Přejít k hlavnímu obsahu

Jarní detox: Připravte si jednoduchou domácí bylinkovou koupel s protizánětlivými účinky. Zbaví bolesti svalů, migrény i stresu

S přicházejícím jarem je čas na pořádný detox. A to nejen zevnitř, ale také navenek. Co takhle připravit si doma bylinkovou koupel, která vám dodá energii, zjemní pokožku a zvedne náladu? Možná, že až pocítíte blahodárné účinky rostlinek, do drogerie pro kupované pěny a oleje do koupele už dlouho nevkročíte. A to se vám zvláště během pandemie, kdy se nedoporučuje chodit často nakupovat, může hodit.

Naši předci věřili v mocnou sílu bylinek. Jejich blahodárné účinky vás nejen příjemně vzpruží, ale také fungují jako účinná prevence proti různým nemocem a ulevují od bolesti. Další výhodou bylinek je i fakt, že vaši koupel příjemně provoní. Navíc jsou bylinkové koupele čistě přírodní záležitostí, takže se díky nim vyhnete chemickým přípravkům s obsahem škodlivého barviva a parabenů. Kromě toho ale bylinky ušetří i vaši peněženku, protože si je zvládnete vypěstovat sama za oknem nebo na zahradě. Oproti přípravkům z drogerie mají ale domácí bylinkové maceráty ještě jednu další výhodu. Obsah rostlinek v bylinných koupelových směsích si totiž můžete při výrobě sama určit, takže budou více koncentrované, a tím zároveň účinnější než kupované prostředky. A jak postupovat při přípravě domácí voňavé bylinkové koupele?

Bylinkový horoskop: Co vás čeká v nejbližší budoucnosti a co o vás vaše bylinka prozradí?

Svoje znamení zvěrokruhu zná každý, nicméně víte, jaká bylinka je pro vás ta pravá? Sepsali jsme pro vás bylinky podle zmanení, a díky nim můžete zjistit, co vás čeká v nejbližší budoucnosti i vaše obecné vlastnosti.
svetzeny.cz

Jednoduchost výroby vás překvapí

Příprava bylinkové koupele je celkem snadná. Z oblíbených vybraných bylinek (při výběru zohledněte požadované účinky) si nejdříve připravte silný bylinkový odvar, nálev nebo macerát. Macerát vznikne, když bylinky přelijete studenou vodou a necháte je minimálně na tři až dvanáct hodin vylouhovat při pokojové teplotě, ideálně tedy do druhého dne. Bylinky můžete do vody vložit v mušelínovém sáčku nebo utěrce, aby v bylinkové směsi nezůstaly zbytky rostlinek. Hotový macerát potom přilijte do koupele.

Jestli máte ráda barevné a voňavé kvítky rostlinek, které vaši koupel příjemně ozdobí, můžete si do vany přidat i jejich celé květy. Úžasný a voňavý efekt poskytne třeba oblíbená levandule. Pokud máte strach, že bylinky příliš vysuší vaši pokožku, můžete do vany přidat pro jistotu i lžíci oleje, například olivového nebo kokosového. Ten vaší kůži přirozeně zjemní a vyživí. I v případě citlivé kůže se tak nebudete muset bát jejího vysušení a podráždění.

Generacemi vyzkoušené bylinky, které vám pomohou otěhotnět

Toužíte s partnerem po miminku a ne a ne se zadařit? Než přistoupíte k braní léků nebo dokonce k umělému oplodnění, zkuste ještě předtím doplňky stravy z bylinek, které vám mohou pomoci otěhotnět. Umí doslova divy, zjistěte která bylinka vám stabilizuje hladinu hormonů, jaký čaj podpoří vaši ovulaci a který doplněk stravy by měl vyzkoušet váš partner.
svetzeny.cz

Bylinkové sedací koupele

Odborníci se shodují na tom, že v případě bylinkových koupelí, jsou nejvhodnější zejména sedací lázně. Při sezení ve vaně by vám tedy měla oblast hrudníku zůstat nad vodou a hladina vody dosahovat přibližně po ledviny. Důležitá je i délka koupele. Pokud chcete dosáhnout požadovaných účinků bylinek, musíte ve vaně relaxovat alespoň dvacet minut. Zároveň ale všeho moc škodí, proto se vyvarujte i výraznému přetažení této doby, abyste se vyhnula případným alergickým reakcím a podráždění kůže. A jak jinak zvýšit blahodárné účinky bylinkových lázní? Namísto utírání se po koupeli jen rychle zabalte do osušky. Ideálně si potom ještě, zabalená v osušce, na hodinu nebo dvě lehněte do postele či na gauč pod deku. Je dobré, abyste byla v teple a mohla si pohodlně užít působení bylinek.

Bříza na bolesti svalů, máta na migrénu a zklidňující levandule

Nemáte ještě s účinky bylinek moc zkušeností? Zde je pár tipů. Jestli vás bolí po dlouhém dni nohy, pomůže vám bříza, která pomáhá na bolesti svalů, kloubů a mírní otoky končetin. Jako bonus vám také vyčistí póry a zregeneruje pokožku. Pro jarní detox je tedy bříza přímo ideální. Pokud vás zrovna bolí z celodenního shonu hlava, vyzkoušejte mátu, která účinně působí při migrénách, ale i proti revmatu i bacilům. Posiluje také imunitu a dokáže vám zvednout náladu.

Trápí vás pupínky, akné nebo ekzémy? Pak dejte šanci nádherným sedmikráskám. Mimo to pomáhají při lupénce a s hojením ran. Voňavý heřmánek je zase známý svými výbornými protizánětlivými účinky, díky kterým je vhodnou prevencí pro mnoho nemocí. Příjemně vás uklidní a uleví od problémů se zažíváním. Podobně uklidňující je voňavá levandule, jejíž oblíbenost má své důvody. Příjemná vůně levandule vám zvedne náladu, zmírní stres, a tím zlepší kvalitu vašeho spánku.

DIY: Vyrobte si pralinky do koupele – jednoduše a ekologicky

Pokud byste chtěli používat méně plastu v koupelně, tyto roztomilé pralinky jsou pro vás to pravé. Jsou šetrné k životnímu prostředí a stylové jako doplněk v koupelně.
svetzeny.cz