Přejít k hlavnímu obsahu

Zapomeňte na brýle z drogerie a nespoléhejte na mrkev. Jaké další chyby děláme v péči o zrak 

Zrak je jedním z našich nejcennějších smyslů, vždyť díky němu přijímáme zhruba 80 % všech informací. Přesto mu často nevěnujeme dostatečnou péči. A co víc, mnohdy svým očím vyloženě škodíme, ať už si to uvědomujeme, nebo ne. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých bychom se s ohledem na svůj zrak měli vyvarovat?

Podobně jako u dalších zdravotních problémů i u těch, jež se týkají očí, hraje podstatnou roli náš životní styl. Jen těžko si můžeme představit náš život bez obrazovek počítačů, televizí tabletů či displejů telefonů. Dny mnozí trávíme v uzavřených prostorách s umělým osvětlením a díváme se spíše nablízko než do dálky. Je to přesně naopak, než jak tomu bývalo u našich předků. Dříve lidé trávili hodně času na přirozeném světle a na čerstvém vzduchu, byli více v pohybu a zapojovali centrální i periferní vidění. Více odpočívali, protože chodívali spát se západem slunce. Tohle všechno můžeme změnit jen těžko, ale svůj životní styl ve svých rukou máme. Jakých chyb bychom se, pokud jde o oči, měli vyvarovat?

Mohlo by se vám líbit

Toto oblíbené ovoce jezte ideálně denně. Avokádo dokonale zasytí a zažene chuť mlsat, navíc má podle expertů pozitivní vliv na zdraví

Avokádo je jednou z nejvýživnějších potravin vůbec a právem si získalo popularitu mezi zastánci zdravé stravy. Obsahuje zdravé tuky, vlákninu i důležité vitamíny a minerály. Jeho pravidelná konzumace může prospět nejen tím, že rychle a na dlouho zahání hlad, ale i vlivem na celkové zdraví. Toto oblíbené ovoce jezte ideálně denně, protože nejen že dokonale zasytí a zažene chuť mlsat, ale má podle studií i pozitivní vliv na zdraví.
svetzeny.cz

Kupujeme si brýle v supermarketu

Brýle nejsou levnou záležitostí, takže není nic jednoduššího, než si je za pár korun pořídit doslova na každém rohu. Zpravidla se jedná o klasické brýle na čtení, které tak můžeme mít neustále po ruce. Měli bychom je brát ale jen jako naprostou „nouzovku“, protože mohou našim očím uškodit. Brýle jsou totiž natolik specifické, že musí být připraveny přímo pro vás. „Běžně dostupné hotové čtecí brýle mají pro obě oči vždy stejné dioptrie a nikdy nemohou zohlednit individuální potřeby vašeho zraku. Přitom mnoho lidí potřebuje pro každé oko jinou hodnotu dioptrií nebo dokonce speciální skla, která zohlední příslušné oční vady jako např. astigmatismus, kdy potřebujete cylindrické čočky,“ radí Jiří Peterka, zakladatel Optiky Valore. Pokud nebudou čočky vycentrovány podle vašeho oka, koledujete si o bolesti hlavy, únavu, podrážděnost nebo šilhání.

Mohlo by se vám líbit

Jak si správně vybrat vitamíny a doplňky stravy? Rozdíly mohou být zásadní, říká doktorka farmacie

Vitamíny a doplňky stravy se stávají běžnou součástí našich životů. Na trhu jich však najdeme nepřeberné množství, a ne všechny splňují očekávanou kvalitu. Jak se v této džungli orientovat? Podle odbornice, farmaceutky, je klíčové zaměřit se na dva hlavní faktory. Jsou jimi důvěryhodnost výrobce a způsob zpracování účinných látek.
svetzeny.cz

Nedopřáváme očím pauzy

Když už pracujete na počítači nebo trávíte hodně času u telefonu, dělejte pauzy a nechte oči odpočinout. Při soustředěné práci na počítači často zapomínáme mrkat, oční rohovka pak není dostatečně hydratovaná a oči nás mohou pálit či řezat a vidění může být neostré,“ upozorňuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské Oční kliniky NeoVize. „Pokud někdo pracuje celý den na počítači, může si neustálým zaostřováním na monitor způsobit takzvanou akomodační křeč. Proto je dobré dodržovat pravidlo 20-20-20, tedy po 20 minutách práce na počítači přeostřit na 20 vteřin na předmět ve vzdálenosti 20 stop, což je asi 6 metrů, aby si oči odpočinuly,“ dodává oftalmoložka. Vyschlé oči můžete pravidelně svlažovat aplikací umělých slz. Během přestávek je ideální dívat se do zeleně, ať už z okna do zahrady nebo parku, či v kanceláři na kytky v květináči.

