Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyhnout průjmu na dovolené? Hlavní je prevence!

Zažívací potíže jsou postrach každé exotické dovolené. Potkat totiž mohou snadno úplně každého. Stačí, abyste si lokli místní vody, a příštích několik dnů se nehnete z toalety. Naštěstí se dá těmto problémům do velké míry předejít, nebo je alespoň zmírnit.

Za střevní problémy a bolesti břicha mohou ve vzdálených koutech světa nejčastěji cizí bakterie. Do těla se jednoduše dostanou prostřednictvím potravy nebo nápojů. A protože lidská střeva takové bakterie neznají, neumí si s  nimi poradit. Výsledkem jsou právě průjmy. Nepříjemným potížím a zkažené dovolené se dá ale předejít. Co zabírá nejvíce?

Nepodceňte přípravu

S prevencí potíží na dovolené můžete začít už doma s předstihem. Asi týden před odjezdem začněte preventivně brát probiotika. „Tyto přátelské bakterie udržují ve formě vaši střevní flóru a chrání váš trávicí trakt před nebezpečnými bakteriemi způsobujícími průjem. Na tzv. cestovatelské průjmy je zejména účinný probiotický kmen Saccharomyces boulardii. Probiotika jsou velice účinná, i pokud už se obtíže dostavily,“ říká doktorka Lenka Čadová, vedoucí oddělení vývoje společnosti Valosun.
Probiotika je však vhodné kupovat výhradně v kamenných lékárnách, kde je jistota, že nejsou nejen prošlá, ale i byla uchována přesně podle doporučení výrobců. Špatnou úschovou totiž mohou velmi rychle ztratit svou účinnost a vašemu zažívání moc nepomohou.

Voda raději balená, jídlo tepelně upravené

K zažívacím obtížím opravdu kolikrát postačí jen lok místní vody. Ideálně se proto držte výhradně vody balené a to i na čištění zubů. Pokud si nemůžete být jisti neporušeným balením, volte raději vodu perlivou. V  restauracích si pro jistotu nechejte nápoje otevřít přímo před vámi a rozhodně zapomeňte na led a citron. Z  jídla preferujte tepelně upravené potraviny jako pečené ryby a maso, hranolky či vařenou zeleninu. Opatrní buďte naopak u švédských stolů, kde mohou potraviny ležet vlažné i několik hodin, vajec, salátů či nakrájeného čerstvého ovoce a zeleniny.A i když to může být v  letním parnu náročné, pro zmrzlinu si vždy choďte do některého z  místních supermarketů, kde raději sáhněte po baleném výrobku známé značky. 

Důsledné mytí rukou

Nepříjemným problémům se dá do jisté míry předcházet i pečlivým dodržováním základních hygienických návyků, které se každý naučí už ve školce. To znamená před jídlem, po návratu zvenčí či po návštěvě toalety si umýt ruce mýdlem, a nesahat si nemytýma rukama na obličej a zejména pak na ústa.
„Když vás přece jen postihne průjem, nejdůležitější ze všeho je náhrada ztracených tekutin. V  horkém počasí jde alespoň o čtyři litry tekutin. V  lékárničce by neměly chybět ani přípravky proti průjmu,“ radí doktorka Lenka Čadová.
Pokud se k  průjmu přidají i silné bolesti břicha, vysoké horečky a celková slabost, pak je nutné brát antibiotika. Ta vám však musí předepsat lékař, kterého byste měli najít ve většině turistických středisek.

Tip!

Vyzkoušené a velice účinné probiotikum je třeba Biopron Forte, který mohou konzumovat jak dospělí, tak i děti už od 6. měsíce věku! Díky svému unikátnímu složení chrání váš trávicí trakt před nebezpečnými bakteriemi způsobujícími průjem a je velice účinný i v případě, že vás již tyto obtíže postihly.