Přejít k hlavnímu obsahu

Syfilis zničí mozek a znetvoří tvář: K nepoznání nemoc změnila mnoho slavných. Trpěli jí Lenin i Smetana

Syfilis by se dala nesporně nazvat nemocí, která změnila dějiny. Nám ji asi nejlépe přiblížil nezapomenutelný výkon herce Petra Čepka v Petrolejových lampách. Ano, jde o nemoc z lásky. Trpěli jí ale i takoví velikáni, jako byl V. I. Lenin anebo Bedřich Smetana.

Syfilis je pohlavně přenosná infekce způsobená bakterií Treponema pallidum. Často bývá označovaná jako „nemoc lásky“, a to kvůli svému primárnímu způsobu přenosu, protože se syfilidou nakazíte pohlavním stykem.

Syfilis se vyznačuje různými stádii s širokou škálou příznaků, které mohou vážně ovlivnit tělo i mysl. Jak by nám mohly vyprávět i mnohé známé osobnosti. Tato nemoc totiž postihla i mnoho významných lidí a změnila běh jejich života.

Nám syfilis v různých stadiích brilantně předvedl herec Petr Čepek ve filmovém ztvárnění románu Petrolejové lampy. I on za své zálety a neskutečné „holkaření“ zaplatil cenu nejvyšší, když jeho mozek i tělo postupně vypověděli funkci.

Čtěte také: Nezapomenutelný Petr Čepek: Neutuchající láska k manželce oklamala i blížící se smrt

Působil jako pořádný drsňák a v kombinaci s uhrančivým pohledem byl Petr Čepek (†54) magnetem na ženy. Zdání ale klamalo. Tmavovlasý kudrnáč byl sice trochu rebel, ale měl velké srdce. Svou rodinu a manželku miloval nade vše. Když herec cítil, že se blíží jeho konec, nechtěl, aby manželka ještě více trpěla. Sebral poslední síly a v duchu poprosil smrt, ať chvíli počká, než jeho láska opustí místnost.

Nemoc z lásky

Syfilis se primárně přenáší pohlavním stykem, ale může se také přenášet z matky na dítě během těhotenství. Následkem je pak vrozena syfilida.

Infekce samotná pak prochází čtyřmi stádii: primárním, sekundárním, latentním a terciárním. Primární stadium se vyznačuje výskytem nebolestivého vředu, známého jako chancre, v místě infekce.

Pokud se nemoc neléčí, přechází do sekundárního stadia, které je charakterizováno kožními vyrážkami, lézemi na sliznicích a příznaky podobnými chřipce.

Následuje latentní stadium, kdy příznaky mohou vymizet, ale bakterie v těle zůstávají. Nakonec může, a to dokonce až po letech, dojít k terciárnímu stadiu, jenž vede k závažným komplikacím, jako je kardiovaskulární a neurologické poškození.

Mohlo by se vám líbit

Nemoci podle horoskopu: Jaké neduhy trápí právě vaše znamení?

Zdraví je důležité ať už o něj pečujete více či méně pečlivě. Znamení zvěrokruhu pomáhá odhalovat jaké silné, ale také slabé stránky máte právě vy. Astrologie může mít vliv i na zdraví, především tedy může prozradit, jaké zdravotní neduhy se mohou objevit právě u vás. Jaké nemoci vás budou podle horoskopu trápit?
svetzeny.cz

Historie a neslavná pověst syfilidy

Syfilis má dlouhou a neslavnou historii. V Evropě byla poprvé zaznamenána na konci 15. století, přičemž některé teorie naznačují, že ji z Nového světa přivezla posádka Kryštofa Kolumba. A námořníci, ti přeci měli v každém přístavu hned několik milenek, nebo se to o nich aspoň tradovalo.

Nemoc se tak rychle rozšířila po celém kontinentu a stala se velkým problémem veřejného zdraví. Byla tak rozšířená a ničivá, že se jí často říkalo i v překladu z angličtiny „velký imitátor“, a to kvůli její schopnosti napodobovat jiné nemoci.

Čtěte také: Kvíz: Jak ovládáte látku druhého stupně ZŠ? Vyzkoušejte si test pro 6. třídu

Kolik si toho ze školy ještě pamatujete? Své znalosti si můžete prověřit v našem kvízu. Konkrétně se zaměříme na učivo 6. třídy. Zvládli byste test, kterým by bez problémů prošli šesťáci? Otestujte si své znalosti a zjistěte, jak na tom jste s látkou druhého stupně základní školy.

Slavní nemocní

Je známé, že syfilidou trpělo několik významných historických osobností, jimž tato nemoc zcela obrátila život. Nejen že jim zničila myšlení a zničila mozek, ale změnila k nepoznání i jejich charakter.

Irský dramatik, básník a autor známý svým vtipem a brilantními literárními díly, Oscar Wilde byl uvězněn za své homosexuální vztahy, a právě během pobytu ve vězení se u něj projevily příznaky syfilidy​​.

Další významnou osobností byl Friedrich Nietzsche. Německý filosof a autor známý svými revolučními myšlenkami o morálce, náboženství a vědě, také trpěl syfilidou, která pravděpodobně přispěla k jeho psychickému kolapsu a následné smrti​​.

Al Capone. Možná to nevíte, ale i jeden z nejslavnějších amerických gangsterů, který vládl Chicagu během období prohibice, strávil poslední léta svého života v ústraní, trpící následky neurosyfilidy, která vážně poškodila jeho mozek​​.

Také Henri de Toulouse-Lautrec, francouzský malíř a grafik, známý svými živými obrazy nočního života v Paříži, onemocněl syfilidou, která přispěla k jeho předčasné smrti ve věku 36 let​​.

I u rakouského skladatele Franze Schuberta byla diagnostikována syfilida v roce 1822. A i v jeho případě přispěla k předčasné smrti.

Spisovatel Guy de Maupassant je známý především svým dílem Miláček. A i on byl zřejmě miláčkem mnohých žen. Syfilida vedla k jeho psychickému zhroucení a hospitalizaci před jeho smrtí ve věku 42 let​​.

Významným příkladem je i Vladimír Iljič Lenin. Někteří historici se domnívají, že syfilis přispěla k jeho zhoršujícímu se zdraví a nevyzpytatelnému chování v pozdějších letech.

A poslední významnou osobností, již dnes zmíníme, je český hudební skladatel Bedřich Smetana, který tragicky ztratil sluch a trpěl různými neurologickými příznaky pravděpodobně právě v důsledku terciární syfilidy. Smetanova pozdější díla odrážejí utrpení, které prožil, a dodávají jeho skladbám další vrstvu.

Nebezpečí syfilis dnes

Navzdory pokrokům moderní medicíny zůstává syfilis problémem i dnes, jak ukazují studie. Nemoc lze účinně léčit antibiotiky, zejména penicilinem, pokud je zachycena včas.

Ale nárůst počtu kmenů Treponema pallidum odolných vůči antibiotikům a stigmatizace pohlavně přenosných infekcí však představují výzvu pro vymýcení této nemoci. Kampaně v oblasti veřejného zdraví zdůrazňují význam bezpečných sexuálních praktik, pravidelného testování a včasné léčby, aby se zabránilo dalšímu šíření této nemoci, jež sužuje lidstvo již po staletí.

Věděli jste o všech těchto významných lidech, kteří si peklem zvaným syfilis prošli?

GALERIE: Které slavné osobnosti trpěly syfilis
Zdroj článku