé srdíčko zahořelo láskou k představiteli hlavní role. Petra Máchala ztvárnil Vladimír Dlouhý (†52) a Moniku jeho modré oči učarovaly. 

Pohádková Adélka prožila první lásku

Přesto, že se šuškalo, že mezi nimi vznikl románek, Monika to vyvracela, že z Vladimíra strany šlo pouze o přátelství. ‚‚Zamilovala se do Mirka. Byla to její první a tudíž největší láska, na kterou se nezapomíná,” prozradila představitelka Angelína na mladší kolegyni. „Mirek byl charismatický a hrozně milý. Vzpomínám na něj ráda,“ popsala Stará po letech s tím, že si jen dopisovali, ale že opravdu k ničemu nedošlo. Když Vladimír podlehl zákeřné nemoci, jeho smrt Moniku velmi zdrtila. 

Z princezny se stala učitelka

Stejně jako její Adélka je Monika křehká i ve skutečnosti. Možná i proto nebyla na drsný herecký svět připravena a měla se vydat na dráhu učitelky. Vystudovala obor čeština, hudební výchova a učení se věnuje dodnes. Je maminkou dvou dcer a i přesto, že se od své první role změnila, po delším pohledu do jejích očí stále vidíte roztomilou Adélku z oblíbené pohádky.

Dana a Monika ve svých nejslavnějších rolích a jak vypadají dnes
Zdroj článku