Přejít k hlavnímu obsahu

Chyby, kvůli kterým dle vědců nehubnete: Nepodcenili jste také důležitost vlivu počasí, pitného režimu a spánku?

Možná byste nečekali, že rychlost hubnutí může ovlivnit počasí, pitný režim nebo spánek, ale skutečně tomu tak je. Neděláte i vy jednu z chyb, která vede k tomu, že nehubnete tak rychle, jak byste si představovali? Máme pro vás návod, který vám dopomůže k tomu, aby šla kila dolů rychleji.

Cvičením v chladném počasí spálíte více kalorií

Cvičíte nejraději v teple domova či posilovny? Pak děláte podle vědců velkou chybu. V říjnu tohoto roku byla zveřejněna studie, jejíž výsledky hovoří jasně: cvičením venku v chladu zhubnete mnohem rychleji díky tomu, že spálíte naráz více kalorií. Vědci svou hypotézu testovali na dvou skupinách. Tou první byli plavci, kteří byli zvyklí roky pravidelně chodit plavat v chladném počasí. Kontrolní skupinu tvořily osoby, které naopak vůbec v chladném počasí plavat nechodily. Vědci zjistili, že účastníci studie, kteří byli zvyklí sportovat v chladu, měli vyšší procento tzv. hnědého tuku. To je typ zdravé tukové tkáně, který napomáhá spalování tuků a zároveň dle závěrů studie publikované v prestižním vědeckém časopisu Nature také snižuje riziko propuknutí kardiovaskulárních chorob.

Mohlo by se vám líbit

Vodu z uvařených těstovin nevylévejte. Využijete ji na mytí mastného nádobí, v boji proti ovocným muškám i jako účinné hnojivo

Pokud patříte mezi ekologické nadšence, nebo už vás prostě jenom štve zbytečné plýtvání, máme pro vás dobrou zprávu. Šetřit přírodu a naše vodní zdroje totiž můžete i při vaření. A není to přitom vůbec nic složitého. Jestliže ráda jíte těstoviny, je skoro vyhráno. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak vodu po uvaření těstovin znovu využít. Budete se možná divit, jaká všechna další prospěšná využití může mít ve vaší domácnosti.
svetzeny.cz

Plavci během aktivity v chladu spálili více kalorií než kontrolní subjekty, pravděpodobně částečně kvůli vyšší produkci tepla,“ vysvětlila vedoucí autorka studie Camilla Scheele, PhD, docentka v Centru základního výzkumu metabolismu působící na univerzitě v Kodani. Možná nejste zrovna otužilec a tento nápad se vám zdá příliš extrémní. V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, opravdu není nutné se vrhat do ledově studené vody. Podle studie, která byla publikována v roce 2013 v Journal od Clinical Investigation postačí, když budete sportovat při venkovní teplotě kolem 16 až 18 stupňů Celsia. Pravidelné cvičení při těchto teplotách povede k tomu, že se vám během šesti týdnů zvýší množství hnědé tukové tkáně, která napomáhá spalování tuků a rychlejšímu hubnutí.

Nepodceňujte pitný režim

Soustředíte se na jednotlivé chody obsažené v pracně sestaveném jídelníčku a zcela ignorujete pitný režim? To je velká chyba, která může způsobit, že nemůžete shodit nabraná kila. Poznatky, proč tomu tak je, shrnuli vědci z John Hopkins University. Za prvé, voda vám může pomoci snížit chuť k jídlu. „Žízeň, která je vyvolána mírnou dehydratací, je mozkem často zaměňována za hlad,“ říká Melina Jampolis, lékařka specializující se na výživu. Dále také správný pitný režim stimuluje metabolismus, napomáhá efektivitě cvičení, pomáhá odplavovat odpadní látky z těla, zlepšuje motivaci a snižuje hladinu stresu.

Info ikona
pití vody
Mohlo by se vám líbit

Zbavte se břišního tuku: Poradíme vám nejlepší potraviny i cvičení. Proč je nutné se nestresovat?

Řadu lidí trápí tuk ukládající se v oblasti břicha. Už vyzkoušeli všemožné metody, jak se jej zbavit, ale stále se jim nedaří zhubnout přes břicho. Poradíme vám, jaké potraviny zařadit do jídelníčku, aby vaše tělo tuky spalovalo rychleji. Také vám doporučíme nejlepší cvičení a objasníme, jakou roli v hubnutí hraje stres.
svetzeny.cz

Spánek ovlivňuje to, jak rychle zhubnete

Pokud si myslíte, že je dobrý nápad jít si ráno zacvičit na úkor spánku, tak vás vyvedeme z omylu. Tuto chybu nikdy nedělejte, dostatečně dlouhý spánek je klíčem k úspěchu při hubnutí. Množství spánku, kterého se vám dostává, způsobuje velký rozdíl v rychlosti vašeho metabolismu a toho, jak rychle jste schopni zhubnout. Lidé, kteří spí méně jak sedm hodin za noc, mívají pomalejší metabolismus,“ říká odborník na obezitu Dr. Craig Primack. Dietoložka Jessica Crandall Snyder také upozorňuje na to, že nejenže nekvalitní spánek zpomaluje metabolismus, ale ještě zvyšuje vaše chutě k jídlu, což ve výsledku může výrazně zpomalit celý proces hubnutí. Optimálně byste měli spát sedm až devět hodin.

Zdroj: Cell Reports Medicine, Nature, Pubmed, Health US News, John Hopkins University