Přejít k hlavnímu obsahu

Máte zarudlé oči? Může to být horší, než si myslíte. Kdy navštívit lékaře?

Info ikona
Zarudlé oči mohou být znakem mnoha nemocí

Zarudlé oči jsou často nepříjemností, kterou máme, když jsme vystaveni prachu nebo kouřovému prostředí. Pokud vás ale červené oči trápí, aniž byste v takovém prostředí byli, neváhejte a navštivte lékaře. Můžete se jednat o signalizaci závažného onemocnění.

Příčiny zarudlých očí

Zarudnutí očí může vzniknout z několika různých důvodů jako jsou například nedostatek spánku, konzumace alkoholu (který ovlivňuje cévy v oku), užívání marihuany nebo jiných látek. Někdy může dokonce i špatný růst řas také způsobit to, že oko zčervená. Přítomnost cizího tělesa v oku může rovněž vyvolat nepříjemnosti. Samozřejmě příčinou může být i únava, dlouhodobé vystavení modrému světlu z telefonu a počítače, nebo trávení času v prašném a kouřovém prostředí. Důvodů, proč oči zarudnou, může být mnoho. Ovšem některé z nich mohou být mnohem zásadnější, než jiné. Můžete trpět závažným onemocněním, o kterém ani nemusíte vědět a pokud vás trápí, je nejvyšší čas navštívit lékaře.

Nemoci podle měsíce narození: Květen podle vědců může zvýšit riziko osteoporózy a zácpy

svetzeny.cz

Syndrom suchého oka

V současné době je syndrom suchého oka jedním z nejběžnějších problémů v oftalmologické praxi a jeho výskyt stále narůstá. Jak již název napovídá, syndrom suchého oka je silně spojen s nedostatečným zvlhčováním povrchu oka a jeho vysycháním. To může být způsobeno buď sníženou produkcí slz, které jsou odpovědné za zvlhčení oční sliznice, nebo změnou v jejich složení. Nejnáchylnější jsou lidé, kteří se pohybují v suchém a klimatizovaném prostředí, pracují u počítače, nebo se vyskytují v prostředí plném prachu, kouře, chemikálií a dalších látek, které mohou oči podráždit. Kromě zarudnutí očí je symptomem také pálení nebo řezání v očích.

Nenápadný a tichý zabiják: Toto jsou důsledky, když vysoký krevní tlak nebudete léčit

svetzeny.cz

Alergická reakce může být důvodem zarudnutí očí

Zarudnutí očí je často způsobeno alergií, což je jedna z nejběžnějších příčin. Obvyklá léčba spočívá v identifikaci alergenu a následném zmírnění příznaků. U alergie na pyl může být léčbou omezení času stráveného venku a nošení slunečních brýlí. Alergická konjunktivitida se objevuje náhle a příznaky mohou trvat až 48 hodin. K zlepšení stavu mohou přispět zvlhčovače vzduchu nebo oční kapky.

Zánět spojivek je závažná nemoc, se kterou musíte navštívit lékaře

Zánět spojivek je nepříjemná záležitost, se kterou se jistě setkal každý z nás. Na jaře sice trápí především alergiky, ale může postihnout kohokoliv. Může vzniknout třeba jen i z dlouhodobého namáhání očí - například z dívání na obrazovku počítače, telefonu či televize. Důvodem, proč oči zčervenají, je zánět spojivek nebo oční sliznice, který může být způsoben infekcí. Proto je důležité vyhnout se dotýkání očí nečistýma rukama. Dalšími příznaky mohou být hnisavý výtok a citlivost na světlo. Je opravdu vhodné navštívit lékaře. A pokud tíhnete k domácí léčbě, můžete aplikovat heřmánkový odvar nebo oční kapky na zklidnění očí.

Zdroj článku