Přejít k hlavnímu obsahu

Trenéři doporučují 3 sporty, díky kterým spálíte nejvíce kalorií i po 50

Když přijde na hubnutí a zlepšování fyzické kondice, volba správného sportu může výrazně ovlivnit váš úspěch. Některé sporty jsou obzvláště účinné při spalování kalorií a zvyšování vaší celkové tělesné zdatnosti. Trenéři po celém světě doporučují tři sporty, které patří mezi nejlepší pro spalování kalorií a můžete je provozovat v každém věku. Které to jsou?

Plavání pomůže k hezké postavě a spálí hodně kalorií

Plavání je vysoce účinný sport pro spalování kalorií, který je zároveň šetrný ke kloubům. Během jedné hodiny plavání můžete spálit mezi 500 a 700 kaloriemi, v závislosti na intenzitě a stylu plavání.

Proč je plavání účinné?

 • Celotělový trénink: Plavání zapojuje všechny hlavní svalové skupiny, včetně nohou, paží, trupu a zad.
 • Odpor vody: Voda poskytuje přirozený odpor, který zvyšuje náročnost pohybů a tím i spalování kalorií.
 • Šetrné k vašemu tělu: Plavání je ideální pro lidi s kloubními problémy nebo zraněními, protože je méně zatěžující než jiné aerobní aktivity.

Tipy pro plavání:

 • Vyzkoušejte různé styly plavání, jako je kraul, znak, prsa a motýlek, abyste zapojili různé svalové skupiny.
 • Přidejte intervalový trénink do své plavecké rutiny, abyste zvýšili intenzitu a spalování kalorií.
 • Plavejte pravidelně a kombinujte plavání s jinými formami cvičení pro komplexní tréninkový plán.
Mohlo by se vám líbit

Jediný cvik zažene bolesti zad, zlepší spánek a zbaví vás otoků. Zjistěte, kdo by měl zkusit obrácenou svíčku

Možná si ji pamatujete z hodin tělocviku, možná se o ni pravidelně pokoušíte na lekcích jógy. Cvik svíčka je velmi univerzální a ideální je z mnoha důvodů zejména pro ženy po padesátce.
svetzeny.cz

2. HIIT (High-Intensity Interval Training)

HIIT je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak rychle spálit velké množství kalorií. Během 30 minut HIIT tréninku můžete spálit mezi 400 a 600 kaloriemi, v závislosti na intenzitě a konkrétních cvičeních.

Proč je HIIT účinný?

 • Vysoká intenzita: HIIT zahrnuje krátké, intenzivní výbuchy cvičení následované krátkými obdobími odpočinku, což maximalizuje spalování kalorií.
 • Afterburn efekt: Po HIIT tréninku vaše tělo pokračuje ve spalování kalorií zvýšenou rychlostí až 24 hodin po cvičení.
 • Flexibilita: HIIT může být aplikován na různé formy cvičení, jako je běh, jízda na kole, skákání přes švihadlo a mnoho dalších.

Tipy pro HIIT:

 • Začněte s jednoduchými cvičeními a postupně zvyšujte intenzitu a složitost.
 • Dodržujte správnou techniku, abyste minimalizovali riziko zranění.
 • Kombinujte HIIT s pravidelným silovým tréninkem pro vyvážený fitness program.
Mohlo by se vám líbit

Chcete pevnější paže do letních tílek? Deset minut denně stačí, ta změna vás dostane

V šatníku máte plno krásných letních šatů a pohodlných tílek, ale stydíte se je nosit kvůli vzhledu vašich paží? Jsou oplácané, kůže na nich povolená, trpí viditelnou celulitidu? Rozhodně nemusíte v letních vedrech trpět v dlouhých rukávech. Nevzdávejte se oblíbeného oblečení a získejte krásnější paže jednoduchým cvičením. Nezapomeňte také na vhodnou péči o pokožku.
svetzeny.cz

3. Běh jako účinný spalovač kalorií

Běh většinou nepatří k nejoblíbenějším sportům. Nemusíte se ale bát, běhání není jediným řešením, je ale vynikající doplněk k intervalovému tréninku a plavání. Běh patří mezi nejjednodušší a nejefektivnější způsoby, jak spálit kalorie. Je dostupný, protože nepotřebujete žádné speciální vybavení a můžete ho provádět téměř kdekoli. Během jedné hodiny běhu můžete spálit mezi 600 a 1000 kaloriemi, v závislosti na intenzitě a rychlosti běhu. Důležité je však začít postupně, ze začátku dokonce kombinovat běh s chůzí (tzv. indiánská chůze). Jak získáváme kondičku, postupně můžeme přidávat i kilometry. A věřte, že časem se proběháte k závislosti.

Proč je běh účinný?

 • Intenzivní kardio: Běh zvyšuje tepovou frekvenci a posiluje srdce, což vede k vyššímu spalování kalorií.
 • Celotělové zapojení: Při běhu pracují hlavní svalové skupiny, včetně nohou, břicha a horní části těla.
 • Variabilita: Můžete měnit tempo, terén a délku běhu, což vám umožní neustále zlepšovat svou kondici a spalovat více kalorií.

Tipy pro běhání:

 • Začněte pomalu a postupně zvyšujte vzdálenost a rychlost.
 • Investujte do kvalitní běžecké obuvi, abyste předešli zraněním.
 • Kombinujte různé trasy a povrchy, abyste udrželi běhání zajímavé.

Snížení hmotnosti je zejména s přibývajícím věkem někdy velmi obtížné. Ať se snažíme jakkoli, většinou u ničeho dlouho nevydržíme. Diety nefungují a akorát nás rozhodí i psychicky, navíc většinou všechny ztracené kilogramy rychle nabereme zpět. Se sportem je to podobně. Nejdůležitější je změna mentálního nastavení. Když spojíme sebelásku se snahou udržovat se spokojení, klidní a vitální, postupně dojdeme k tomu, že spojení vhodného jídla a rozumné dávky sportu je ideální řešení. Navíc volba správného sportu může výrazně ovlivnit náš úspěch při hubnutí a zlepšování fyzické kondice. Běh, plavání a HIIT patří mezi nejefektivnější způsoby, jak spálit kalorie a udržovat si dobré zdraví. Navíc výsledky naší snahy uvidíte poměrně rychle, což nás motivuje. Vždycky lze něco změnit. Takže pokud bojujete s přebytečnými kilogramy, srovnejte si hlavu a přístup k životu a zkuste některý z těchto tří sportů, které doporučují světoví trenéři.

Hubnout se dá i pomocí chůze! Přečtěte si: Jak se naučit správně chodit, abyste efektivně spalovali kalorie: Fitness trenérka a výživová poradkyně radí.

Zdroj článku