Přejít k hlavnímu obsahu

Nezapomenutelný Petr Čepek: Neutuchající láska k manželce oklamala i blížící se smrt

Působil jako pořádný drsňák a v kombinaci s uhrančivým pohledem byl Petr Čepek (†54) magnetem na ženy. Zdání ale klamalo. Tmavovlasý kudrnáč byl sice trochu rebel, ale měl velké srdce. Svou rodinu a manželku miloval nade vše. Když herec cítil, že se blíží jeho konec, nechtěl, aby manželka ještě více trpěla. Sebral poslední síly a v duchu poprosil smrt, ať chvíli počká, než jeho láska opustí místnost.

Charismatický herec by se rozdal pro své blízké a přátelé. Byl také velmi zásadový a spravedlivý. Což se samozřejmě nelíbilo tehdejšímu režimu a Čepek se párkrát dostal se soudruhy do křížku. 

Mladí herci museli poslouchat

Rodilý Pražák měl nesporný talent a po konci studia na gymnáziu se rozhodl zamířit na DAMU. V posledním ročníku ovšem narazil na první setkání s režimem, který mu byl proti srsti. Do problémů se dostal hercův spolužák Ladislav Mrkvička (†81), když ho vyfotil práskač, kterak během studentského majálesu vyskočil na tramvaj. Co na tom, že neudělal nic proti režimu, ale rebelující studentstvo se netolerovalo. Mrkvička byl vyslýchán a za trest vyloučen ze školy. Soudruzi se zaměřili na další skoro vystudované herce a chtěli si zajistit jejich poslušnost.

Herec poprvé doplatil na svou zásadovost

Budoucí hvězdy filmového plátna měly potvrdit oddanost režimu podpisem, kterým dávaly souhlas s Mrkvičkovým potrestáním. Petr samozřejmě nesouhlasil, aby byl kamarád vyhozen ze školy a musel si také sbalit své věci a DAMU opustit před závěrečnými zkouškami. Naštěstí rozkol neohrozil jeho hereckou kariéru a jen před ostatními potvrdil svou zásadovost. Kariéru rozjel nejdříve v Ostravě, ale pak se vrátil zpět do hlavního města a stál u zrodu Činoherního klubu, jemuž zůstal věrný do posledních chvil svého bohužel krátkého života.

Soudruzi si na Čepka brousili zuby

Dařilo se mu také na poli filmovém a ztvárnil mnoho nezapomenutelných postav. Po čase ale znovu zaúřadoval hercem nenáviděný režim. Čepek dostal nabídku do seriálu Třicet případů majora Zemana. Logicky však byla role proti jeho přesvědčeni a odmítl ji. To už byli soudruzi nastartovaní a Petr od roku 1972 najednou výrazně omezil natáčení. To mu však na oblíbenosti neubralo, naopak. Více si pamatujeme například jeho nezapomenutelnou roli žárlivého Turka z komedie Vesničko má středisková, nebo zamilovaného dragouna Bimbáce z pohádky Tři veteráni. 

40 let od vydání pohádky Tři veteráni: Jak dnes vypadá a co dělá princezna Bosana?

Proslavila se jako andělská mrcha s očima daleko od sebe. Vida Neuwirthová (61) už navždy zůstane princeznou Bosanou z pohádky Tři veteráni. Herečkou už dávno není, ale v oboru tak trochu zůstala. Založila dětské divadlo, které nejen pobaví, ale poučí malé diváky o židovské historii. Působí také jako průvodkyně v Terezíně.
svetzeny.cz

Čepek natáčel ve velkých bolestech

Komediální role šly herci na výbornou, ale svůj pronikavý pohled pod hustým obočím dokázal zúročit i ve vážných rolích, kde předvedl nejen své charisma. Do svých postav dával vše a nikdo nepoznal, jak moc je Petr nemocný. V mysteriózním dramatu Lekce Faust exceloval Petr už ve velkých bolestech. O zákeřné rakovině slinivky nevěděla ani jedna z milovaných dcer, která byla v době, kdy začal Čepek bojovat s nemocí těhotná a herec ji v žádném případě nechtěl dělat starosti. Když tatínek začal chřadnout před očima, Petra netušila, jak moc je to s ním vážné.

Láska ‚‚poprosila” smrt o více času

Poslední dny života trávil Čepek s milovanou manželkou na chalupě, nesnesl by, aby ho někdo z přátel viděl tak slabého. Až když mu docházely poslední síly, přesunul se do nemocnice. Žena u jeho lůžka byla prakticky nonstop. Hercova láska k manželce byla obrovská, nepřál si, aby byla u toho, až naposledy vydechne a trápila se ještě více. Podle lékařů Petr cítil, že už nadešel jeho čas, ale srdce ‚‚přemluvilo” smrt, ať ještě počká, než se za ženou zabouchnou dveře a teprve potom smířen se svým osudem, navždy odešel.  

Petr Čepek má na svém kontě mnoho komediálních i vážných rolí
Zdroj článku