Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se v 50 letech cítit na 30: Studie odhaluje 6 návyků, které musíte začít dělat

Dnešní svět tlačí na to, abychom stále vypadali mladě. Mnohem důležitější ale je, jak se cítíme. I v padesáti letech si můžete připadat jako třicátníci. Stačí si osvojit několik dobrých návyků a poupravit životní styl. Zpočátku to bude chtít nějaké to úsilí, které ale za výsledek stojí. Budete se cítit šťastně a spokojeně.

Současní padesátníci jsou většinou šťastnější než třicátníci, a jak ukazuje například loňská studie odborníků z Humboldtovy univerzity v Berlíně, dospělí lidé se cítí mnohem mladší, než jejich vrstevníci v minulosti, nejspíš by se na to díval jinak. Možná si teď řeknete: „No dobře, já sice vypadám mladistvě, ale necítím se tak, často si připadám, jako by mi bylo sto padesát.“ Co s tím? Upravte životní styl.

Začněte hned a budete se cítit brzy mladší

Ale po krůčcích. Tedy ne stylem z extrému do extrému. Pozvolné zavedení nových návyků v podobě například pohybu, úpravy jídelníčku, kvalitního spánku či pozitivnějšího nastavení mysli vás bude bavit a také vám vydrží klidně i napořád. Násilné okamžité změny, tím spíš když jich je několik najednou, ve stylu novoročních předsevzetí by se na dlouho neujaly. První zlepšení toho, jak se cítíte, zaznamenáte za pár dní, výraznější za několik týdnů. Důležité je vydržet aspoň prvních 21 dní. To je klíčová doba, kterou potřebuje mozek a tělo na ukotvení nových návyků.

Jak si po padesátce prodloužit život: Správná životospráva nestačí

Existuje mnoho rad na téma, jak a co dělat po čtyřicítce nebo šedesátce, aby nám bylo lépe nebo veseleji, abychom se cítili zdravější nebo měli více energie. Jakými návyky si můžete prodloužit život, když je vám padesát? Správná životospráva nestačí.
svetzeny.cz

1. Upravte jídelníček

Omezte nebo ještě lépe zcela vyřaďte cukr, jídla smažená, těžká a z polotovarů, solte míň, jezte hlavně kvalitní sezónní ovoce a zeleninu, ořechy, semínka, ryby, netučné maso a mléčné výrobky. Zkrátka potraviny, které vám zajistí dostatečné množství vitaminů, minerálů, vlákniny, zdravých tuků, bílkovin a tekutin. 

Zjistěte, jestli vám dělá dobře spíš více malých porcí nebo méně větších v průběhu dne. Vyzkoušejte třeba přerušovaný půst, středomořskou, keto nebo paleo dietu, nikoli redukční, stravování podle ayurvédy či tradiční čínské medicíny. Z každého směru si odneste to, po čem se budete cítit nejlépe. Pokud si nejste jistí, jak začít a který stravovací směr je právě pro vaše zdraví a vitalitu ideální, nechte si aspoň na první dny nebo týdny sestavit jídelníček od osvědčené výživové poradkyně či poradce.

 

Hubnutí po padesátce: Přechytračte svoje tělo a zvyšte hormony, bílkoviny i váhy

S přibývajícími roky je hubnutí čím dál složitější. A ne, není to jen klišé nebo výmluvy. Důvodem je kombinace životního stylu a fyziologických faktorů, které dohromady způsobují, že shození několika kilogramů je obtížnější než v 35 nebo 40 letech. Na druhou stranu, víme, že když se chce, všechno jde. Takže konec výmluv, každé kilo dole se počítá.
svetzeny.cz

2. Hýbejte se a budete se cítit v 50 na 30

Pokud se hned, co přijdete z práce, uvelebíte na gauči, moc si neprospějete. A to ani po psychické či fyzické stránce. Pohyb dělá zázraky, což je patrné zejména ve vyšším věku. Zlepšuje náladu, metabolismus, pomáhá budovat svaly, které potřebujeme, aby bylo tělo pevné a drželo pohromadě. Zároveň nabíjí energií, což také přispívá k mladistvému vzhledu. Nemusíte nutně běhat maraton, zvedat těžké činky nebo vypustit duši při náročném aerobním cvičení. Zkombinujete lehké posilování a protahování třeba ve formě jógy s chůzí.

3. Trénujte paměť a mozek

Jak říká světoznámý americký kouč Jim Kwik, který se zabývá tréninkem mozku: „Neexistuje nic jako dobrá a špatná paměť, je jenom trénovaná a netrénovaná paměť.“ Nezáleží tedy na tom, jak je člověk starý, protože zlepšit paměť, i velmi výrazně, lze v každém věku. Řešte hlavolamy, luštěte, dělejte vědomostní kvízy, skládejte puzzle, přihlaste se na online nebo osobní kurz mozkového joggingu. Začněte studovat cokoliv, co vás zajímá. Třeba do nového oboru proniknete tak hluboko a nadchne vás natolik, že změníte profesi.

Pravidelným pohybem lze předejít cukrovce nebo vysokému tlaku: Vyzkoušejte jednoduché cvičení

Proč bychom měli pravidelně cvičit? Většina lidí vidí výhodu v pevné a štíhlé postavě a dobrém životním stylu. Pohyb ale přináší mnoho dalších benefitů. Jedním z nich je také to, že slouží jako prevence před vážnými nemocemi, jako jsou například cukrovka, vysoký tlak a další. Co byste rozhodně měli dělat pravidelně?
svetzeny.cz

4. Obklopte se pohodovými lidmi

Není nic horšího, než když se potkáváte s toxickými lidmi, co si stále stěžují a vysávají z vás energii. Raději se snažte udržovat kontakty s lidmi, co jsou na stejné vlně jako vy. Pokud nikdo takový zatím není, jistě se seznámíte právě třeba na józe, kurzech tance, vaření, výroby kosmetiky, svíček či tvoření dekorací. 

5. Zbavte se všeho, co vám škodí

Zanechte jednou provždy kouření, alkohol si dejte jen jako přípitek na oslavě nebo občasnou sklenku vína k večerní pohodě, omezte styk s negativními lidmi. Také to nepřehánějte s kávou. Zhruba tři šálky doplněné sklenicí vody denně dodají antioxidanty a jsou zdraví prospěšné, ve větším množství káva dehydruje a přispívá k tvorbě vrásek.

Eliminujte stres. Netrapte se nad věcmi, které nemůžete ovlivnit. Nestresujte se tím, že nemáte vždy doma všechno vyleštěné a z podlahy se nedá jíst. Když už se do stresové situace dostanete, rozdýchejte ji. Osvojte si několik jednoduchých dechových cvičení, která vám okamžitě pomůžou zbavit se nepříjemného napětí.

Jak se zbavit tuku na břiše po 50? Jde to i bez posilování a hladovění

Tuk se usazuje na celém těle, některé partie jsou k tomu ale náchylnější. U žen, zejména s přibývajícím věkem, se problematickou oblastí stává zejména pas, bříško a boky. Jak předejít pneumatice kolem pasu? A proč ji nevnímat jen jako problém estetický?
svetzeny.cz

6. Smějte se a zpívejte, budete se cítit mladší

Radujte se z drobností i malých úspěchů, vlastních i svých blízkých. Na zdraví a vitalitu má ohromný vliv také pozitivním nastavení mysli. Omezte na minimum čtení a sledování negativních zpráv v médiích, místo toho věnujte pozornost třeba filmům a seriálům, u kterých se od srdce zasmějete. Pouštějte si hudbu a při tom si zpívejte a tancujte. Pusťte si do života krásu. Choďte na procházky do přírody, na výstavy, koncerty, divadelní představení i další kulturní a společenské akce.

Zdroj článku