Přejít k hlavnímu obsahu

5 tipů, jak si zvýšit sebevědomí

Touha po dokonalosti je dobrá, pokud vás posunuje dopředu. Jenže když se jí nepostaví rozumné hranice, můžete se ocitnout v bludném kruhu nejistoty.

Bylo by bezesporu krásné chovat se vždycky a za všech okolností správně, být dokonalou milenkou, bezchybnou manželkou i vzornou matkou, vypadat skvěle a excelovat v zaměstnání. Jenže podobné představy patří spíš do žánru sci-fi. Přestaňte blouznit, tohle všechno najednou prostě nelze splnit.

Příliš náročné požadavky, které na sebe (hlavně) ženy kladou, pak mnohdy vedou k tomu, že se začnou podceňovat. Připadá jim, že nejsou dost dobré, a to už je jenom krůček k tomu, aby se na sebe dívaly přespříliš kriticky a začaly se nenávidět. Mnohdy to bývá důsledek nedostatku lásky, po níž toužíme všichni do jednoho, ať už si své citové potřeby přiznáváme, nebo ne. Ti, jejichž potřeba lásky a uznání nebyla dostatečně naplněna v dětství, často mívají i v dospělosti pocit, že si ji musejí zasloužit.

Schopnost prožívat štěstí si sice nese každý v sobě, ale do velké míry souvisí s pozitivním pohledem na sebe sama, se sebevědomím, sebeúctou a sebeláskou. Když si nevážíte sama sebe, těžko pak můžete být opravdu šťastná. Pokud o sobě smýšlíte negativně, trápíte sebe i své okolí a jste věčně nespokojená.

Jak si zvýšit sebevědomí?

1. Přiznejte si,

v čem tkví váš problém. Proč jste nešťastná, co vás sráží k zemi, čeho se bojíte a co vám na sobě vadí nejvíc.

Depositphotos_6442441_s

2. Zasloužíte si 

pochvalu. Když vás nechválí nikdo z vašich nejbližších nebo okolí, udělejte to sami. V duchu si řekněte, jak jste dobří po každém, o tom sebemenším úspechu.

Depositphotos_33777415_s

3. Přestaňte se

neustále srovnávat s ostatními, na nichž vidíte zásadně to, v čem jsou lepší. I oni mají své slabé stránky, pouze je umně skrývají, nebo se prostě jimi tolik netrápí.

Depositphotos_16294055_m

4. Neodsunujte se

do pozadí, nebojte se nahlas říct svůj názor a využijte talent a vlohy, které vám byly dány do vínku. I vy přece umíte něco lépe než druzí.

Depositphotos_7757817_s

5. Naučte se

říkat: Ne!" Za každou cenu se braňte manipulaci okolí a nepodléhejte samozvaným rádcům, kteří se chovají, jako by jediní věděli, co je správné, co byste měli dělat a jak byste se měli chovat. Vy to přece víte taky.

Depositphotos_38837313_m

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon