Přejít k hlavnímu obsahu

Existuje posmrtný nebolí druhy život? Vědci tvrdí, že mozek lze snadno oklamat

Posmrtný život je věčným tématem bez konce. Dlouhá tisíciletí lidé věřili, že jejich duše se po smrti dostane na jiné, lepší místo. Podoba takového místa závisela na konkrétním náboženství. Moderní věda však existenci posmrtného života popírá a tvrdí, že vědomí člověka nemůže existovat bez fungujícího mozku.

Názory vědců popírají zážitky tisíců lidí, kteří zažili zkušenost se smrtí. Vypráví o tom, jak jejich duše opustila tělo, jak mohli sledovat své vlastní nehybné tělo, nebo jak spatřili tajuplné světlo na konci tunelu. Jsou jejich zážitky opravdové nebo se jedná o pouhé halucinace? U některých zážitků je velice těžké zařadit je do kolonky vymyšlený příběh.

Posmrtný život

S prožitkem smrti a posmrtného života se setkávají lidé, kteří se dostanou do stavu tzv. klinické smrti. Hovoří o tom, jak se dostali mimo svá těla a mohli sledovat vše, co se kolem nich dělo. Většina vzpomínek bývá mlhavá, nejasná až zavádějící. Někteří lidé si však vybavují poměrně přesné podrobnosti. Něco takového se stalo americké zpěvačce Pam Reynolds v roce 1991, jejíž případ byl velice podrobně zkoumán.

Největší zmatkaři zvěrokruhu, jste mezi nimi i vy? Beran těžko zvládá stres, Panny jsou posedlé úspěchy a Kozoroh trpí syndromem vyhoření

Stres naše tělo ovlivňuje všemi možnými způsoby. Pokud se dostaví úzkost, může se vám stát, že se naladíte do panického režimu anebo dokonce úplně vypnete. To, jak reagujete na stresující situace, souvisí především s vaší osobností. Jenže způsob, jakým pracujete se svými emocemi, neovlivňuje pouze váš pohled na život, ale také vaše vztahy. A to může být ve vašem životě velký kámen úrazu.
svetzeny.cz

Důkaz posmrtného života

Pam Reynolds se do stavu klinické smrti dostala při operaci tepenné výdutě v mozku, při níž bylo její tělo ochlazeno na 15,5 °C a činnost srdce zastavena na několik desítek minut. Při operaci se její duše údajně dostala mimo tělo a ona tak mohla sledovat průběh celé operace. Zároveň slyšela vše, co si lékaři mezi sebou povídali. Její vyprávění je velice podrobné, plné detailů a vše odpovídá skutečnosti. Mnoho lidí její příběh považuje za jednoznačný důkaz posmrtného života. Lékaři a vědci však pro její vzpomínky mají rozumné vysvětlení.

Zpěvačka tehdy tvrdila, že se přistihla, jak se dívá dolů na operační stůl. Upozornila na to, že kolem stolu viděla 20 lidí a slyšela něco, co znělo jako zubařská vrtačka. Podívala se na nástroj v ruce chirurga. Během zážitku blízké smrti si prý povídala se svou zesnulou babičkou a strýcem, kteří ji doprovodili zpět na operační sál. Říká, že když se dívali dolů na její tělo, slyšela na operačním sále hrát píseň Hotel California od skupiny Eagles, zatímco lékaři znovu spouštěli její srdce

Horoskop: Tato tři znamení zvěrokruhu brzy čeká finanční injekce. Střelci, jste děti štěstěny

Současná inflace a s ní spojený nárůst cen jsou pro mnohé velkou zátěží. Ale pro tři znamení zvěrokruhu by finanční injekce mohla být brzy na obzoru. Patříte mezi vyvolené, nebo si budete muset na finanční odměnu počkat delší dobu?
svetzeny.cz

Její příběh nakonec nedal spát řadě vědců, kteří se domnívají, že za vším stojí lidský mozek. O podrobnostech operace se dozvěděla předem, protože musela podepsat souhlas. Na sál byla přivezená při plném vědomí, a tak si jej, byť nevědomky, mohla prohlédnout. Podle lékařů, kteří zákrok prováděli, si Pam navíc vzpomíná na události, k nimž došlo ještě před jejím uspáním. To znamená, že i při celkové anestezii mohla ještě nějakou chvíli vnímat.

Existuje posmrtný život?

O tom, zda existuje život po smrti, se vedou rozsáhlé debaty již po mnoho staletí. Mnoho lidí, kteří byli prohlášeni za klinicky mrtvé, bylo – někteří z nich nechtěně - přivedeno zpět k životu poté, co zažili velmi silnou, laskavou přítomnost a viděli světla, která je lákala na neznámé, ale nezaměnitelně krásné a transcendentní místo.

Lidský mozek může oklamat každého z nás
Zdroj článku