Přejít k hlavnímu obsahu

Skvělý přírodní lék na zažívání a proti zánětům v těle teď roste všude. Už jste si natrhali řepík lékařský?

Řepík lékařský je bylina s dlouhou historií v tradiční medicíně. Tento přírodní lék je známý svými léčivými účinky a je často využíván pro podporu hojení ran, zmírnění zánětů, úlevu při bolestech kloubů i trávicích problémech. Jeho obsah vitamínů a minerálů přispívá k posílení imunitního systému a ochraně proti infekcím. Přečtěte si, jak řepík užívat bezpečně.

Mohlo by se vám líbit

2 000 let stará receptura: Z potravin, které máte doma, vás může zbavit zánětů i snížit cholesterol

Kombinaci medu a skořice znali již lidé ve starověku. Tato starodávná receptura se dodnes využívá a její blahodárné účinky na lidské zdraví jsou stále zkoumány. V posledních letech se ukázalo, že med a skořice mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu, regulovat vysoký cukr a působit protizánětlivě. Přečtěte si, co všechno dokáže tato zázračná receptura.
svetzeny.cz

Řepík lékařský je rostlina s mnoha blahodárnými účinky

Řepík lékařský se často využívá pro své schopnosti podporovat hojení ran. Obsahuje látky, které podporují proces hojení tkání, a proto se často používá jako přírodní lék při poranění kůže. Sbíráme kvetoucí nať v době květu, a to v červnu až srpnu. Proto je nyní nejlepší čas pro nějaký řepík vyrazit. Tradičně se využívají sušené listy a semena této rostliny jako léčebný prostředek. Hlavní výhodou řepíku je jeho protizánětlivý účinek. Obsahuje totiž specifické látky, které mají schopnost snižovat záněty v těle. Tento rostlinný lék může být užitečný při zmírňování zánětů různého typu. Dalším přínosem řepíku lékařského jsou jeho analgetické účinky. Pokud trpíte bolestí v kloubech nebo svalech, řepík může přinést jistou úlevu. Jeho aplikace na postiženou oblast může pomoci snížit bolest. Trávicí systém užívání řepíku lékařského také velmi ocení. Rostlina totiž obsahuje látky, které podporují trávení a pomáhají snižovat nadýmání. Díky tomu může řepík přispět ke zlepšení celkového trávení. Řepík lékařský také může posílit imunitní systém. Obsahuje vitamíny a minerály, které jsou důležité pro správnou funkci imunitního systému. Při pravidelném užívání řepíku může tělo získat potřebné živiny, které mu pomohou bojovat proti infekcím a udržet zdraví v dobré kondici.

Mohlo by se vám líbit

Rady od babiček proti bolesti kyčlí: Skvěle funguje domácí mazání i obklady. Skutečně pomáhají

Bolest dokáže každému z nás pořádně otrávit život. Zvlášť, když trvá delší dobu a omezuje nás v každodenních aktivitách. Mezi časté potíže patří bolest kyčelního kloubu, která vás může zastihnout, ať je vám třicet nebo třeba padesát. Než si vezmete pilulku proti bolesti, zkuste vsadit na pomoc ze zelené lékárny.
svetzeny.cz

Dávkování řepíku lékařského je velmi důležité

Je třeba však dbát zvýšené opatrnosti při dávkování, jelikož řepík lékařský obsahuje látky, které mohou být toxické, zejména pro játra. Proto by měl být dlouhodobě užíván pouze pod dohledem odborníka a v případě potřeby krátkodobě v malých dávkách. Při perorálním podání se řepík lékařský považuje za možný bezpečný při užívání v dávkách do 3 gramů denně, a to krátkodobě nebo při užívání extraktu v dávkách 160 mg denně po dobu až 8 týdnů. Nicméně je nutné se vyvarovat překročení těchto dávek, protože větší množství řepíku může být potenciálně nebezpečné. Tento bylinný lék obsahuje chemické látky zvané taniny, které ve velkém množství mohou způsobit podráždění žaludku a poškození jater. Při aplikaci řepíku na kůži se předpokládá, že je bezpečný při krátkodobém použití. I zde je však třeba dávat pozor na příliš silné odvary. U některých lidí totiž může řepík způsobit zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření. Ideální je respektovat pokyny na obalu nebo se zeptat vašeho lékárníka na správné užívání.

Řepík lékařský využívají lidé i k léčbě různých onemocnění

Tato rostlina také může mít antivirové a antioxidační vlastnosti. Někteří lidé využívají řepík lékařský při léčbě diabetu, onemocnění jater, žaludečních problémů, problémů s průjmem, syndromu dráždivého tračníku (IBS), ledvin, jater, bolestí v krku, žaludečních nevolností atd., ale pro posouzení jeho skutečné účinnosti je potřeba získat další důkazy. Ačkoliv existuje již řada studií potvrzujících léčebných účinků řepíku lékařského, je třeba provést další vědecké studie a zkoumání, aby se potvrdila jeho skutečná účinnost.

Řepík lékařský
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku