Přejít k hlavnímu obsahu

Jak emoce ovlivňují naše orgány podle Ájurvédy a jaké potraviny vám mohou pomoci? Smutek se usazuje v plicích

Ájurvéda je starobylý systém tradiční indické medicíny, podle kterého mají emoce hluboký vliv na vaše zdraví. Podle této filozofie jsou tělesné orgány spojeny s různými emocemi a disharmonie v emocích může vést k nerovnováze v orgánech. Správně zvolená strava však může pomoci předejít těmto nerovnováhám a podpořit celkovou pohodu. Přečtěte si, jak jednotlivé emoce ovlivňují vaše orgány a jakou stravu byste měli zařadit do svého jídelníčku.

Karmický úkol podle znamení zvěrokruhu: Býci mají výzvu v rodině, Lvi řeší břemeno zodpovědnosti

Říká se, že duše se rodí na planetu Zemi poprvé ve znamení Raka. Znamená to, že Blíženci by měli být staří pozemští harcovníci, jakožto poslední zrozenci v tomto kruhu? Nevíme, možná se to jednou dozvíme, ale některé karmické úkoly lze odvodit z charakteristiky jednotlivých znamení. Pojďme se na to podívat.
svetzeny.cz

Smutek ovlivňuje plíce

Smutek a pocit ztráty jsou spojeny s plícemi. Při prožívání intenzivního smutku může docházet k tlumení funkce plic, což může vést k problémům s dýcháním a oslabení imunitního systému. Pro podporu správné funkce plic se v první řadě musíte vyrovnat se smutkem a také konzumovat potraviny, které posilují plíce. Patří sem například hrušky, banány, mrkev, česnek nebo bylinky jako tymián a rozmarýn.

Strach ovlivňuje žaludek

Pocit úzkosti nebo strachu ovlivňuje žaludek. Během stresových situací se v žaludku hromadí nežádoucí emoce, což může způsobit zažívací potíže a nevolnost. Pro uklidnění žaludku snižte úroveň stresu a pokuste se čelit vašemu strachu. Preferujte lehké, snadno stravitelné potraviny. Ájurvédská strava klade důraz na vařenou zeleninu, rýži a bylinky, jako je máta nebo heřmánek, které podporují trávení a uklidňují žaludek.

Úzkost ovlivňuje tenké střevo

Úzkost a obavy jsou spojeny s tenkým střevem. Prožívání přílišné úzkosti může narušit peristaltiku tenkého střeva a vést k problémům s trávením a vstřebáváním živin. Pro podporu tenkého střeva zkuste především uklidnit svou mysl a pravidelně konzumovat vlákninu bohatou stravu, jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny a ovoce.

Nedostatek důvěry sužuje žlučník

Důvěra a sebedůvěra jsou spojeny se žlučníkem. Pokud je žlučník v harmonii, pomáhá vám rozhodovat se a jednat s odvahou. Nedostatek důvěry může naopak způsobit stagnaci žluči a vést k problémům s trávením tuků. Pro podporu žlučníku je vhodné konzumovat potraviny bohaté na vlákninu a nenasycené tuky, jako jsou třeba avokádo, olivový olej nebo ořechy.

Předměty, které byste měli raději okamžitě vyhodit z domu: Negativní energii může přinést i deštník

Věříte na pověry nebo na to, že se kolem vás vyskytují pozitivní i negativní energie, které ovlivňují váš život? Pak byste měli zbystřit a prohlédnout si svůj domov, zda se v něm nenachází některé předměty, kvůli kterým se vám lepí smůla na paty. Přečtěte si o předmětech, které podle zásad feng shui a dalších kulturních tradic mohou přivolat neštěstí do vašeho života.
svetzeny.cz

Nerozhodnost ovlivňuje tlusté střevo

Nerozhodnost a nejasné cíle jsou spojeny s tlustým střevem. Pokud jste v neustálé nejistotě, může se tlusté střevo stát přetíženým a dojde k problémům s odbouráváním odpadních látek, případně zácpě. Pro podporu tlustého střeva je třeba zvýšit příjem vlákniny a pít dostatečné množství tekutin. Bobule, špenát, brokolice a celozrnné obiloviny jsou prospěšné potraviny, které podporují zdraví tlustého střeva.

Hněv ovlivňuje játra

Hněv a frustrace jsou spojeny s játry. Při častém prožívání silného hněvu mohou být játra přetížena, což může ovlivnit jejich detoxikační schopnost. Pro podporu jater se doporučuje konzumovat potraviny s hořčíkem a vitamínem C, jako jsou listová zelenina, citrony a avokádo.

Zášť se usazuje ve slezině

Zášť a pocit znechucení jsou spojeny se slezinou. Pokud jste zatíženi těmito negativními emocemi, může to narušit funkci sleziny a vést k pocitu vyčerpání. Pro podporu sleziny konzumujte potraviny, které jsou teplé a snadno stravitelné, jako jsou dušená zelenina či vařená rýže.

Vina či hanba ovlivňují ledviny

Pocity viny a hanby jsou spojeny s ledvinami. Dlouhodobé prožívání těchto emocí může oslabit ledviny a ovlivnit jejich funkci. Je třeba se se svou vinou či hanbou vyrovnat a začít nový začátek. Pro podporu ledvin se doporučuje konzumovat potraviny s vysokým obsahem draslíku, jako jsou banány, batáty a špenát.

Závislosti ovlivňují srdce

Závislosti a různé posedlosti jsou spojeny se srdcem. Pokud jste emocionálně nestabilní nebo závislí na nezdravých způsobech života, může to mít negativní vliv na srdce. Zbavte se všech nezdravých závislostí, včetně těch emocionálních na druhých lidech. Pro podporu srdce je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou losos, lněné semínko a olivový olej.

Zdroj článku