Přejít k hlavnímu obsahu

Tyto potraviny vybijí záněty v těle a stopnou chřipku a nachlazení. Máte je doma a netušíte to

Období viróz je v plném proudu. Viry a bakterie na nás číhají neustále, proto je třeba myslet na prevenci. Když cítíte, že na vás „něco leze“, neváhejte a ihned zakročte. Nečekejte, až se onemocnění naplno rozvine a sáhněte po první pomoci. Než se vydáte k lékaři nebo do lékárny, vyzkoušejte nejprve přírodní prostředky. Mnohé z nich máte ve své kuchyni, aniž to možná tušíte.

Nachlazení a chřipka se často zaměňují, mají totiž mnoho společného. V první řadě je nezpůsobují bakterie, ale viry. To je také důvod, proč není důvod je léčit klasickými antibiotiky v tabletkách. A pak jsou tu typické příznaky jako je rýma, kašel, bolesti kloubů a svalů a další potíže. Ve chvíli, kdy se objeví, je rozumné zůstat v posteli a v klidu se vyléčit. Není dobré se snažit nemoc „rozchodit“. Které přírodní prostředky vám pomohou v léčbě?

Cibule a med vybijí záněty v těle

Cibule patří k základním potravinám, které má ve své kuchyni každý z nás. Vždyť jde o ingredienci, která patří do mnoha jídel. Je ale také velkým pomocníkem, když nás trápí suchý a dráždivý kašel. Nakrájejte na kolečka cibuli, vložte ji do suché uzavíratelné skleničky a přidejte dvě lžíce medu. Cibule pustí šťávu, která je sice štiplavá, ale v kombinaci s medem se spolknout dá. Jde o velmi účinný lék, který spolehlivě uleví.

Mohlo by se vám líbit

Prášky ani doplňky brát nemusíte. Místo bílé zkuste červenou cibuli: Bojuje proti rýmě, chrání srdce a doplní železo, říkají odborníci

Červená cibule je často přehlížena ve prospěch své bílé kolegyně. Přitom má zajímavou, jemnější a příjemně nasládlou chuť, ale i celou řadu zdravotních benefitů. Oceníte ji při grilování, do salátů, skvělá je i nakládaná.
svetzeny.cz

Křen pomůže proti ucpaným dutinám

Není snad v domácnosti nic silnějšího na dutiny než křen. Stačí se nadechnou při pouhém strouhání tohoto kořene a pořádně vás protáhne. Z toho důvodu se používá i při inhalaci. Pokud naředíte šťávu z čerstvě nastrouhaného křenu, můžete ho použít i jako kloktadlo proti bolesti v krku.

Kysané zelí dodá tělu „céčko“

Kysané zelí je neodmyslitelnou součástí klasické české kuchyně. Zejména naši předkové je konzumovali často a ve velkém a věděli proč. Cítili se po něm lépe a byli zdravější. Obsahuje totiž vysoké množství vitamínu C, díky kterému se tělo brání virům. Kromě toho kysané potraviny obecně prospívají střevní mikroflóře, čímž podporují imunitu. Podobné účinky má například kimči.

Mohlo by se vám líbit

Jednu misku denně. Tato levná superpotravina posílí vaší imunitu a usnadní hubnutí 

Kysané zelí je nejen chutnou, ale i nesmírně zdravou potravinou. Obsahuje spoustu vitamínů a prospěšných látek, které posilují imunitu, podporují trávení a dodávají tělu energii. Zvláště ženy po padesátce by si ho měly dopřávat pravidelně. Navíc stačí jedna miska denně a tato levná superpotravina posílí vaší imunitu a usnadní hubnutí. 
svetzeny.cz

Zázvor uleví od kašle

Máte-li rádi zázvor, pak mějte doma po ruce alespoň jeden čerstvý kousek. Je totiž nabitý látkami, jež si poradí s posílením imunity a uleví od suchého kašle a chrapotu, navíc uvolní ucpané dutiny, což dokazuje vědecká studieJednoduše s připravte zázvorový čaj. Nastrouhejte lžičku zázvoru, vložte do hrnku a zalijte horkou vodou. Nechte chvíli louhovat a potom sceďte. Oslaďte lžičkou medu, který patří také mezi prověřená přírodní antibiotika.

Lák z okurek hubí bakterie

Překvapivé účinky na naše zdraví mají také kyselé okurky, respektive lák, ve kterém jsou naloženy. Ten zkuste při bolestech v krku použít jako kloktadlo. Obsahuje totiž látky, jež likvidují bakterie, snižují zánět a zvlhčuj podrážděnou sliznici.

Proč vsadit na přírodní léky

Díky přírodnímu složení nezatěžují organismus a mají méně vedlejších účinků než běžné syntetické léky. Obsahují specifické výtažky, které chrání dýchací cesty před útoky virů a bakterií, a pomáhají odstranit vzniklý hlen. „Mezi osvědčené patří extrakt z jihoafrického muškátu (Pelargonium sidoides), známý pod názvem Kaloba. Tento rostlinný lék je vhodný při akutních infekcích horních dýchacích cest. Využít lze při kašli také břečťan, který pomáhá naředit vazký hlen v našich plicích, a následně nám tak pomoci s jeho odkašláváním. Tuto rostlinu na trhu obsahuje např. sirup Hedelix. Pomoci může také kombinace tymiánu a prvosenky, kterou zase nadejte v tabletách Bronchipret. Pokud ovšem raději pijete čaje, využít můžete léčivý čaj Pulmoran, který v sobě kombinuje řadu bylin, které nejen účinkují, ale také lahodně chutnají,“ uvádí farmaceut a odborník na fytoterapii Mgr. Jindřich Čech z Hradce Králové. O použití každého přípravku se každopádně vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Mohlo by se vám líbit

Prosté přírodní antibiotikum nakopne vaši imunitu na maximum a ochrání nejen před podzimními rýmičkami

S příchodem podzimu se spousta z nás připravuje na nekonečný boj s rýmou, nachlazením a viry, které se v tomto období šíří jako lavina. Ať už jde o posmrkané kapesníky nebo neustálé chrchlání v kanceláři, prevence je lepší než léčba. Co kdybyste letos vsadili na něco, co dokáže vaši imunitu opravdu nakopnout? Vyzkoušet můžete třeba extrakt z grepových jader, který funguje jako účinné antibiotikum. S viry a bakteriemi si dokáže poradit raz dva.
svetzeny.cz

Pozor na závislost na volně prodejných lécích

V období chřipek a nachlazení lidé často rovnou sáhnou po volně prodejných lécích, na kterých se ale mohou stát závislými. „Riziko vzniku závislosti je obecně nižší než u léků na předpis, ale existuje. Nejrizikovější jsou léky proti bolesti s obsahem kodeinu nebo tramadolu, které ale u nás bez předpisu dostupné nejsou. Nicméně i běžné léky proti bolesti jako je ibuprofen nebo paracetamol mají svá rizika při dlouhodobém užívání. Dále je třeba zmínit léky na spaní a uklidnění, které jsou vázané na lékařský předpis. U doplňků stravy na uklidnění a spánek může být problémem obsah třezalky tečkované, která je sice na tyto potíže vhodná, ale může snižovat účinnost jiných léků. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na nosní spreje a kapky s obsahem dekongestiv, tedy léků proti otoku nosní sliznice, a projímadla", upozorňuje Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Čtěte také: Oblíbené ovoce jezte ideálně denně. Dokonale zasytí a zažene chuť mlsat, navíc má pozitivní vliv na zdraví, říkají odborníci

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit