Přejít k hlavnímu obsahu

Léčba květy: Jak pomáhá

Léčba květy: Jak pomáhá

Vánoční svátky a zimní období vůbec představují značnou zátěž jak pro tělo, tak i pro duši. Psychické problémy pomohou zmírnit květové esence. Znáte podstatu této terapie?

* Bachova terapie (podle anglického lékaře Edwarda Bacha, který s ní přišel v roce 1930) vychází z předpokladu, že zdravotní potíže jsou důsledkem problémů psychických. Aby byla pomoc účinná, je důležité si přesně ujasnit, co vás trápí a jak se cítíte – fyzicky, ale především psychicky. 

* Bachovy esence nevoní (byť aromaterapie může být jejich vhodným doplňkem). Užívají se převážně vnitřně, a to doslova po kapkách. Jde o podobný princip, na němž je založena homeopatie. Využívá se květů 38 druhů rostlin, s jejich pomocí lze „pokrýt“ všechny negativní emoce (například strach, nejistota, pochyby, smutek…) a důsledky, které mají na celkový zdravotní stav. Účinků květových esencí je možné využít také na podporu různých novoročních předsevzetí – třeba rozhodnutí přestat kouřit, zhubnout apod.

* Lze si vybrat z hotových kombinací, ale též si nechat vytvořit vlastní – na základě psychologického testu nebo pohovoru ve specializovaném centru. Test obsahuje dlouhý výčet psychických stavů (například: usmívám se, ale uvnitř cítím nespokojenost a úzkost aj.). Vy si z nich vyberete několik (nanejvýš sedm), které nejlépe odpovídají vašim pocitům. Pokud si nevíte rady, popřípadě máte dojem, že se na vás hodí většina popsaných stavů, pomůže vám školený terapeut. Vybírat lze i pomocí karet s obrázky rostlin, jejichž květy se využívají – to se hodí nejen pro děti.

* Stanovit správně diagnózu (konkrétní typ emočního neladu, problému) je totiž opravdu hlavním předpokladem správného výběru esence a úspěchu léčby, proto se na tuto fázi klade velký důraz. „V našem centru přistupujeme k zákazníkům zcela individuálně, respektujeme jejich pocity a požadavky. Snažíme se nabídnout komplexní pomoc s cílem být v celkové harmonii. Naše fyzická kondice, zdraví, fyzické a mentální aktivity a vztahy jsou odrazem naší psychiky a velice úzce spolu souvisejí,“ vysvětluje Romana Kotěrová z Les Fleurs de Bach v Praze na Tržišti (více na www.facebook.com/pages/BIO-Bachovky-Les-Fleurs-de…).

* Bachovu terapii doporučují i mnozí lékaři (zejména neurologové, internisté aj.) a je možné ji kombinovat s jakýmkoli jiným léčením. Hodí se pro každý věk, nemá kontraindikace ani nežádoucí vedlejší účinky. Více se dozvíte na www.bio-bachovky.cz.

Foto: Depositphotos (1)