Přejít k hlavnímu obsahu

Kyselina listová jen pro těhotné? Omyl! Z těchto 3 důvodů by ji měli jíst všichni.

Kyselina listová snižuje rizika vzniku vrozených vývojových vad miminka či jeho nízké porodní váhy. Také zamezuje předčasnému porodu a potratu. Jenže věděly jste, že například podpoří i dobrou náladu nebo mladistvější vzhled?

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny B, zvaný B9, který je klíčový pro správný chod buněk v našem organizmu. Bohužel si tělo nedokáže dlouho udržet jeho hladinu, a proto jej musíme denně doplňovat. Vynikajícím zdrojem této blahodárné kyseliny je listová zelenina, ořechy, výrazně zbarvená zelenina, játra či čerstvá pomerančová šťáva.

Vitamin B9 je jednou z mála látek, kterou se doporučuje užívat ve formě vitaminových doplňků. Ptáte se proč? Jednak ji jakákoli tepelná úprava zničí a pak její vstřebatelnost ze syrových potravin dosahuje jen 50 %. Takže se poohlédněte v lékárně po tabletkách, které jí dodají tělu v takovém množství, jaké si zaslouží, a těšte se na tyto benefity:

1. Lepší nálada

Nedostatek kyseliny listové se projevuje podrážděností, nespavostí a únavou. V tomto důsledku se také přestávají vyplavovat hormony dobré nálady a dostáváte se do začarovaného kruhu. Úniková cesta je samozřejmě nasnadě. Stačí každodenní dávka vitaminu a všechny procesy se opět dostanou do normálu.

2. Větší odolnost srdce a cév

Pro nedostatek kyseliny listové v organismu je typická zvýšená hladina látky zvané homocystein.  Ten se hromadí v krvi a představuje rizikový faktor především pro naše srdce a cévy. Vysoká hladina je spojena s rizikem zvýšeného krevního tlaku a vyšší srážlivosti krve.

   Nedávejte, prosím, mléko do dveří chladničky. Je to to nejhorší místo

   Mnozí z nás dávají mléko do dveří od chladničky. To není dobrý nápad a my vám hned prozradíme proč!
   svetzeny.cz

   3. Krása k nezaplacení

   Vitamin B 9 také stimuluje dělení starých a zralých buněk a brání předčasné buněčné smrti neboli apoptóze. Díky tomu se z pleti nevytrácí například blahodárný kolagen, který ji drží vypnutou a bez vrásek.

   Příznaky nedostatku kyseliny listové v těle

   • Afty, zarudlý a na dotek citlivý jazyk nebo vředy v ústech
   • Snížená funkce chuťových buněk, u jídla ucítíte slabou nebo žádnou chuť
   • Poruchy trávení a rozvoj zácpy, průjem, nadýmání
   • Extrémní únava, porucha růstu a krvetvorby
   • Slabost a změna tónu pleti z důvodu snížené produkce erytrocytů vedoucí k anémii
   • Ospalost, závratě, ztráta vědomí
   • Podrážděnost a špatná pozornost
   • Úzkost a bolest na hrudi
   • Při velkém nedostatku poruchy připomínající demenci, nižší hladina kyseliny listové vede k horší krátkodobé paměti.

   Potraviny, které zlepší váš spánek: Nenechte se zmást, patří sem i čokoláda

   Nedokážete se dobře vyspat? Pak byste měli vsadit na tuto pětici potravin. Jsou totiž plné hořčíku a zlepší váš spánek během chvilky.
   svetzeny.cz

   Barva krve při menstruaci: Světlá, hnědá nebo tmavá? Rozpoznejte hrozící zdravotní problémy

   Vaše menstruace může být dobrým ukazatelem vašeho zdraví. Cokoli od délky vašeho cyklu až po texturu a barvu krve může naznačovat něco důležitého o vašem zdraví.
   svetzeny.cz