Přejít k hlavnímu obsahu

"Vysychání kůže a přibírání na váze jsou normální, já jsem po padesátce větší bříško vyřešila po svém," říká cvičitelka Hanka Kynychová

Menopauza čeká v životě každou ženu. Ačkoliv je průměrný věk, kdy toto období přichází mezi 45 - 55 lety, realita je zcela individuální a každá žena si touto etapou projde v jiném věku. Stejně tak individuální jsou příznaky menopauzy - některé jsou známé, jiné tolik obvyklé nejsou. Své o tom ví i známá cvičitelka Hanka Kynychová, která má toto období již za sebou.

Co je vlastně menopauza a proč k ní dochází?

Menopauza je přirozeným biologickým procesem, který označuje konec reprodukčního období u žen. Obvykle se vyskytuje kolem středního věku, tedy mezi 45 a 55 lety, a znamená, že žena přestává menstruovat a má sníženou produkci hormonů, jako je estrogen a progesteron. Věk, kdy toto období přichází, je ale individuální a u každé ženy se může lišit.

Během menopauzy dochází k postupnému snižování produkce zmiňovaných hormonů vaječníky, což může vést k různým fyzickým a emocionálním změnám. Mezi běžné příznaky menopauzy patří návaly horka, noční pocení, nespavost, náladové výkyvy, suchá kůže, ztráta vlasů, snížená sexuální touha a další. Jedná se o přirozenou součást stárnutí žen a každá z nich ji prožívá individuálně. Některé ženy mohou mít mírné příznaky, zatímco jiné mohou mít obtíže, které ovlivňují jejich každodenní život. Existuje mnoho možností, jak zvládat příznaky menopauzy, včetně životního stylu, lékařských intervencí a alternativních terapií.

Polovina Čechů nemá dostatek pohybu, škodí tím i svému srdci: Kardiolog má jednoduchou radu

Kardiovaskulární onemocnění jsou na vzestupu. V České republice zůstávají kardiovaskulární choroby dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí, umírá na ně 50 % populace. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unii se přitom držíme na předních příčkách.
svetzeny.cz

Neobvyklé příznaky menopauzy, které vás mohou překvapit

Již zmíněné příznaky menopauzy jsou obecně velmi dobře známé. Existují ale i takové, o kterých se tolik veřejně nemluví, a tak by vás mohly velmi nepříjemně překvapit. Své o tom ví i známá cvičitelka aerobiku a fitness instruktorka, Hanka Kynychová, která si právě tímto obdobím prošla před pár lety. Webu Lifee.cz prozradila, co jí na menopauze překvapilo nejvíce. „Začala mi strašně vysychat kůže. Měla jsem pocit, že se ničím nedomažu a žádný krém mě nemůže nasytit.” Právě extrémně suchá kůže je jedním z méně známých příznaků, o kterém mnoho žen nemá ani tušení. Krémy nepomáhaly, a tak se Hanka zaměřila na dostatečný pitný režim, kterým své tělo hydratovala. Pila nejen kvalitní filtrovanou vodu, ale zaměřila se i na dostatek příjmu vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek pro správné fungování těla. „Péče je v našem věku hrozně důležitá. Ať už o vlasy, o tělo a tak dále. Je důležité si včas uvědomit, že vitamíny, minerály a kolageny jsou nedílnou součástí našeho věku. Kdykoli si zobnout, pít to klidně každý den a pořád,” říká cvičitelka.

 

Příznaky menopauzy donutily ženu vypít 3 litry vína denně: Málem kvůli nim zemřela

Menopauza čeká každou ženu. Některé její příznaky snáší lépe a některé hůř. Toto je příběh ženy jménem Lindsey Beveridge, která si kvůli nim prožila peklo v podobě závislosti na alkoholu. V tom nejhorším stádiu byla schopná vypít celé tři lahve vína denně. Kvůli své závislosti málem zemřela.
svetzeny.cz

Další příznaky, se kterými je nutné počítat

Šla pryč kvalita vlasů a kůže, povadlo svalstvo na břiše a měla jsem pocit vyschlé pleti,” vypráví Hanka. Právě tělesná změna ve smyslu fyzickém, je zcela normální. Mnoho žen se potýká s přibíráním na váze, které je velmi nepříjemné. To je způsobeno tím, že se metabolismus mění vlivem snížené nebo ukončené funkce vaječníků. Mění se tedy rovněž rozložení tuku, který se ukládá převážně v oblasti břicha. Přibírání na váze se samozřejmě nevyhnulo ani Hance Kynychové, která je známá tím, že má díky cvičení postavičku jako lusk. Chtěla jsem to pořád řešit cvičením, ale to prostě nejde. Tuk se přesunuje tak, jak si to mozek a hormony řídí. To, co jsme měly v oblasti prsou, máme najednou v oblasti břicha nebo boků. Pořád jsem si říkala, co bych vymyslela, a přicházelo to pomaličku. Vždycky jsem měla ráda sportovní dresy a v těch mi bylo nejlépe. Tak jsem si řekla, jestli by nebylo fajn, kdybych tu partii břicha a prsou oblékla zpátky do dresu. Na svět přišlo sportovní body. Má ještě jednu výhodu - nejenže tě stáhne, ale kůže je po celý den ve stejné termoregulaci, je stále stejně zakrytá. Takže pracuješ na tom, aby tam po celý den docházelo k nějakému spalování tuku. A protože je elastické, celý den tlačí na dutinu břišní a ty podvědomě vnímáš, že bys měla mít zatažené břicho. Tím pádem posiluješ,” vysvětluje, jak tento problém vyřešila.

Hanka Kynychová
Zdroj článku