Přejít k hlavnímu obsahu

Hubnete a nemůžete se donutit snídat? Tady je 6 důvodů, proč nemáte ráno hlad

Info ikona
Snídaně

Všichni jsme slyšeli, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Ale to, že se jedná o populární přísloví, ještě neznamená, že máte ráno pocit hladu. A pokud ne, jíst zdravou snídani se může zdát jako výzva. Proč nemáte ráno hlad? To vám hned prozradíme!

Ačkoli v některých případech může být „malý“ hlad po ránu známkou vážného problému, je to s největší pravděpodobností naprosto normální a můžete být bez obav. Zde je 6 možných důvodů, proč ráno nemusíte mít hlad.

1. Snědli jste velkou porci večer

Jedním z hlavních důvodů, proč nemusíte po probuzení pociťovat hlad, je to, že jste večer předtím jedli velkou večeři nebo nějakou pozdní svačinku.

To může platit zejména v případě, že jste jedli jídlo s vysokým obsahem tuku nebo bílkovin. Tyto makroživiny mohou zpomalit vyprazdňování žaludku a udržovat déle váš pocit plnosti - dokonce i do dalšího rána. Zejména protein může také významně změnit hladinu hormonů.

2. Hladina hormonů se mění přes noc

Přes noc a během spánku kolísají hladiny několika hormonů v těle. To může změnit vaši chuť k jídlu. Výzkumy zejména ukazují, že hladiny epinefrinu, známého také jako adrenalin, bývají ráno vyšší. Předpokládá se, že tento hormon potlačuje chuť k jídlu tím, že zpomaluje rychlost vyprazdňování vašeho žaludku a zvyšuje odbourávání sacharidů uložených v játrech a svalech, aby dodaly tělu energii.

Známe potravinu, kterou byste neměli nikdy jíst před spaním

svetzeny.cz

3. Pociťujete úzkost nebo depresi

Úzkost a deprese mohou mít významný dopad na míru vašeho hladu. Kromě příznaků, jako jsou poruchy spánku, únava a ztráta zájmu, může deprese způsobit změny chuti k jídlu. Úzkost může mezitím zvýšit hladinu určitých stresových hormonů, které snižují vaši chuť k jídlu. Úzkost a deprese však na lidi působí odlišně. Některé studie zjistily, že tyto stavy jsou u některých lidí místo toho spojeny se zvýšenou chutí k jídlu a příjmem potravy.

4. Jste těhotná

Ranní nevolnost je častým problémem charakterizovaným nevolností a zvracením. Ovlivňuje přibližně 80% žen během těhotenství. Přestože vás ranní nevolnost může postihnout kdykoli během dne, často se objevuje ráno - odtud i její název. Ve většině případů se zlepšuje nebo zmizí po 14 týdnech těhotenství.

Ranní nevolnost může snížit vaši chuť k jídlu. V jedné studii s 2270 těhotnými ženami 34% z nich uvedlo, že během raného těhotenství méně jedli. Kromě ranní nevolnosti může těhotenství způsobit další příznaky snižující hlad, jako jsou zažívací potíže, nadýmání a opožděné vyprazdňování žaludku.

Nejlepší potraviny ve 30, 40 a 50 letech: Co vaše tělo potřebuje nejvíce ve vašem věku?

svetzeny.cz

5. Jste nemocní

Pocit nemoci často způsobuje pokles chuti k jídlu a hladu. Je známo, že zejména infekce dýchacích cest, jako je nachlazení, chřipka a zápal plic, způsobují, že máte menší hlad. V některých případech tyto infekce také omezují vaše vnímání chuti a čichu, což může snížit vaši chuť k jídlu.

6. Další příčiny

Kromě běžnějších faktorů uvedených výše existuje několik dalších možných důvodů, proč po probuzení nemusíte pociťovat hlad.

  • Berete určité léky. Mnoho druhů léků, včetně diuretik a antibiotik, mohou snížit hlad a chuť k jídlu.
  • Stárnete. Snížená chuť k jídlu je u starších dospělých běžná a může být způsobena změnami energetické potřeby, hormonů, chuti nebo čichu a sociálními okolnostmi.

  • Máte problém se štítnou žlázou. Ztráta chuti k jídlu může být známkou hypotyreózy nebo snížené funkce štítné žlázy.

  • Ovulujete. Estrogen, ženský pohlavní hormon, který se zvyšuje během ovulace, může potlačit vaši chuť k jídlu.