Přejít k hlavnímu obsahu

Trápí vás kašel? Zvolte účinnou strategii podle toho, jaký typ kašle máte

Kašel je obranná strategie, kterou je někdy nutné podpořit a jindy naopak potlačit. Poznejte jaký typ kašle máte a zvolte vhodný postup, jak se ho účinně zbavit.

Obrana organismu

Kašel je obrana organismu, který se snažní vyloučit těleso, ve většině případů hlen, které se nachází v našem dýchacím ústrojí. Jedná se o zcela přirozenou reakci, kdy se v případě vlhkého kašle tvoří hlen, který obsahuje imunitní látky, které mají za úkol pochytat, zničit a odstranit z těla všechny bakterie a viry. I přesto, že se jedná o přirozený proces, který ve výsledku pomáhá v léčbě, je nutné kašel nepodcenit. Včasným odhalením typu kašle a zahájením odpovídající léčby, můžete předejít nepříjemným potížím.

Máte suchý nebo vlhký kašel?

V první řadě je důležité rozlišit, jestli máte takzvaný suchý nebo spíše vlhký kašel. U vlhkého kašle se produkuje zmiňovaný hlen a jedná se o snahu o jeho vyloučení, kdy máte potřebu ho vykašlat, ale zároveň nepociťuje neustálé škrábání, která přímo dráždí ke kašli. Naopak suchý kašel je velmi nepříjemný z toho důvodu, že pokud jednou začnete kašlat, je velmi těžké přestat. Cítíte nepříjemné škrábání v krku, které se stále zhoršuje. Poloha vleže ve vás vyvolává silné záchvaty kašle a nepomáhá ani časté pití pro zvlhčení sliznice. U suchého kašle je důležité užívat vhodný prostředek, který nabízí rychlou úlevu a na chvíli zastaví nekonečné dráždění. Vhodný je například sirup na kašel MedDex Vicks, který pomůže hlavně při chřipce nebo nachlazení.

Dlouhotrvající kašel

Někdy je kašel pouze doprovodným jevem k jiné nemoci, jako je rýma, chřipka nebo nachlazení. Jindy se jedná o hlavní faktor, který ukazuje, že se děje něco v našem organismu. Při dlouhotrvajícím kašli, který se může objevit postupně a poměrně nenápadně, se může jednat o vážné onemocnění, například zánět průdušnice nebo průdušek, nebo změny v organismu, jako jsou zvětšené mandle. V případě, že začnete kašlat je důležité včas navštívit lékaře, který zabrání rozšíření infekce do celého těla, což může vést ke stavu chronických záchvatů, které snižují kvalitu života.

Jak se zbavit kašle?

Kašel zmizí, když odezní problém. Léčivé přípravky nebo přírodní léčba v podobě čajů proti nachlazení, mohou problém potlačit nebo zmírnit. Důležité ale je používat přípravky, které odpovídají vašemu typu kašle a tomu, zda máte spíše vykašlávat hlen a tím pádem i krátkodobě podporovat kašel, čímž pomůžete léčbě, nebo je vaší strategií zastavení suchého a nepříjemně dráždivého kašle. Hlavní je být během léčby v klidu, přijímat dostatečné množství tekutin a vitamínů, které pomohou při boji s nemocí. V každém případě se při větších problémech obraťte na svého lékaře, který dokáže odhalit i závažný problém, na který sami nemusíte přijít.