Přejít k hlavnímu obsahu

Období dovolených se blíží: Jak přežít all inclusive stravování bez nabraných kil radí výživová poradkyně a fitness trenérka

All inclusive stravování je takový strašák pro všechny, kdo se snaží zhubnout nebo udržet letní formu. Pokud se nějakou dobu stravujete zdravě a vyváženě, tak už víte, že občasné hřešení je dovoleno. Ale co dělat, když na nás v hotelové restauraci kouká x druhů dortíčků, tučných sýru a na baru můžeme vyzkoušet neomezené množství koktejlů? Nebojte se, z dovolené nemusíte odjíždět s několika nabranými kily. Výživová poradkyně a fitness trenérka Lucie Pažinová radí, jak na to.

Jak na stravování na all inclusive dovolené?

All inclusive dovolená je takový potencionální strašák, pokud se snažíte udržet svou letní formu nebo shodit nějaké to kilo. Obrovskému výběru, desítkám lokálních dobrot a nabídce nejrůznějších koktejlů odolá jen málokdo. Výživová poradkyně a fitness trenérka s dlouholetou praxí, Lucie Pažinová, nám proto prozradila několik rad, kterých je dobré se na dovolené držet.

Jako první výživová poradkyně zmiňuje střídmost. „Pamatujte, že nemusíte ochutnat a vyzkoušet vše. Snažte se držet toho, že si vyberete vždy kvalitní potraviny a těch, které si dáte na chuť, bude malé množství.” Při výběru jídla je také dobré myslet na výživové hodnoty. „Zkuste si vždy dát jídlo, které má vyšší podíl bílkovin, díky kterým budete sytí a nebudete mít tolik potřebu mlsat,” říká Lucie a udává příklad „K snídani vejce a kvalitní šunka + zelenina, k obědu příloha + maso a k večeři například salát s masem a pečivem,” popisuje jednu z variant stravování. Zároveň zdůrazňuje, že právě exotická dovolená je ideální příležitost k tomu ochutnat místní ovoce a zeleninu. „Máte chuť zobat něco dobrého? Využijte právě zeleninu a ovoce. Zeleniny můžete neomezeně a ovoce se také nemusíte bát, pokud ho nesníte kila, ale například dva kusy za den. Hotely většinou nabízí i ovocné mísy, díky kterým můžete zahnat chuť na sladké,” radí Lucie.

Mohlo by se vám líbit

Hubnutí po padesátce: Pomalé spalování vám zrychlí jedna důležitá věc, kila půjdou rychle dolů

Pokud jde o metabolismus, obvykle se o něm mluví v souvislosti s hubnutím. Je známé, že čím jsme starší, tím se nám metabolismus zpomaluje, a tím pádem máme tendenci přibírat. Jak tomu zabránit? Zásadní je zaměřit se na budování svalů, k němuž pomůže nejen pohyb, ale i úprava jídelníčku.
svetzeny.cz

Nezapomínejte na pohyb

Ačkoliv má spoustu z nás dovolenou v hotelovém resortu podvědomě spojenou s válením se na pláži od rána do večera, výživová poradkyně zdůrazňuje, že je obzvlášť důležité ani v tomto období nezapomínat na pohyb. „Zkuste zařadit alespoň trochu pohybu. Ráno po snídani to může být procházka po pláži, kdy se zrelaxujeme posloucháním šumění moře. Odpoledne třeba plavání a večerní procházka také hodně pomůže. Není potřeba chodit desítky kilometrů, ale nezapomeňte, že i nějaký pohyb je důležitý,” říká Lucie a dodává „Pokud hotel nabízí animační program, můžete se odvázat a vyzkoušet aqua aerobic nebo beach volejbal.”

 

Mohlo by se vám líbit

Jak se naučit správně chodit, abyste efektivně spalovali kalorie: Fitness trenérka a výživová poradkyně radí

Obyčejná chůze je pro člověka tím nejpřirozenějším pohybem. Ačkoliv by se mohlo zdát, že při snaze o redukci váhy chůze nehraje až tak velkou roli, opak je pravdou. Je to právě prostá chůze, která dokáže s vaším tělem zázraky. Jak na to? To nám prozradila fitness trenérka a výživová poradkyně Lucie Pažinová, která se v oboru pohybuje více než 14 let.
svetzeny.cz

Co nadělá nejvíce paseky?

