Přejít k hlavnímu obsahu

Černý bez: K čemu se dá použít? Už naše babičky znaly sílu a zdravotní benefity jeho květů

Když si vzpomeneme na naše babičky a jejich starost o naše zdraví, často se nám vybaví různé bylinky a přírodní léčiva, které používaly. Jednou z nejznámějších a nejužitečnějších rostlin, kterou naše babičky používaly, jsou květy černého bezu. Tyto květy mají mnoho léčivých vlastností a jsou skutečným zdravotním zázrakem.

Tajemství Japonek, které nestárnou a mají dokonalá těla: Buďte jako ony! Nedrží diety a stačí jim na to 5 minut denně

Také vás při pohledu na japonské ženy napadá, že mají nějaký zázračný elixír, který potají popíjejí místo čaje, protože snad nestárnou? Jejich pleť je stále krásná, svěží a to i bez nánosu líčidel. Udržují si svou vitalitu do vysokého věku a málokdo by jim hádal jejich skutečný věk. Vypadají mladě, jsou štíhlé a vy chcete být jako ony.
svetzeny.cz

1. Voňavý zázrak z bezových květů

Černý bez (Sambucus nigra) je listnatý keř, který roste po celém světě. Jeho květy jsou bílé a voní příjemně. Již dávní předkové věděli, že tyto květy mají mnoho zdravotních přínosů, a proto je sbírali a zpracovávali různými způsoby.

2. Bezový čaj

Jedním z nejběžnějších způsobů, jak naše babičky zpracovávaly květy černého bezu, byla výroba čaje. Stačilo nasbírat čerstvé květy a nechat je usušit na vzduchu. Poté se květy zalily vroucí vodou a nechaly louhovat několik minut. Výsledný čaj byl bohatý na vitamíny a antioxidanty, které jsou pro zdraví velmi prospěšné. Babičky často dávaly tento čaj vnoučatům, když byla nachlazená, protože pomáhal zmírnit kašel a uvolnit dýchací cesty.

3. Bezový sirup

Dalším způsobem zpracování bylo vytvoření sirupu z květů černého bezu. Babičky nasbíraly květy a smíchaly je s cukrem a citronovou šťávou. Tento sirup byl skvělým prostředkem pro posílení imunitního systému a prevenci nachlazení. Byl také účinný při boji s horečkou a záněty. Sirup se užíval jednoduše samotný, nebo se přidával do čaje nebo vody.

Hit internetu: Osolte jahody a vylezou červi. Miliony lidí na tuto metodu nedá dopustit

Jsou sladké, šťavnaté a přinášejí osvěžení během horkých letních dnů. Bohužel se však může stát, že jahody obsahují nečistoty, včetně nechtěných červů, což může snížit jejich atraktivitu a zdravotní hodnotu. V tomto článku se zaměříme na jednoduchý návod, jak odstranit červy a další nečistoty z jahod pomocí osolené vody.
svetzeny.cz

4. Tinktury a masti z bezu

Kromě čaje a sirupu se květy černého bezu používaly také při výrobě tinktur a mastí. Babičky nasbíraly květy a macerovaly je v lihu nebo oleji. Tímto způsobem získaly koncentrovaný extrakt květů, který byl účinný při léčbě bolestí svalů a kloubů. Tinktura se také užívala jako prostředek pro podporu trávení a detoxikaci organismu.

5. Zdravotní bezový zázrak s lahodnou chutí

Kromě léčivých vlastností květů černého bezu byla také využívána jejich lahodná chuť. Babičky často používaly květy při vaření a pečení. Přidávaly je do koláčů, džemů, nápojů a dalších pokrmů. Květy černého bezu dodávaly jídlu specifickou chuť a vůni, kterou si možná z dětství vybavíte i vy. Dnes se květy černého bezu stále využívají v tradiční medicíně a přírodních léčivech.

Jejich obsah vitamínů, antioxidantů a dalších prospěšných látek je stále ceněný a výzkumy potvrzují jejich účinnost při podpoře imunitního systému, snižování zánětů a zlepšování celkového zdraví. Květy černého bezu jsou skutečným zdravotním zázrakem, který naše babičky znaly a využívaly. Jejich použití při léčbě a prevenci různých onemocnění je tradičním postupem při péči o zdraví, který si zaslouží naši pozornost i dnes. Příroda nám nabízí mnoho léčivých bylin a rostlin, které mohou být prospěšné pro naše zdraví, a zároveň se díky nim můžeme často vyhnout chemickým lékům.

Zdroj článku