Přejít k hlavnímu obsahu

Hvězda jedné role Hana Brejchová: Celý život žila ve stínu slavnější sestry Jany a jejich vztah zničil oscarový režisér

Jedna role stačila, aby se Hana Brejchová (76) proslavila. Bohužel zářná kariéra se ale nekonala a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky se musela smířit s tím, že bude vždy ‚‚ta druhá” za slavnější sestrou Janou (83). Už tak podlomený sourozenecký vztah zničila žárlivost na oscarového režiséra.

K herectví se Hana dostala úplnou náhodou, ale za to pod taktovkou odborníka na slovo vzatého. Roli ve filmu Lásky jedné plavovlásky jí tehdy nabídl hvězdný Miloš Forman (†86). Oscarový režisér byl čtyři roky manželem sestry Jany a mladičká Hana k němu vzhlížela a stal jejím důvěrníkem.

Lásky a problémy dospívající slečny

S Formanem si velmi rozuměla a ráda si s ním povídala i o svých nejniternějších tajemstvích. „Byl to můj obrovský kamarád. Od jedenácti let jsem se mu svěřovala s láskami, problémy, prostě se vším. Byl takový můj důvěrník. Nikdy neřekl, že nemá čas,” prozradila Hana pro Národní filmový archiv s tím, že neměla ani ponětí, že si Miloš sepisoval některé věci, které mu svěřila. V jejích sedmnácti letech najednou Forman zavolal a nabídl jí roli ve filmu, který měl právě natáčet. Tak vznikla Hanina nejslavnější postava Anduly. 

Vztah Hany a Jany Brejchových zničila žárlivost

Úspěch mladší sestry ale odstartoval sourozenecké neshody. Jana nemohla přenést přes srdce, že je chvilku Hana na výsluní a všichni ji mají za hvězdu. Usmyslela si tak, že jí byl Forman s maldší sestrou během jejich manželství nevěrný. Marně pak Hana vysvětlovala, že je to úplný nesmysl. ‚‚Česká Bardotka” trvala na svém a ani po mnoha letech nenašly sestry společné slovo.


 

4 věci, které vyzrálé ženy pro muže nedělají

Každá žena pravděpodobně prošla vztahem kdy by pro svého vyvoleného udělala vše. Ženy mají často tendence se chovat tak, aby se svému protějšku co nejvíce líbily. A velmi často také svému drahému ustupují, odpouštějí a různé věci přehlížejí jen proto, že jsou zkrátka zaslepeny láskou. Každá žena ale jednou dojde do určité fáze vyzrálosti, kdy si uvědomí, že některé věci už zkrátka dělat nebude. A které to jsou?
svetzeny.cz

‚‚Když sestra zemře, bude mi to snad jedno”

Snahu o smír projevila Hana několikrát, ale tvrdohlavá hvězda našeho stříbrného plátna byla neoblomná. Ani nemoc s Janou nepohnula. ‚‚Já jsem vstřícný krok udělala, po jejím kolapsu jsem ji šla navštívit do nemocnice. Popovídali jsme si a poprosila mě, abych jí příště donesla rybízový koláč. Tak jsem ho upekla, a když jsem jí ho tam nesla, už mě nepřijala,” svěřila Hana deníku Blesk s tím, že jí tohle chování velmi ublížilo a cítila se ponížená. ‚‚Vím, že sestru už nikdy v životě neuvidím, ale nic s tím nenadělám. Když zemře, bude mi to snad i jedno,“ dodala drsně mladší Brejchová.

 


 

Hana na jednom z posledních snímků z roku 2014

Info ikona
Hana Brejchová v roce 2014

Poklidného stáří se ale Hana příliš nedočkala. Nejen, že ‚‚přišla” o sestru, ale rozkmotřila se i s jednou ze svých dcer. A aby toho nebylo málo, před lety málem uhořela. Když Hana v bytě usnula, vznikl požár od svíčky a netípnuté cigarety. Herečka skončila na JIP a poté v psychiatrické léčebně. V současné době žije v Domě s pečovatelskou službou a veškeré rozhovory a mediální pozornost razantně odmítá. 


 

Film Lásky jedné plavovlásky udělal z Hany hvězdu
Zdroj článku