Přejít k hlavnímu obsahu

Domácí zázraky z levných surovin, které při každém nachlazení používaly naše babičky

Když přišlo nachlazení, babičky měly vždy své vlastní triky a domácí léky, které jim pomáhaly přinášet úlevu. Přitom šlo o léky z jednoduchých, levných surovin, které se běžně nacházely v jejich kuchyni, ale dokázaly zázraky při zmírnění příznaků nachlazení. Přinášíme vám několik receptů, které můžete vyzkoušet, ať už vás trápí nachlazení, kašel nebo ucpaný nos.

Bez energie: Těchto 5 potravin ve vás vyvolá únavu

Vítejte v nebezpečném dobrodružství, kde odhalíme temnou stranu potravin! Připravte se na pátrání po těch nejotravnějších pokrmech, které nás přivádějí do stavu nepřekonatelné únavy. Ano, četli jste správně jste - existují jídla, která nás připravují o energii. Představujeme vám seznam potravin, které byste měli zahrnout do svého "Seznamu podezřelých"!
svetzeny.cz

Cibulový sirup

Cibule je známá svými protizánětlivými vlastnostmi a navíc pomáhá při vykašlávání. Pro přípravu cibulového sirupu budete potřebovat jednu velkou cibuli a sklenici medu. Nejprve oloupejte cibuli a nakrájejte ji na tenké plátky. Poté polijte plátky cibule velkou lžící medu nebo posypte plátky vrstvou cukru a nechte je přes noc odležet. Cibule pustí šťávu a vytvoří se sladký sirup. Pijte jednu lžíci sirupu několikrát denně, aby se zmírnily příznaky kašle.

Citrónový čaj s medem

Naprosté klišé při nachlazení je právě čaj s citronem a medem. Med je totiž známý svými antibakteriálními vlastnostmi, zatímco citron obsahuje vitamín C, který posiluje imunitní systém. Vezměte šťávu z jednoho citronu, přidejte dvě lžíce medu a zalijte teplou vodou. Dobře promíchejte a pijte tento nápoj několikrát denně, abyste získali úlevu od nachlazení. Nepřelívejte ingredience příliš horkou vodou, abyste nepřišli o cenné účinné látky.

Bylinkový inhalátor

Inhalace páry může pomoci uvolnit ucpaný nos a uvolnit dýchací cesty. Můžete si vyrobit svůj vlastní bylinkový inhalátor jednoduše doma. Do hrnce s vroucí vodou přidejte několik lístků eukalyptu, máty nebo rozmarýnu. Nakloňte se nad hrnec a zakryjte si hlavu ručníkem, abyste pod ním udrželi páru. Dýchejte zhluboka po dobu 5-10 minut. Tento jednoduchý postup může být velmi účinný při uvolňování ucpaného nosu.

Největší zabijáci vašeho mozku. Určité potraviny byste měli vyřadit z jídelníčku, některé omezit

Mozek řídí a kontroluje každý proces našeho těla. Dohlíží na činnost orgánů, ale i na každou myšlenku, činnost a vzpomínky. Dělá z nás zkrátka to, kým jsme. Často však zapomínáme na to, že bychom o něj měli pečovat stejně jako o kteroukoli jinou část těla. Pro kondici našeho mozku je klíčová strava. Některé potraviny mu prospívají, jiné jeho kondici vyloženě škodí, což má vliv na naše celkové zdraví i myšlení. Když už se některých jídel nechcete úplně vzdát, je dobré jejich konzumaci alespoň výrazně omezit.
svetzeny.cz

Zázvorový čaj

Zázvor má silné protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zmírnit bolest v krku a uklidnit zažívací potíže. Na přípravu zázvorového čaje si vezměte kousek čerstvého zázvoru (asi 2-3 cm), oloupejte ho a nakrájejte na tenké plátky. Poté dejte plátky do hrnce s vodou a vařte po dobu asi 10-15 minut. Počkejte, až nápoj trochu vychladne, a přidejte trochu citronové šťávy a medu podle chuti. Tento čaj se pije teplý a můžete si ho dopřát několikrát denně pro uklidnění příznaků nachlazení.

Horké mléko s medem a kurkumou

Tento nápoj je známý pro své antiseptické a protizánětlivé účinky. Přidejte lžičku kurkumy a lžíci medu do sklenice horkého mléka. Důkladně promíchejte a vypijte ho před spaním. Tato kombinace surovin může pomoci uklidnit podrážděný krk a podpořit imunitní systém.

Cibulový obklad na hrudník

Pokud trpíte kašlem nebo ucpanými dýchacími cestami, cibulový obklad může být účinným řešením. Oloupejte a nasekejte jednu cibuli, chvilku poduste na trošce vody, dejte ji do malého hadříku nebo čistého plátna a zavažte tak, aby se vytvořil obklad. Položte tento obklad na hrudník a nechte ho působit asi 30 minut. Cibulový obklad může pomoci uvolnit dýchací cesty a zmírnit příznaky nachlazení.

Tyto jednoduché recepty z běžných surovin mohou přinést úlevu při nachlazení. Je však důležité si uvědomit, že každý jedinec může na různé léky reagovat odlišně, a proto je vhodné se poradit se svým lékařem, pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují. S péčí a správným odpočinkem byste se však měli brzy vrátit k plnému zdraví.

Zdroj článku