Přejít k hlavnímu obsahu

Věděli jste, že i rýma se musí léčit?

Není nic horšího, než si říct, že obyčejná rýma nic není a vyrazit s ucpaným nosem a bolestí v krku do práce a myslet si, že to přejde samo. Váš zdravotní stav se kvůli tomuto falešnému hrdinství může zhoršit a budete muset řešit vážnější komplikace.

Všichni známe lidové rčení o tom, že léčená i neléčená rýma trvá sedm dní. Málokdo ale ví, že ta banální rýma může vést k mnoha vážnějším a dlouhodobějším komplikacím, jako je zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek či zánět středního ucha. A o tato velmi nepříjemná a bolestivá onemocnění přece nikdo nestojí.

Můžete lehce nakazit naše okolí

Rýma je přenosné onemocnění. Viry se dostanou do těla v kapénkách tzv. kapénkovou infekcí. Stačí, aby se nakažená osoba vyskytovala ve stejné místnosti jako vy, nebo aby tam byla předtím. V prvních třech až čtyřech dnech po napadení organismu virem způsobujícím rýmu se rozšíří cévky nosní sliznice, nosní sliznice oteče a začnou potíže s dýcháním nosem. Máte ucpaný nos, zvýšenou produkci hlenu, bolí vás hlava a cítíte tlak ve vedlejších nosních dutinách. Tyto projevy výrazně znesnadňují provádění běžných činností během dne a ztěžují klidný spánek v noci. Někdy může rýmu doprovázet i zvýšená teplota. V těchto dnech je člověk navíc infekční a může lehce nakazit další osoby ve svém okolí.

Děti a rýma?

Děti se rýmou mohou nakazit snadněji, protože jejich imunitní systém není tak vyvinutý jako u dospělých. Léčba u nich bývá komplikovanější, protože malí pacienti se neumějí dostatečně vysmrkat a někteří odmítají přijímat léky. Eustachova trubice spojující střední ucho s horní částí hrtanu je u dětí širší, neustále otevřená a ve vodorovnější poloze, proto se rýma častěji může rozvinout až v zánět středního ucha. Pro zmírnění příznaků a úlevu je v prvních dnech zapotřebí nosík pořádně vyčistit a používat léky k uvolňování nosu, ideálně se zvlhčující složkou, aby se dětem usnadnilo dýchání a snížilo se nebezpečí dalšího rozvoje bakteriální infekce.

Zkuste osvědčený lék 

V boji proti příznakům infekce horních cest dýchacích zkuste léčivé přípravky Olynth®. Zmírňují otok nosní sliznice, pomáhají zbavit se nahromaděných hlenů v nose a vedlejších nosních dutinách a usnadňují dýchání nosem. Jemný aerosol nedráždí nosní sliznici a ani u dětí nevyvolává nepříjemné pálení v nose.

Na výběr je několik variant tohoto léčivého přípravku. Olynth® HA s obsahem kyseliny hyaluronové* zvlhčuje vysušenou nosní sliznici. Olynth® 1 mg/ml, označený červenou barvou, slouží k rychlé úlevě od rýmy. Fialový Olynth® Plus pak díky léčivé látce dexpanthenol pomáhá ochránit nosní sliznici, která může být vlivem rýmy poškozená.

Už jste vyzkoušeli Olynth® Plus?

  • Podporuje hojení poraněné nosní sliznice.

  • Uvolňuje ucpaný nos.

  • Snižuje prokrvení a otok nosní sliznice.

  • Pokud máte rýmu často nebo dlouho a neřešíte ji, může i vlivem suchého povrchu sliznice dojít k drobným poraněním, prasklinkám, lehkému krvácení sliznice.

  • Pro podporu hojení a zklidnění sliznice působí hojivá léčivá látka dexpanthenol.

Info ikona
Olynth
*Ve formě sodné soli. Reklama na léčivý přípravek. Nosní sprej, roztok Olynth® HA 1 mg/ml a Olynth® 1 mg/ml obsahují xylometazolin-hydrochlorid. Nosní sprej, roztok Olynth® Plus 1 mg/ml + 50 mg/ml obsahuje xylometazolin-hydrochlorid a dexpanthenol. Jsou určeny k podání do nosu. Před použitím si pečlivě přečtěte celou příbalovou informaci. Držitel registrace: McNeil Healthcare (Ireland) Limited, Irsko. Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Walterovo náměstí 329/1, 158 00 Praha 5-Jinonice. CZ-OL-2000069