Přejít k hlavnímu obsahu

Neléčená rýma: Mohou nastat komplikace

Každý z nás se někdy rozhodl vyrazit do práce s bolestí v krku, rýmou nebo otokem nosních dutin a pokoušel se tak nebrat v potaz první příznaky nemoci s tím, že to přejde samo. V těchto situacích ale bohužel platí, že každé další napadení virem vašemu zdraví jen přitíží.

V nevlídném počasí lidské tělo bojuje s různými chorobami. Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny a jedním z příznaků nachlazení a chřipky. Bývá často ignorována coby banální problém a mnozí se řídí známým lidovým rčením, že léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Málokdo si ale uvědomuje, že může vést k dalším komplikacím, jako jsou záněty dutin, průdušek či středního ucha. A ty mohou být bolestivé a mít daleko vážnější a dlouhodobější důsledky.

Ucpaný nos a bolavá hlava

Nástup rýmy a její průběh bývá zpravidla u všech podobný. První příznaky se začínají objevovat zhruba 48 hodin po napadení organismu virem, kdy se cévky nacházející se v nosní sliznici rozšiřují, což způsobuje otok. Z tohoto důvodu máte v prvních třech až čtyřech dnech ucpaný nos, zvýšenou tvorbu hlenu, bolí vás hlava a cítíme tlak ve vedlejších nosních dutinách. Zároveň se cítíte unavení, může vás bolet celé tělo a někdy bývá rýma doprovázena i zvýšenou teplotou. V těchto dnech je člověk navíc infekční a může lehce nakazit další osoby ve svém okolí.

Hůře jsou na tom děti. Jsou k nákaze náchylnější, protože jejich anatomie je odlišná a imunitní systém ještě není tolik vyvinut jako u dospělého člověka. Ty menší se také nedokážou dostatečně dobře vysmrkat a některé odmítají léky. Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s horní částí hrtanu, je u dětí širší, neustále otevřená a ve vodorovné pozici, proto se může rýma častěji rozvinout až do zánětu středního ucha (projevuje se plačtivostí způsobenou bolestí a pocitem zalehnutí ucha, horečkou a v některých případech dočasnou ztrátou sluchu). Vhodná léčba působí jako prevence vzniku opakovaných zánětů.

Boj proti rýmě

Jak se dá s rýmou správně bojovat? Je vhodné se vyvarovat fyzicky náročné práci, pobytu v přetopených místnostech a také stresu. Stálá pokojová teplota, dostatek vhodných tekutin a tělesný a duševní klid nastartují obranné mechanismy. Pro zmírnění příznaků a úlevu v těchto dnech je potřeba zajistit průchodnost nosních dutin, používat léky na jejich uvolnění, ideálně se zvlhčující složkou. Ucpaný nos a suchá nosní sliznice podporují šíření infekce, naopak pravidelné čištění a zvlhčování nosu ulehčuje dýchání a snižuje nebezpečí dalšího rozvoje nemoci. K tomu je vhodný nosní sprej Olynth® HA se zvlhčujícím účinkem, který jako jediný na trhu obsahuje kombinaci účinné látky xylometazolin a pomocné látky kyseliny hyaluronové*. Pokud došlo v průběhu rýmy k výraznému podráždění, či dokonce poranění nosní sliznice, je vhodné používat přípravky s dexpanthenolem, který podporuje hojení, jako jsou léčivé přípravky Olynth® PLUS. Doporučujeme také inhalace, doplnění léčby produkty obsahujícími mořskou vodu a u malých dětí použití odsávačky.
*Ve formě sodné soli. V kategorii nosních sprejů obsahujících xylometazolin/oxymetazolin.

Jak vybrat nejlepší lék?

Čemu věnovat pozornost při výběru vhodného léku? Nosní spreje s obsahem xylometazolinu zmírňují otok nosní sliznice, pomáhají zbavit se nahromaděných hlenů v nose i vedlejších dutinách nosních a ulehčují dýchání nosem. Pro děti je vhodné opatřit takový nosní sprej, který vytváří jemný aerosol a nedráždí nosní sliznici. Podání těchto léků před spaním uvolní dutiny, a přispěje tak ke klidnému spánku a důkladnému odpočinku, tolik důležitému pro úplné uzdravení. Na závěr je potřeba dodat, že stejně jako u jiných léků je nutno dbát na doporučené dávkování uvedené v příbalovém letáku a dodržovat doporučenou dobu užívání.

Jaký Olynth si můžete vybrat