Přejít k hlavnímu obsahu

Pánevní dno u žen nad 50 let: Když je oslabené, hrozí nejen inkontinence. Vyvarujte se problémům včas

Hodně se o něm mluví, ale co to vlastně pánevní dno je? Jde o celý soubor svalů a vazů, který je součástí pánevní dutiny. Jsou v něm uloženy orgány jako je například močový měchýř a močová trubice, tlusté střevo, ale i pohlavní orgány. Protože jde o příčně pruhované svaly, je nutné je pravidelně aktivovat a posilovat. Jinak ochabnou a přestanou plnit svoji funkci. To se projeví nepříjemnými zdravotním problémy.

Padesátka je pro ženy, pokud jde o tělesné změny, jakýmsi mezníkem. S přibývajícími roky přirozeně ochabují svaly celého těla a pánevní dno není výjimkou. Souvisí to hodně s menopauzou a hormonálními změnami, ale také s prodělanými těhotenstvími a porody. Škodí také časté zvedání těžkých břemen, sedavý způsob života, ale i nadváha. To vše se sčítá a ve výsledku může začít pánevní dno “zlobit“, protože ztrácí svou elasticitu a sílu.

Jaké problémy hrozí?

Nejčastějším problémem, který souvisí s oslabeným pánevním dnem, je u žen kolem padesátky stresová inkontinence. Ta se projevuje únikem moči například při kašli, smíchu, kýchání nebo fyzické námaze. To ale není vše.

Ženy si také často v ordinacích lékařů stěžují na problémy v intimní oblasti. Slabé svaly pánevního dna totiž mohou vést ke snížení citlivosti, a tím pádem i k potížím se sexuálním uspokojením. Dalším problémem může být v krajním případě i prolaps pánevních orgánů. O co jde? Orgány uložené v pánevní dutině mohou výrazně klesnout, což má za následek například častější nutkání na močení, infekce a záněty v oblasti genitálií a močových cest, bolest při pohlavním stylu nebo bolesti bederní páteře.

Ženy nad 50 a nadměrné pocení: Důvodem nemusí být vždy menopauza, pomoci vám mohou i bylinky

Pocení je sice přirozené a našemu tělu prospěšné, ale čeho je moc, toho je příliš. Propocené prostěradlo po probuzení, neustále vlhké dlaně nebo pot po návalu horka dobře znají ženy kolem padesátky. Jaké jsou důvody a jak s takovými potížemi bojovat?
svetzeny.cz

Důležité posilování

Dobrou zprávou je, že můžete pro své zdraví hodně udělat. Bez pohybu to ale nepůjde. To nejdůležitější je začít svaly pánevního dna správně posilovat. Ideální jsou v tomto případě známé Kegelovy cviky, které spočívají ve správném stahování a uvolňování svalů. Kromě toho je důležité si uvědomit, že všechno souvisí se vším. To znamená, že pánevní dno není v našem těle nijak vyčleněno. Je součástí pohybového a opěrného systému. Prospívá mu pravidelný pohyb, při němž se zapojují svaly celého těla. Vhodná je rychlá chůze, plavání joga či pilates.

Vždy je vhodné cvičení konzultovat s fyzioterapeutem nebo odborníkem na pohybovou terapii, který vám může poskytnout specifické cvičební plány a instrukce přizpůsobené vašim potřebám.

Menopauza a otázky, na které se bojíte zeptat

Menopauzu nemusíte nutně protrpět. Řadu jejích projevů lze poměrně jednoduše ovlivnit a zmírnit. Stačí jen myslet trochu dopředu a včas přijmout preventivní opatření.
svetzeny.cz

Vaginální kuličky

Dost možná máte Venušiny kuličky zařazené do kategorie erotických hraček. Přitom jsou velice účinným pomocníkem pro posílení svalů pánevního dna, což bylo prokázáno řadou studií. Silikonové kuličky spojené šňůrkou se zavádějí do pochvy. Pohyb pak způsobí jejich chvění, což stimuluje svalstvo pánevního dna. Navíc máte tak trochu pocit, že musíte kuličky v těle přidržovat, což nutí svalstvo k další akci.

Lékařská pomoc

Účinnou pomoc mají v rukou samozřejmě i lékaři. Odborníkovi – ideálně gynekologovi je potřeba se svěřit ideálně hned, jak se objeví první výše uvedené příznaky. Lékař může doporučit například elektrostimulaci, což je metoda, jež využívá elektrických impulsů ke stimulaci svalů. Elektrody jsou umístěny v pochvě nebo na povrchu kůže.

V některých případech se přistupuje i k chirurgickému řešení, například v případě závažného prolapsu pohlavních orgánů či inkontinence. Existuje několik typů chirurgických zákroků, jež se používají k posílení svalové a vazivové podpory pánevního dna nebo k navrácení sestouplých orgánů zpět na své místo.

 

Zdroj článku