Přejít k hlavnímu obsahu

Odborníci radí, jak se vyrovnat s menopauzou: Za volně prodejné léky zbytečně neutrácejte

Menopauza dříve nebo později čeká na každou ženu a přináší s sebou celou řadu fyziologických i psychických změn, přičemž některé opravdu nemusí být vůbec příjemné. Dokážete včas rozpoznat i její neobvyklé příznaky? Odborníci radí, jak se s menopauzou vyrovnat.

Menopauza je přirozený biologický proces

Menopauza je zcela přirozený biologický proces, který označuje konec menstruačního cyklu u ženy – jinými slovy to znamená, že žena již není schopna otěhotnět. Za menopauzu je považováno, pokud žena neměla menstruaci po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců bez jiných zjevných příčin či zdravotních obtíží (např. těhotenství, anorexie, hormonální nerovnováha, problémy se štítnou žlázou, diabetes, extrémní fyzický či emoční stres, užívání některých léků atp.) Menopauza u žen nastupuje obvykle mezi 45. až 55. rokem života, ale může se vyskytnout i později, nebo dokonce daleko dříve. Průměrný věk nástupu menopauzy je kolem 51 let.

Běžné i neobvyklé příznaky blížící se menopauzy

Některé ženy mohou začít pozorovat klasické příznaky menopauzy, jako jsou nepravidelné menstruace, vaginální suchost, návaly horka nebo naopak zimnice, noční pocení, potíže s usínáním či nespavost, změny nálad, přibývání na váze a zpomalení metabolismu, řídnoucí vlasy, suchá pokožka či ztráta plnosti prsou. Všechny zmíněné příznaky se přitom mohou objevit již několik let před samotným ukončením menstruačního cyklu. Toto období před menopauzou se nazývá perimenopauza. Existují však i méně známé příznaky blížící se menopauzy, mezi které patří například svědění kůže, nadýmání, bolest prsou, změna vašeho tělesného pachu, změny ve vašem hlase, nově se objevující alergie, pocity závratě nebo pocit pálení jazyka.

Hubnutí u žen nad 50 let: Studie potvrdila, že zásadní roli hraje výběr snídaně

Bez ohledu na to, zda opravdu chcete zhubnout nebo ne, konzumace ovesných vloček má mnoho pozitivních účinků na vaše zdraví. Obilí je ale vhodné zejména pro padesátnice a pravidelné zařazení do jídelníčku jim pomůže zbavit se přebytečných kil. Jaké další benefity ovesné vločky pro náš organismus přinášejí?
svetzeny.cz
„Obecně platí, že mnoho nabízených prostředků se prodává velmi dobře. Jsou nabízeny jako všeléky nebo věci, které budou fungovat při nejběžnějších potížích, jako jsou třeba návaly horka. Zjistili jsme však, že většina z nich nefunguje.“ – Doktor Dennis Sands

Jak se vyrovnat s menopauzou podle odborníků

Doktor medicíny Dennis Sands, gynekolog OSF HealthCare a hlavní lékař v OSF HealthCare Saint Anthony’s Health Center v Alton v Illinois, varuje ženy, aby si dávaly pozor na volně prodejné léky, které slibují úlevu od příznaků menopauzy. Doktor Sands dodává, že veškeré tyto léky jsou prodávány pouze jako doplňky stravy, nikoliv jako léčiva. Bez předpisu si tak většinou koupíte jen pilulky, které obsahují vitamíny či fytoestrogenové složky, které mají pouze malý účinek na zmírnění příznaků menopauzy u zdravých lidí. Upozorňuje, že především u žen, u kterých se vyskytne nepravidelné krvácení, je nutná prohlídka a konzultace s lékařem, který stanoví optimální plán léčby. Některým ženám mohou pomoci estrogenové náplasti a progesteronové krémy, zejména těm mladším. Lékař může zároveň stanovit, zda příznaky menopauzy nemohou zhoršovat některé léky, které užíváte.

Menopauzu lépe snáší lidé se zdravým životním stylem

„Všimli jsme si, že lidem, kteří jsou celkově zdraví, pravidelně cvičí, dobře spí a mají zdravé vztahy, se v menopauzálním přechodu obecně daří velmi dobře,“ říká Dr. Sands. „Čím více jsou lidé ve stresu, čím nezdravější životní styl mají a čím více je jejich spánek narušen, tím více mají tendenci mít obtížnější přechod," dodává. 

Jak si po padesátce prodloužit život: Správná životospráva nestačí

Existuje mnoho rad na téma, jak a co dělat po čtyřicítce nebo šedesátce, aby nám bylo lépe nebo veseleji, abychom se cítili zdravější nebo měli více energie. Jakými návyky si můžete prodloužit život, když je vám padesát? Správná životospráva nestačí.
svetzeny.cz
Zdroj článku