Přejít k hlavnímu obsahu

Pivo, nebo víno jako lék: Vědecké studie prokázaly co je zdravější a jaké množství je prospěšné vypít ke snížení rizik nemocí

Milovníci piva a vína budou zarytě tvrdit, že jejich oblíbený nápoj je ten nejlepší, ale jak je to ve skutečnosti, je zdravější pivo, nebo víno? Obojí má své zdravotní benefity, ale i zápory. Zjistěte, jak pivo a vino prospívá našemu zdraví a kolik skleniček si denně bez výčitek můžete dát.

Dlouhověkost

Chcete se dožít vysokého věku? Pak byste podle vědců měli v menší míře konzumovat víno, nebo pivo. Co se týče vína, vědci zjistili, že konkrétně červené odrůdy vína obsahují množství antioxidantů, které našemu tělu pomáhají bojovat proti volným radikálům, které poškozují buňky a orgány v lidském těle. Studie ukazují, že resveratrol obsažený v červeném víně podporuje zdraví a dlouhověkost tím, že zvyšuje aktivitu proteinu zvaného sirtuin. Ten naše tělo chrání před nemocemi i stárnutím. Souvislost s vínem a dlouhověkostí prokázalo několik studií, ale všechny vždy zdůrazňují, že je třeba jej konzumovat s mírou. Pokud dáváte přednost pivu, máme pro vás dobrou zprávu, také má, jak se zdá, pozitivní vliv na zdraví a dlouhověkost. Nizozemští vědci zkoumali po dobu 20 let 5500 lidí. Výzkum došel k závěru, že ti, kteří vypili denně cca půllitr piva, měli o 81 % vyšší pravděpodobnost, že se dožijí 90 a více let. V tomto ohledu jsou si tedy pivo a víno víceméně rovni.

Mohlo by se vám líbit

Fitness rychlovka: 5minutové cvičení v kuchyni

Nemáte čas na cvičení v práci nebo si jít zaběhat? I tak pro vás máme řešení. Připravili jsme pro vás sérii cviků, které zvládnete kdykoli doma a zaberou jenom chvíli. Oblečte si leginy a sportovní tričko a jdeme na to!
svetzeny.cz

Vliv na orgány

Oba dva alkoholické nápoje mají pozitivní vliv na naše orgány. Zejména se u nich mluví o pozitivním vlivu na srdce. Víno obsahuje polyfenoly, jejichž pozitivní vliv na srdce prokázalo několik studií. Chrání cévy v srdci a snižují tím riziko onemocnění srdce. Pít byste však měli maximálně dvě skleničky vína. Ve studii provedené americkými vědci v roce 2016 pak bylo zjištěno, že pivo a víno mají jeden společný zdravotní benefit, který spočívá v tom, že zřejmě zpomalují pokles hladiny „hodného“ cholesterolu, který preventivně působí jako ochrana před onemocněním srdce. Výzkum zjistil, že ti, kteří pili pivo a víno v mírných dávkách, měli o 42 % nižší riziko úmrtí na choroby srdce.

Pití vína a piva s mírou také pozitivně působí na náš mozek. Výzkumy prokázaly, že střídmá konzumace vína dokáže snížit riziko demence i Alzheimerovy choroby. Resveratro l obsažený ve víně totiž pozitivně působí na cévy a zlepšuje okysličení mozku. Stejné účinky má i pivo, rovněž působí preventivně vůči těmto dvěma chorobám, ale oproti vínu má ještě jeden benefit navíc – dokáže zlepšit kognitivní funkce mozku. V jedné studii dokonce bylo prokázáno, že lidé po konzumaci malé dávky piva řešili hádanky rychleji než jejich střízliví soupeři.