Mohlo by se vám líbit

Lékařka objasňuje, co udělá s vaším tělem sklenka červeného vína denně a jak plánovat pití o Vánocích

Sklenku vína večer pro uvolnění po práci nebo při posezení s přáteli bere mnoho lidí za naprosto normální věc. Stejně tak jako svařák či dva na adventních trzích nebo pár drinků na party. Vždyť vlastně o nic nejde. Jenže tomu skutečně tak? Podívejme se na to, co s vaším tělem udělá sklenka vína denně.
svetzeny.cz

Nehlídáme si dostatek živin

Snad každý si pamatujeme, že „na zdravé oči je dobrá mrkev“. Částečně je to pravda, protože obsahuje důležitý vitamín A. Myslet si však, že si občas dáte mrkev a máte vystaráno, je mylné. Pro správnou funkci očí jsou nepostradatelné i další vitamíny, zejména E a C, dále nenasycené mastné kyseliny Omega 3, minerály jako je zinek, selen, lutein a další látky. Tyto mají významný antioxidační účinek, což znamená, že neutralizují volné radikály a chrání buňky sítnice před poškozením. Nedostatek vitamínů A, C, E a omega-3 mastných kyselin může přispět ke zhoršení zraku. Jezte proto dostatek zeleniny, ryb, ořechů a dalších potravin bohatých na důležité živiny. Případně si obstarejte doplňky stravy, jež látky důležité pro podporu zraku obsahují.

Nechráníme oči před sluncem

Slunce už brzy začne nabývat na intenzitě, takže byste si měli pořídit kvalitní sluneční brýle s filtrem, který chrání před UVA i UVB zářením. „Dlouhodobé vystavení UV záření může poškodit oční víčka, rohovku nebo oční čočku a má za následek vznik takových onemocnění, jako jsou katarakta, poškození sítnice, změny rohovky nebo rakovina kůže očního víčka,“ popisuje MUDr. Šárka Skorkovská. Jestliže chcete mít jistotu, že jsou brýle opravdu kvalitní, pořiďte je v optice.

Mohlo by se vám líbit

Jak zabránit bolestem zad při dlouhém sezení: Úlevu přinese protažení i správné používání telefonu

Hrbíme se víc, než je zdrávo. Dnešní životní styl způsobuje, že už se pomalu neumíme ani pořádně narovnat. Na vině je nejen sedavé zaměstnání, ale i hrbení se u displeje telefonu nebo obrazovky televize či počítače. Pokud v této pozici naše tělo funguje dlouhé roky, zafixuje si ji mozek jako přirozenou a zakulacení zad se prohlubuje. A bolesti na sebe nenechají dlouho čekat. Jak zádům ulevit?
svetzeny.cz

Nechodíme na preventivní prohlídky

Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu, vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem oční choroby, například lidé silně krátkozrací, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený či šedý zákal. „Nejdůležitější je oční prevence pro pacienty, kteří trpí nějakou chorobou, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak, nebo lidé, kteří mají rodinnou zátěž buďto očního onemocnění nebo celkového. Tito lidé by skutečně měli na preventivní oční prohlídky chodit, protože třeba u zeleného zákalu, když se opomene pravidelná preventivní prohlídka a onemocnění se nezjistí včas, už pak poškození nejde vrátit zpátky,“ varuje primářka Valešová. Důležitou skupinou, která by prevenci neměla zanedbávat, jsou rovněž senioři, jimž hrozí riziko šedého zákalu.

Čtěte také: Vysoký krevní tlak: Omezte konzumaci těchto potravin ještě dnes, předejdete tak selhání ledvin, zhoršení zraku a infarktu

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit