Přejít k hlavnímu obsahu

Těžký osud Mary Ann Bevan: Z krásné ženy s jemnými rysy se stala nejošklivější cirkusovou atrakcí na světě

Info ikona
Mary Ann Bevan

Mary Ann Bevan se narodila jako krásná a inteligentní žena, která se věnovala ošetřovatelství. Její život se však změnil, když jí byla diagnostikována vzácná nemoc, která způsobila deformaci jejího obličeje a těla. Po smrti svého manžela se stala cirkusovou atrakcí pod názvem "nejškaredší žena na světě". Jak se vyrovnala s touto tragédií? Jaké byly její motivace a sny?

Mary Ann Bevan se narodila v roce 1874 v chudé rodině v Londýně. Byla považována za krásnou a inteligentní ženu, která se věnovala ošetřovatelství. V roce 1903 se provdala za farmáře Thomase Bevana a měla s ním čtyři děti. Její šťastný život se však zhroutil, když jí byla diagnostikována vzácná nemoc zvaná akromegalie, která způsobuje nadměrný růst kostí a tkání. Její tvář a tělo se postupně deformovaly a ona se musela vyrovnat s bolestmi, ztrátou zraku a posměchem okolí. Po smrti svého manžela v roce 1914 se ocitla bez prostředků na živobytí a rozhodla se využít svého vzhledu k tomu, aby uživila své děti. Stala se cirkusovou atrakcí pod názvem "nejškaredší žena na světě".

V mládí nádherná kráska vévodkyně z Alby: Měla 22 hrabství a nejvíce titulů na světě. Poslední chvíle strávila s manželem ve věku syna

svetzeny.cz

Akromegalie: Nemoc, která změnila osud krásné Mary Ann Bevan

Akromegalie je porucha, která je způsobena nadprodukcí růstového hormonu v hypofýze. Tento hormon ovlivňuje růst kostí a tkání, zejména obličeje, rukou a nohou. Nemoc se obvykle projevuje ve středním věku a postihuje asi 6 lidí na 100 000. Akromegalie má mnoho negativních dopadů na zdraví, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, spánková apnoe nebo rakovina. Nemoc je také spojena s psychickými problémy, jako jsou deprese, úzkost nebo snížené sebevědomí.

Mary Ann Bevan začala vykazovat příznaky akromegalie krátce po svatbě, kolem 32 let. Její čelo a dolní čelist vyčnívaly dopředu, její nos se zvětšil a její ruce a nohy narostly do nepřirozených rozměrů. Trpěla také silnými bolestmi hlavy a postupnou ztrátou zraku. V té době neexistovala žádná léčba nebo prevence této nemoci a Mary Ann Bevan byla odsouzena k tomu, aby žila s trvalou deformací.


 

Vězeň číslo 35 132 Josef Čapek: Umělec, který zachytil hrůzy nacismu. Krutou smrt našel v koncentračním táboře

svetzeny.cz

Cirkus: Způsob, jak si zajistit obživu

Po smrti svého manžela v roce 1914 se Mary Ann Bevan ocitla v tíživé finanční situaci. Musela se starat o čtyři děti bez jakéhokoli příjmu nebo podpory. Její změněný vzhled jí znemožňoval najít si běžnou práci a tak musela přijmout jakoukoli nabídku, která se jí naskytla. Jednou z nich byla soutěž o "nejškaredší ženu", kterou pořádal londýnský deník Daily Mirror. Mary Ann Bevan soutěž vyhrála a získala peněžitou odměnu i pozornost médií.

V roce 1920 ji objevil americký showman Samuel W. Gumpertz, který ji najal do svého cirkusu na Coney Islandu v New Yorku. Zde vystupovala pod názvem "nejškaredší žena na světě" a přitahovala zvědavé diváky, kteří si platili za to, aby ji viděli. Mary Ann Bevan také vystupovala pro Ringling Brothers Circus a cestovala po Spojených státech a Kanadě. Svým výdělkem si udržovala kontakt se svými dětmi, které zůstaly v Anglii, a posílala jim peníze na jejich vzdělání a životní náklady.


 

Hrůzy v nacistických táborech, o kterých se léta nemluvilo: prostituce byla denním chlebem

svetzeny.cz

Smrt: Konec tragického života nejškaredější ženy na světě

Mary Ann Bevan zemřela 26. prosince 1933 ve věku 59 let. Příčina její smrti není známa, ale je pravděpodobné, že souvisela s komplikacemi akromegalie. Byla pohřbena na hřbitově Brockley and Ladywell Cemeteries v Londýně. Její hrob je označen jednoduchým nápisem: "Mary Ann Bevan, milující matka čtyř dětí".

Mary Ann Bevan byla ženou, která musela čelit neuvěřitelným těžkostem a utrpení. Její příběh je připomínkou toho, jak krutý může být svět k těm, kteří se liší od ostatních. Její odvaha a obětavost jsou však také inspirací pro ty, kteří se snaží překonat překážky a zajistit lepší budoucnost pro své blízké.

Zdroj článku