Přejít k hlavnímu obsahu

Jak snížit horečku a zbavit se kašle? Vsaďte na cibulový čaj, který používaly už naše babičky

Surovina, kterou má doma ve spíži jistě každý z nás. Cibuli sice používáme hlavně na vaření, ale posloužit může i jako přírodní lék, na který přísahali už naši předkové. Cibule je plná látek, jež slouží v podstatě jako přírodní antibiotikum a může tak skvěle posloužit jako první pomoc při rýmě, ale i proti úpornému kašli či horečce. Cibuli se nebojte podávat ani dětem.

Cibule je základem polévek, omáček i zeleninových jídel. Tušili jste ale, že z ní lze připravit i nápoj? Cibulový čaj oceníte především v době viróz. Uleví při rýmě, podrážděném krku, kašli, chrčení průdušek i při únavě z nachlazení. Navíc má přirozeně prohřívací účinky. Řadí se i k potravinám s protizánětlivými účinky, může vám tak pomoci infekci rychleji překonat a posílit vaši obranyschopnost.

Při nachlazení vsaďte na cibulový čaj

Čaj si připravíte snadno. Na jednu cibuli počítejte asi 400 ml vody. Cibuli omyjte a použijte i se slupkou. Nakrájejte ji na plátky, v hrnci zalijte vodou, přiveďte k varu a nechte na mírném plameni pět minut provařit. Slijte, přeceďte přes sítko, můžete dosladit medem. Pijte teplé, po malých doušcích, dva až tři šálky denně. Pokud vám vadí chuť čaje, můžete přidat skořici nebo hřebíček, zkuste také citron a majoránku.

Kloktadlo z cibule  na bolavý krk

Cibulový čaj nemusíte jen popíjet, pomůže také jako kloktadlo. Uleví od otoku a bolesti v krku, klidní zánět, usnadňuje vykašlávání a polykání. Na přípravu kloktadla můžete použít i jen samotné slupky, odvar připravte stejně jako čaj dle popisu výše. 

Trápí vás kašel? Zvolte účinnou strategii podle toho, jaký typ kašle máte

Kašel je obranná strategie, kterou je někdy nutné podpořit a jindy naopak potlačit. Poznejte jaký typ kašle máte a zvolte vhodný postup, jak se ho účinně zbavit.
svetzeny.cz

Sirup podpoří vykašlávání

Silice, které v cibuli způsobují její ostrost, pomáhají uvolňovat stažené dýchací cesty i hrdlo. Navíc posilují imunitu a chrání před virózami i preventivně. Připravte si z cibule jednoduchý sirup, na něj je ideální pro vyšší obsah prospěšných antioxidantů červená cibule. Cibuli stačí omýt, nasekat na plátky a vrstvit do sklenice, jednotlivé vrstvy proložte cukrem nebo medem. Nádobu uzavřete a nechte minimálně dvě hodiny, ideálně přes noc. Pustí šťávu, kterou konzumujte po lžičkách k okamžitému pocitu úlevy. Podávejte třikrát denně, večer nejpozději do pěti hodin, aby vám vykašlávání nerušilo spánek.

Obklad na bolavé ucho

Při rýmě může zánět přerůst i v infekci vedlejších dutin, bolestivě se pak umí ozvat i uši, hlavně u menších dětí. Nemáte-li po ruce vhodné léky, zkuste obklad z cibule. Nakrájejte ji na kolečka a vložte do nějaké tkaniny, například žínky nebo ponožky. Položte na bolavé ucho a držte přiložené do odeznění, nebo alespoň zmírnění bolesti. 

Věděli jste, že i rýma se musí léčit?

Není nic horšího, než si říct, že obyčejná rýma nic není a vyrazit s ucpaným nosem a bolestí v krku do práce a myslet si, že to přejde samo. Váš zdravotní stav se kvůli tomuto falešnému hrdinství může zhoršit a budete muset řešit vážnější komplikace.
svetzeny.cz

Zábal na nohy proti horečce

Trápí-li vás s nachlazením i nepříjemné horečky, opět sáhněte po ulevující cibuli. Ukrojte si širší plátek, nohy namažte mastným krémem nebo olejem, například kokosovým, a cibuli přiložte na spodek chodidla. Zafixujte potravinářskou fólií a nohy vložte do bavlněných ponožek. Můžete ji tam ponechat přes celou noc, cibule by měla srazit horečku a podpořit v těle detoxikaci. 

Cibule jako čistič vzduchu

Pokrájenou cibuli na talířku si dejte před spaním blízko postele. Uvolňující se silice vám pomohou lépe dýchat a pročistí vzduch, mohou tak před nákazou lépe uchránit vaše okolí. 

Namažte hrudník při bronchitidě


Pokud cítíte pískot a chrčení v hrudníku, zkuste obklad na prsa. Cibuli pokrájejte najemno, nechte deset minut odležet, přidejte lžíci kokosového oleje a vzniklou pastou potřete hrudník. Překryjte ručníkem a nechte dvacet až třicet minut působit. Nelekněte se, pokud začnete intenzivněji kašlat, v tom spočívá pomoc cibule. Uvolní zadržované hleny a vaším úkolem je vykašlat jich co nejvíce ven. 
 

Zdroj článku