Přejít k hlavnímu obsahu

Točí se nová verze pohádky Zlatovláska: Jorga Kotrbová v ní roli odmítla. Co se s ní stalo?

Její nevšední krása vzbuzovala pozornost a díky hlavní roli v pohádce Zlatovláska se stala nezapomenutelnou. Malé holčičky toužily být jako ona, chlapci o ní tajně snili. Přesto na svoji stěžejní roli nevzpomíná herečka Jorga Kotrbová příliš v dobrém a z prostředí showbyznysu se stáhla už před dávnými lety.

Stát se princeznou touží snad každá malá dívka. Časem ze svého snu vyroste a její touhy se mění, povolání herečky však také často bývá na seznamu. U Jorgy Kotrbové ale bylo všechno jinak. Holčička s nezvyklým severským jménem se narodila 26. dubna 1947 a víc než k čemukoliv jinému tíhla k přírodě a zejména ke koním. Nechtěla být ani princeznou, ani herečkou, jejím snem bylo stát se jednou veterinářkou.

Od koní k divadlu

Přitom to byla právě láska ke koním, která ji k herectví nakonec přece jen přivedla. Když jí totiž bylo čtrnáct let, vybral si ji coby školačku do svého filmu Trápení režisér Karel Kachyňa. Film vyprávěl o dívce, která nemá žádné kamarády, a tak se spřátelí s divokým koněm. A protože to Jorga s koňmi uměla, byla pro roli jako stvořená. Před kamerami se pak naplno ukázal její doposud skrytý herecký talent.

Jelikož snímek zaznamenal velký mezinárodní úspěch, netrvalo dlouho a Jorze začaly chodit herecké nabídky, mimo jiné i angažmá v pražském Vinohradském divadle. Na prknech, která znamenají svět, Jorga naplno pocítila opojnou sílu herectví a rozhodla se, že se chce vydat právě tímto směrem.

Život s princem Pavlem Trávníčkem nebyl vždy pohádkou: Po požití alkoholu se herec údajně měnil v jiného člověka

Snad každá žena se po shlédnutí Třech oříšků pro Popelku chtěla stát na chvíli princeznou, které by Pavel Trávníček (73) nasadil střevíček. Herec měl však dříve nehezké démony a ženy po jeho boku si spíš procházely peklem, než vysněnou pohádkou. Jakmile si princ trochu více přihnul, proměnil se v běsnícího agresora.
svetzeny.cz

Prokletí Zlatovlásky

Vystudovala proto DAMU a hned poté získala práci v Realistickém divadle Praze, od roku 1993 hrála v Divadle Na zábradlí. Objevila se v mnoha filmech a televizních inscenacích, hrála v řadě pohádek, v paměti většiny televizních diváků však navždy zůstane jako představitelka Zlatovlásky. Ačkoliv ji proslavila, Jorga na tuto roli nikdy nevzpomínala ráda. „Mně ten film zkazil život. Pro všechny už jsem navždy byla ta Zlatovláska. Začala jsem ji nenávidět a dodnes o ní nemůžu slyšet,“ nechala se kdysi pro Blesk slyšet Kotrbová.

A svým způsobem měla pravdu. I když odehrála ještě spoustu dalších skvělých rolí, Zlatovlásku už nic nepřekonalo. Jorga se však ve své kariéře také aktivně věnovala dabingu, a její hlas tak zůstane nesmrtelným především díky seriálu M.A.S.H.. V něm svůj hlas propůjčila Šťabajzně Margaret Houlihan a s její představitelkou Lorettou Swit se dokonce kdysi osobně setkala.

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte se v zábavném kvízu! Zvládnou ho jen opravdoví znalci

K Vánocům neodmyslitelně patří i pohádky. A ačkoliv každý rok vznikají nějaké nové, staré klasiky neomrzí. Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte se v zábavném kvízu, kterým projdou jen opravdoví znalci.
svetzeny.cz

Pohádkové bohatství

V osobním životě se Jorze příliš dobře nevedlo a dva vážné vztahy skončily fiaskem, má z nich však tři skvělé děti. Po revoluci navíc Jorga spolu se svými bratry získala pohádkový majetek. V restituci získali několik činžovních domů v Praze a Jorga se tak mohla jednou pro vždy s herectvím rozloučit. Vrátila se ke své zálibě z dětství a za nově nabyté peníze si pořídila ranč nedaleko Liberce, kde chová koně a farmaří. Spolu s ní tam žije dcera Julie s rodinou, druhá dcera Tamara bydlí v nedaleké vesnici. Jorga si naplno užívá život na statku a veškeré rozhovory a vystoupení už léta odmítá.

V současnosti se natáčí nová verze kultovní české pohádky, která by měla jít do kin v lednu roku 2025. V hlavních rolích se objeví mladí neokoukaní herci, jednu z vedlejších rolí ale přijal i Petr Štěpánek, který si v původní verzi pohádky zahrál Zlatovlásky nápadníka Jiříka. Jorga Kotrbová však o roli v nové pohádce nestála a komentovala to s upřímností sobě vlastní: „Už dávno nehraju, ale kdybych hrála a byla mi v nové Zlatovlásce nabídnuta role nějaké stařeny, tak ani náhodou. Do stejný vody dvakrát nevstupuj!“ 

Radikální proměna pohádkové Arabely: Z blondýnky Jany Nagyové je šmrncovní tmavovláska

Všichni si Janu Nagyovou (64) pamatujeme jako legendární Arabelu. Krásnou princeznu, která cestovala za láskou do říše lidí, milovalo tisíce diváků. Stejně tak, jako její představitelku. Herečka byla celý život blondýnkou a nyní fanoušky překvapila velmi radikální proměnou, když se na veřejnosti objevila jako brunetka.
svetzeny.cz
Jorga Kotrbnová se stala nezapomenutelnou díky pohádce Zlatovláska
Zdroj článku