Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší a nejhorší potraviny pro vaše zuby: Vyvracíme největší omyly, kterým stále věří řada lidí

Víte, které potraviny nejvíce škodí vašim zubům? Rozhodně to nejsou jenom sladkosti. Zubní kazy a problémy s dásněmi vám způsobí i potraviny, u kterých byste to nečekali. A jaké potraviny naopak zdraví prospívají? Jedna z nich vás na seznamu překvapí, protože jste stejně jako řada lidí měli za to, že zubům spíše škodí.

Vajíčka

Potravin, které vašim zubům prospívají je hned několik, překvapí vás, které to jsou, protože se častěji mluví spíše o potravinách, které způsobují zubní kazy. V první řadě jsou to vajíčka. O tom, zda jsou zdravá, nebo ne, odborníci ještě donedávna diskutovali a někteří lidé si stále nejsou jistí, zda je do jídelníčku zařadit. Rozhodně ano. Jsou totiž bohaté na dva klíčové vitamíny, které jsou pro zdravý chrup zásadní – C a D. Nedostatek vitamínu C se totiž na vašich zubech může ošklivě podepsat, způsobuje zvýšenou kazivost a viklání zubů. Navíc je klíčový pro to, aby tělo plně zhodnotilo vápník, který je pro zdraví zubů také důležitý, mimochodem ten vajíčka obsahují také. Jeho denní dávka by měla být v rozmezí 800-2500 mg, k dosažní této hodnoty vám postačí sníst dvě vajíčka. Vápník zodpovídá za zdraví zubů, pokud vám chybí, tak se to na nich projeví zvýšenou tvorbou zubních kazů.

Mohlo by se vám líbit

Nutriční specialistka radí: Rychle zhubnout jde i bez cvičení! Těchto 6 snadných změn v jídelníčku vám zaručí rychlý úbytek váhy

Máte pocit, že jsou vám džíny nějak těsnější? Ptáte se, jak se to mohlo stát? Snadno. Tím, že jsme byly zavřené doma, mnohdy i s dětmi, častěji jsme zavítaly do lednice a příležitostně uzobávaly. Svoji roli sehrály i velké zásoby jídla, kterými jsme se obklopily a samozřejmě stres. Je známo, že jídlo funguje, jako uklidňující prostředek, protože vyvolává slastné pocity. Když k tomu připočteme i málo pohybu, tak se není co divit, že jsme přibraly. Jestliže se chcete co nejrychleji vrátit na svoji původní váhu, čtěte následující řádky.
svetzeny.cz

Zelený a černý čaj

Možná často slýcháte, že čaje byste neměli pít z důvodu, že vám zabarví zubní sklovinu. Proto se jim řada lidí vyhýbá, ale to dělají chybu, čaje pozitivně ovlivňují stav vašich zubů. Navíc je to pravda jen z poloviny, zabarvení skloviny se dá předejít, pokud si po pití čaje propláchnete ústa vodou. Zelený a černý čaj obsahuje polyfenoly, které jsou důležité pro zdraví ústní dutiny, protože brání množení bakterií způsobujících zubní plak v ústech. Proto si nenechte namluvit, že se musíte vzdát svého šálku čaje.

Info ikona
čaj

 

Křupavá a listová zelenina

V souvislosti se zdravím zubů se často zmiňují jen mléčné výrobky a na zeleninu se zapomíná. U zubů platí, že pokud zelenina křupe, tak jim prospívá. Doktor Jeffrey Sulitzer k tomu říká: „Syrová mrkev, okurky, květák, celer, zelené fazole a hrášek jsou potraviny vhodné pro žvýkání, které mechanicky čistí dětské zuby a dásně. Křupavá zelenina má schopnost přirozeně seškrábat plak, který se v ústech hromadí mezi jednotlivými jídly, nebo na místech, která děti vynechaly při čištění zubů.“ Stejně jako u čaje, se řada lidí obává, že jim barevná zelenina může zabarvit zubní sklovinu. Expertka na výživu Lisa Richardson říká, že je to nesmysl, tato zelenina nemá tendenci barvit zuby, naopak je čistí, když ji jíte. Dále také zubům svědčí listová zelenina, ta je totiž plná vitamínů a minerálů, včetně vápníku a kyseliny listové, jenž pomáhají chránit dásně a snižují riziko jejich zánětu.

Info ikona
Zelenina

 

Které potraviny zubům škodí?

O tom, že zubům obecně škodí sladkosti a slazené nápoje, se není třeba rozepisovat, to většina lidí ví. Avšak jsou zde potraviny, u kterých byste nečekali, že by vám chrup mohli ničit. Například takové bílé pečivo dokáže vašim zubům „zavařit“. Dle odbornice na výživu Lisy Richards patří rafinované sacharidy k nejhorším potravinám, co se týče zdraví dutiny ústní. Enzymy je totiž štěpí na cukr a ten zuby ničí. Pokud chcete mít zdravé zuby, měli byste si odepřít i solené brambůrky. Ty rády zalézají do mezer mezi zuby a obsahují škrob, ten se přemění na cukr a cukr se pak metabolizuje na kyselinu, a to pak vede k tvorbě zubních kazů.

Tyto potraviny škodí vaši pleti: Způsobují její stárnutí, akné i dehydrataci

Mohlo by se vám líbit

Co všechno dokáže s vaším tělem káva, když ji budete pít každý den?

Začíná skoro každé vaše ráno lahodným šálkem voňavé a kvalitní kávy? Kromě pravidelné chvilky relaxace, děláte i něco pro své zdraví. Kromě toho, že vás tento kofeinový nápoj příjemně povzbudí do nového dne a dodá vám energii, se pyšní i dalšími zázračnými účinky. Jaké to jsou a proč byste si měla kávu bez obav dopřávat každý den? Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější výhody.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Chcete svačit bez výčitek? Zde jsou potraviny, které obsahují minimum kalorií

Hledáte dobrotu, která vás zasytí, pochutnáte si a zároveň nepřiberete? Připravili jsme pro vás seznam potravin, které mají minimum kalorií a můžete jich v podstatě sníst, kolik chcete.
svetzeny.cz