Přejít k hlavnímu obsahu

Zhubněte při vánočním úklidu: Jednoduchá cvičení doporučená fitness trenéry zvládne každý. Jak posilovat při utírání prachu či luxování?

Info ikona
Cvičení při úklidu

Nebaví vás úklid ani cvičení, a přesto byste před Vánocemi ráda udělala něco nejen pro svou domácnost, ale i kondičku? Možná, že pro vás máme řešení. Díky jednoduchým cvikům, které můžete vyzkoušet během úklidu, totiž spojíte příjemné s užitečným. Možná, že až je vyzkoušíte, začne vás úklid skutečně bavit. A to nejen ten předvánoční. Jak si zacvičit během luxování či utírání prachu? Zde je pár tipů.

Věděla jste, že formovat postavu můžete i při jinak rutinním úklidu? Navíc to není nic těžkého a zvládne to každý. Namotivujte se nejen k dokonale čisté a nazdobené domácnosti, ale také k perfektní fyzičce díky jednoduchému cvičení doporučovanému kondičními fitness trenéry. Navíc podle lékařů a odborníků vám k lepší fyzické kondici stačí pouhých 30 minut cvičení denně každý den, a pokud ho spojíte s úklidem, ušetříte čas a budete mít z obou dvou činností daleko lepší pocit, nemyslíte?

Pusťte si hudbu na plné pecky a zapomeňte na organizéry

Podle fitness trenérky a spisovatelky Debbie Mandel, MA je stejně jako při jakémkoliv jiném cvičení, důležitá při domácích pracích zejména jejich intenzita: „Vždycky říkám, že tělocvičny by měly mít lekce, během kterých ženy tlačí vysavač nebo utírají zrcadla!“, doporučuje trenérka. Navíc byste pro dosažení vytoužených účinků na vaši fyzičku měla podle odborníků na úklid uklízet co nejrychleji. Jedině tak bude úklid co nejvíce efektivní. Kromě toho se také vyplatí, když si k úklidu pustíte oblíbenou hudbu, která vás roztančí a přiměje k dalším pohybů. A v neposlední řadě je lepší, když například pro zapomenutý mop musíte udělat o něco více kroků, protože ho nemáte zrovna po ruce, než když máte vše na jednom místě a srovnané. Pokud tedy zrovna nepatříte mezi přehnané pečlivky, může se vám při kondičním uklízení tahle vlastnost hodit.

Luxování a vytírání s výpady

Věděla jste, že během luxování a vytírání shazujete až čtyři kalorie za minutu? Je to opravdu tak. A teď si představte, že díky přidaným cvikům spálíte ještě mnohem více. Třeba při výpadech s vysavačem či mopem, které hravě zvládnete i jako začátečník. Jak na to? Pokaždé, když vysavač či mop posunete před sebe, vykročte u toho do plného výpadu a ve chvíli, kdy vysavač nebo mop zatáhnete zpátky, vraťte nohy zase k sobě. Můžete dělat výpady do rytmu oblíbené hudby, kterou si k vytírání neváhejte pustit. Půjde vám to pak mnohem lépe. Nezapomeňte ani na správné držení těla a nehrbte se. Tímto cvičením posilujete většinu hlavních svalů vašich končetin, ale také břišní svaly, které vám pomáhají s udržováním rovnováhy, když jdete do a z výpadu. Cviky provádějte alespoň po třech sériích s alespoň šesti opakováními.

Mytí oken jako strašák či trénink fyzičky?

Pro mnoho lidí je mytí oken strašák, a tak se mu raději vyhýbá.  Až se ale dozvíte, jak vám může mytí oken pomoci vytvarovat postavu, možná, že je budete od teď chtít umývat každý týden.  Prostřednictví neustálého natahování se nahoru k rohům, ale také drhnutí šmouh na okenicích či vylézání a slézání ze štaflí při mytí oken vám umožní shodit až 6 kalorií za minutu. Pokud se chcete zbavit ještě více přebytečných kalorií během této nepříliš populární činnosti, dejte si více výšlapů po štaflích než je nutné, tak procvičíte svaly na nohou. Během stírání oken shora dolů zase procvičujete paže. Kromě toho, pokud vám to umístění oken dovoluje, dělejte během stírání a leštění oken dřepy. Stěrku či hadřík uchopte střídavě oběma rukama a dosedněte až dolů. Pak chyťte stěrku oběma rukama najednou a znovu provádějte dřepy. Nezapomeňte opakovat tolikrát, než budou okna zářivě čistá a bez šmouh. Je možné, že se u toho trochu více zapotíte, výsledek ale bude jistě stát za to.

https://www.youtube.com/watch?v=acIjB9Bww5o

(Ne)obyčejné utírání prachu

Běžným utíráním prachu můžete spálit až 4 kalorie za minutu. Ještě více přebytečných kalorií shodíte, když k němu zapojíte pár cviků.  Plánujete otřít skříňku či poličku, která je hodně vysoko a jen tak tak na ni dosáhnete? Jděte při tom na špičky, abyste ale při otírání prachu měla více pohybu, zkuste na špičkách zůstat, i když potřebujete otřít věci téměř u země a musíte tak udělat pohyb směrem dolů. Výborně tak procvičíte svaly na nohou, zejména na lýtkách.

Dobré pro vaše svaly je i cvičení, které můžete provádět například při čištění kuchyňské linky, zkuste při tom stát pouze na jedné noze, tu druhou potom napněte do strany. Obě nohy po čase prostřídejte. Všemi těmito cviky posilujete nejen svaly na lýtku, ale také účinně tvarujete své dolní končetiny. Navíc během stání na špičkách a vyrovnávání rovnováhy také tvarujete své břišní a mnohé další svaly na těle. Při stoji pouze na jedné noze a díky natažení druhé nohy do strany zase tvarujete hýžďové svaly, které obklopují boky. Posilujete tedy nejen boky, ale také hýždě. A to už stojí za to, udělat si chvíli na pořádný úklid, nemyslíte?

Zdroje: webmd.com; youtube.com, verywellfit.com