Přejít k hlavnímu obsahu

Zpevněná postava, ale i pomoc při bolesti zad a kloubů: Vyzkoušet bikram jógu můžete v jakémkoliv věku

Chcete se dostat do formy, ale nechce se vám trávit čas v posilovně? Vhodnou alternativou může pro vás být bikram jóga, která oproti klasické józe přináší navíc ještě několik zdravotních benefitů. Přečtěte si, proč byste bikram jógu měly cvičit i vy a jak díky ní docílit zpevněné postavy a klidné mysli.

Dnešní uspěchaná doba plná stresu a nedostatku pohybu negativně ovlivňuje naše zdraví i psychickou pohodu. Proto se mnoho z nás začíná poohlížet po efektivních a přístupných metodách pro udržení tělesné i duševní rovnováhy. Jednou z takových metod, která narůstá na popularitě, je bikram jóga. Zvláštností tréninku je, že všechna cvičení se provádějí v místnosti vyhřáté na teplotu 42 stupňů Celsia. Takže se připravte, že se ocitnete v tropech. Vlhkost vzduchu je udržována kolem 40 %. Výhodou je, že hluboké prohřátí těla, ke kterému dochází vlivem teplot, vyvolává aktivní spalování kalorií, které pokračuje ještě nějakou dobu po skončení.

Proč cvičit bikram jógu

Díky náročným pozicím, které se provádějí ve vyhřáté místnosti, se svaly dobře prohřejí a stávají se tak pružnějšími. Díky cvičení se vám zlepší nejen svalová síla a flexibilita, ale i držení těla, čímž předejdete bolestem zad. Během cvičení se silně zapotíte a tím odplavíte ze svého těla škodlivé látky a rozproudíte krev v těle. Vaše pokožka bude čistá, lesklá a pružná a prospějete i celkovému zdraví. Pomocí několika pozic budete stimulovat trávicí systém a zlepšíte trávení. Stejně jako u jiných forem jógy, prospějete také své mysli. Cvičení dechových technik a meditace totiž pozitivně působí na stres, zlepšuje koncentraci a posiluje duševní pohodu. “Pravidelným praktikováním bikram jógy posílíte svou imunitu a krevní oběh, zvýšíte svou psychickou odolnost i energii. Zlepší se celková rovnováha, pročistí lymfatický systém a stabilizuje hormonální hladina. Díky pocení se navíc z těla vyplavují toxiny, což vede k čistější pleti,” potvrzuje Lea Čutková, majitelka studia českobudějovického studia Bikram Yoga, v rozhovoru na zpravodajském serveru Budějcká Drbna.

 

Mohlo by se vám líbit

Kegelovy cviky pomohou předejít inkontinenci a posílit pánevní dno. Cvičit byste měli až 30 minut denně

Cvičení pánevního dna je důležité nejen jako prevence, ale také jako doprovodná léčba pro zlepšení stavu při lehkém úniku moči. Základem všech cviků je Kegelova metoda založená na vnitřním stahu svalů pánevního dna.
svetzeny.cz

Jak se na lekci bikram jógy obléknout?

Základem je minimalistické oblečení. Protože je v sále opravdu teplo, tepláky či trička s dlouhými rukávy nejsou vůbec vhodné. Naopak je skvělé přiléhavé oblečení z funkčních materiálů, které vám nebude nijak překážet a vy se budete lépe soustředit na pohyb a jednotlivé pozice. Kromě sportovního oblečení, se vám budou hodit dva ručníky, jeden do sálu a druhý do sprchy, cvičící podložka a velká láhev s vodou.

Mohlo by se vám líbit

Intervalový běh zlepší rychle vaši kondici i výkonnost. Zvládne ho i naprostý začátečník

Pokud se rozhodujete, zda začít běhat, intervalový běh je pro vás ideální. Než budete schopny uběhnout pár kilometrů bez jediné přestávky, budete si muset postupně vybudovat výdrž. A s tím vám může pomoci právě intervalový běh.
svetzeny.cz

Pro koho je bikram jóga vhodná? A kdo by se jí měl vyhnout?

Cvičení je vhodné téměř pro každého, kdo touží po zlepšení svého zdravotního stavu. Bikram jóga dokáže pomoci při chronických onemocněních, je vhodná jako pooperační rehabilitace nebo pomáhá řešit dlouhodobé problémy hybného aparátu, jako jsou například bolesti zad, kloubů atd. “Někdo se bojí přijít, protože není tak flexibilní a myslí si, že nezvládne některé polohy. Je potřeba říct, že při lekci vás nikdo kromě instruktora nesleduje. Všichni se soustředí jen na svůj výkon a nemají čas studovat, jak kdo cvičí. První lekce bývá nejnáročnější. Je to krok do neznáma. Nevíte, do čeho jdete, jaká pozice bude následovat, ani kdy bude konec. Podruhé už polohy znáte a víte, jak jdou za sebou. A rychleji to ubíhá,” dodává Lea Čutková. Bikram jóga však není vhodná pro osoby s kardiovaskulárními chorobami a vrozenými vadami. V těchto případech se doporučuje nejdříve konzultovat váš stav s ošetřujícím lékařem či daným specialistou.

GALERIE: Co si obléknout na bikram jógu
Zdroj článku