Přejít k hlavnímu obsahu

5 nejhorších potravin pro vaší imunitu: Alkohol vám uškodí, úplně nejhorší je však jiná potravina

Info ikona
Oslabený imunitní systém

Lidské tělo funguje jako dobře namazaný stroj, ale pouze případě, že všechno funguje tak, jak má. Jakmile je v těle nějaký zdravotní problém, může to mít vliv na řadu věcí. Všude je tolik bakterií a virů, které se neustále snaží útočit na vaše tělo. To však okolo sebe má pevný štít ve formě imunitního systému, který je nutno posilovat a pečovat o něj. Například správnou stravou. Víte, jaké jsou nejhorší potraviny pro imunitu?

Nejhorší potraviny pro imunitu?

Spousta lidí konzumuje mnoho sacharidů a rychlých cukrů, které působí neblaze na tělo. Nejen na váhové výkyvy, ale například také na zhoršení pleti, spánku nebo třeba také působí negativně na imunitní systém. Aby vše dobře fungovalo je důležité to, co jíte. Cukr je pro imunitu a její zdraví velmi škodlivý. Kromě cukru existují také další potraviny, které imunitnímu systému mohou škodit. Na co si dát pozor?

1. Cukr

Okrajově jsme ho zmínili výše. Nemělo by to nikoho překvapit, rafinovaný cukr není pro lidské tělo vůbec dobrým pomocníkem. Podporuje zánětlivé procesy v těle, může mít vliv například na projevy akné, váhu a další. Váš imunitní systém je v podstatě jako štít a cukr do něj tvoří menší či větší díry kterými mohou škodlivé viry a bakterie dostat přímo do těla.

2. Káva

Pro mnoho lidí nápoj bez kterého nepřežijí den. Možná vás potěšíme, nemusíte se kávy úplně vzdát. Jeden až dva šálky kávy denně nevadí, ale konzumujete-li ho ve vysoké míře a k tomu třeba pijete zelený čaj nebo další nápoje s kofeinem je to na zvážení. Imunitní systém trpí a mění se k horšímu také kvalita spánku, protože kofein na něj působí. 

 

Zjistěte, jak správně podpořit svůj imunitní systém

svetzeny.cz

3. Smažená jídla

Milujete smažený řízek s hranolkama nebo nějaké fast foodové jídlo, které se přímo koupe v přepáleném oleji? Smažené jídlo může být výborné, ale pro zdraví to až tak neplatí. Studie z roku 2020 ukázaly, že smažená jídla disponují vyšším podílem konečných produktů pokročilé glykace (AGE). Příliš vysoká konzumace smažených jídel může imunitnímu systému nadělat velkou paseku. Snižuje se střevní bariéra, která může negativně ovlivnit imunitu.

4. Alkohol

Alkohol ve vysoké míře má vliv na játra, dýchací soustavu a další části lidského těla. Mimo jiné se neblaze podepisuje také na střevním mikrobiomu a imunitním systému. Tělo se pak stává náchylnější k různým infekcím. Dát si občas skleničku vína vám neuškodí, ale pravidelné konzumování alkoholu ve vysoké míře už může imunitu výrazně narušit. Zejména pak v zimních měsících, kdy je imunita už tak dost zatížená různými infekcemi, viry a bakteriemi.

5. Slaná jídla

Lidé obecně solí víc než je doporučeno. Mezi takové potraviny patří například slané pochutiny jako brambůrky, slané plněné pečivo, zpracované maso, konzervy nebo tolik oblíbená rychlá občerstvení. Vysoký příjem sodíku může být spojován s výskytem zánětu, alespoň tak to popisuje Hypertenze z roku 2018. Právě zánět má vliv na střevní mikrobiom a ten negativní působí na imunitu lidského těla a celý kolotoč se opakuje. Klinické studie však nejsou na toto téma příliš časté a rozsáhlé

 

Zdroj článku