Mohlo by se vám líbit

Nutriční specialistka radí: Rychle zhubnout jde i bez cvičení! Těchto 6 snadných změn v jídelníčku vám zaručí rychlý úbytek váhy

Máte pocit, že jsou vám džíny nějak těsnější? Ptáte se, jak se to mohlo stát? Snadno. Tím, že jsme byly zavřené doma, mnohdy i s dětmi, častěji jsme zavítaly do lednice a příležitostně uzobávaly. Svoji roli sehrály i velké zásoby jídla, kterými jsme se obklopily a samozřejmě stres. Je známo, že jídlo funguje, jako uklidňující prostředek, protože vyvolává slastné pocity. Když k tomu připočteme i málo pohybu, tak se není co divit, že jsme přibraly. Jestliže se chcete co nejrychleji vrátit na svoji původní váhu, čtěte následující řádky.
svetzeny.cz

Pití piva a vína ovlivňuje i náš vzhled

Pivo i víno nás mohou udělat krásnějšími. Antioxidanty obsažené ve víně mají pozitivní vliv na stav naší pleti. Omlazují ji, zlepšují její pružnost, vyhlazují vrásky a udržují ji jasnou a zářivou. Ani pivo se v tomto ohledu nenechá zahanbit, jako zkrášlovací „zlepšovák“ ho používaly už naše babičky. Dermatologové uvádějí, že jeden litr piva pokryje potřebnou denní dávku zinku, zároveň jsou v pivě obsaženy další vitamíny a minerály, které zlepšují stav nehtů, vlasů i pokožky. Pokud si jím opláchnete vlasy, působí jako přírodní tužidlo.

Všeho s mírou

Tento souboj tedy nemá jasného vítěze, míra zdravotních benefitů je celkem vyrovnaná. Je nutné dodat, že většina zmíněných zdravotních benefitů se týkala pouze červeného vína, takže pokud pijete bílé, zvažte, zda ho nevyměnit za červené, nebo pivo. Pokud bychom měli hledat nějaké mínusy u těchto nápojů, tak pivo má více kalorií, tudíž to není zrovna dietní nápoj. Také vás po něm může pálit žáha. Víno zase může demineralizovat zubní sklovinu a existují i studie, které naznačují, že je to častý spouštěč migrény. A kolik alkoholu je ještě v pořádku denně vypít? U mužů by jsou to dva půllitry piva, u žen dvě třetinky. Co se týče vína, vhodné množství jsou dvě až čtyři deci vína denně.

Mohlo by se vám líbit

Varovné signály těla: 4 známky toho, že konzumujete příliš mnoho alkoholu

Lidé si často neuvědomují, že mají problém s alkoholem a ignorují varovné signály, kterými jejich tělo volá o pomoc. Víte, které to jsou? U alkoholu se nejedná pouze o zdravotní komplikace, nadměrná konzumace alkoholu se projeví i na vašem zevnějšku a postihne i nervovou soustavu.
svetzeny.cz

Zdroje: https://news.psu.edu/story/438346/2016/11/21/research/drinking-beer-may-be-good-heart-health, https://www.irishpost.com/news/scientists-suggest-drinking-beer-every-day-secret-long-life-180181, https://blog.winetourismportugal.com/10-health-benefits-of-wine-according-to-science, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053810012000037

Mohlo by se vám líbit

Červené víno vyhladí vrásky stejně jako botox nebo plastická operace

Zdá se to přehnané, ale sklenka červeného je opravdu zdravá – červené víno zpomaluje stárnutí buněk a vypíná vrásky. Podle výsledků z laboratoří by se tedy mohlo skoro jednat o přírodní elixír mládí.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Varovné signály, že vám játra nefungují správně: Pozor na tyto běžné potraviny! Ničí je více, než alkohol

To, že alkohol ničí játra, je známá věc. Avšak existují i další potraviny velmi škodlivé pro játra, o kterých se už tak často nepíše. Tipnete si, jaké to jsou? Zjistěte, zda náhodou netvoří i u vás podstatnou část jídelníčku. V článku se také dozvíte, jakými signály vaše tělo volá o pomoc, když máte nemocná játra.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Nejlepší a nejhorší potraviny pro vaše zuby: Vyvracíme největší omyly, kterým stále věří řada lidí

Víte, které potraviny nejvíce škodí vašim zubům? Rozhodně to nejsou jenom sladkosti. Zubní kazy a problémy s dásněmi vám způsobí i potraviny, u kterých byste to nečekali. A jaké potraviny naopak zdraví prospívají? Jedna z nich vás na seznamu překvapí, protože jste stejně jako řada lidí měli za to, že zubům spíše škodí.
svetzeny.cz