Určitě vás zajímá, co je na all inclusive dovolené zdaleka nejhorší. Možná vás překvapí, že se nejedná ani o dortíky, ani o kvanta dobrého jídla. Úplně největší roli zde hraje pití, konkrétně sladké limonády a alkohol. „Slazené limonády a džusy berte obloukem. Pijte dostatek vody, ideálně neperlivé, která vás nebude nafukovat. Nejen, že tělo hydratuje, ale taková voda s citronem dokáže perfektně zahnat chutě na sladké,” radí výživová poradkyně. Co se týče alkoholu, vyjádření odbornice zní jasně. „Zde by byla nejlepší rada napsat, nepijte ho vůbec. Realita je taková, že na dovolené většinou alkoholu popustíme uzdu. Právě alkohol a slazené limonády jsou většinou tím největším důvodem, proč si z dovolené přivezeme kila navíc. Když už si dáte alkohol, zkuste se vyhnout míchaným koktejlům, které obsahují sirupy a džusy,” říká Lucie a radí „Milujete Mojito? Co si ho dát bez cukru? Možná budete překvapení, že to není nijak velký rozdíl a ta lžička cukru je například kousek ovoce navíc. Máte rádi prosecco? Co si dát mezi sklenkou prosecca skleničku s vychlazenou perlivou vodou s citronem? Pijete víno? Prokládejte ho vodou. Něco popíjet je zvyk a společenská událost, pokud tedy budete střídat alkoholický a nealkoholický nápoj, možná vám to ani nepřijde a ve výsledku alkoholu nevypijete tolik.”

Mohlo by se vám líbit

Vysněná váha není nic nesplnitelného. Tři zlatá pravidla hubnutí podle vědců vás nasměrují. Jedním je kvalita toho, co jíme

Hubnutí je pro mnohé z nás celoživotní boj s tak trochu marným nebo dočasným koncem. Dosažení udržitelného úbytku hmotnosti může být často skutečně nesplnitelným snem, ale lze se mu aspoň přiblížit. A hlavně to nikdy nevzdat. Vědecký výzkum totiž objevil několik základních principů a pravidel, která nás mohou vést na cestě ke zdravější váze. A na konci cesty bude naše vysněná postava.
svetzeny.cz

Hlavní je se nehroutit

Jedna věc, na kterou Lucie Pažinová apeluje, je nevážit se hned po příjezdu. „Možná zní tato rada od výživové poradkyně zvláštně, ale stojím si za tím. Ano, možná jste si na dovolené dopřáli a nebylo to vše úplně dle zdravého stravování, ale kila navíc vám ukáže i voda, kterou tělo může zadržovat, například po delším letu nebo sezení v autě (autobuse). Nechte tělo splasknout, srovnat se s návratem domů, zvažte se nejdříve za dva dny a uvidíte, že budete zase na svém,” říká a doplňuje „Pokud se vám na dovolené nepovede udržet chutě a prostě to rozjedete ve velkém, myslete na to, že důležité je, vrátit se co nejdříve zpět do režimu. Není nejdůležitější, jak jíme na dovolené, ale jak jíme po zbytek času. Proto tedy moc dlouho nečekejte a hned po návratu se do toho opět opřete,” uzavírá výživová poradkyně.

Kdo je Lucie Pažinová?

Jsem osobní trenérka se specializací na fyziofitness, lektorka skupinových lekcí a výživová poradkyně s praxí více než 16 let. Od roku 2021 se věnuji online kurzům a cvičení, díky kterým mohu pomoci, podpořit a motivovat více klientů. Jsem máma čtyř dětí – holčičky a kluků trojčat, která ví, jak shazovat přebytečná kila nejen po porodu. Má práce je pro mě koníčkem, beru ji jako své poslání. Miluji pohyb, miluji motivovat všechny kolem sebe a užívám si každý posun vpřed a každý splněný cíl mých klientů.

Info ikona
Lucie Pažinová
Zdroj článku