Přejít k hlavnímu obsahu

Půvabná Irena Kačírková: Vzdělaná herečka nešla na ruku soudruhům, údajně prožila pár chvilek štěstí s idolem Gérardem Philipem

Inteligence a nevšední krása, kterou Irena Kačírková (†60) oplývala, se příliš nezamlouvala soudruhům z tehdejšího režimu. Podle toho také dopadla její slibně rozjetá kariéra. Herečka byla vzdělaná a uměla skvěle francouzsky. V Praze dělala tlumočnici legendárnímu Gérardu Philipovi a tehdy se také mluvilo o jejich románku.

Ve svých rolích hrála Irena převážně osudové ženy, svůdnice nebo paničky. Tohle škatulkování se Kačírkové příliš nelíbilo, nemohla pořádně ukázat svůj talent a krása jí byla v tomto případě spíš na obtíž. Vzhledem ke svému postoji k režimu, se kterým absolutně nesouhlasila, dostala od komunistů stopku k natáčení a talent skvělé herečky byl tak navždy zmařen. 

Irenin až aristokratický půvab působil na muže jako magnet

Do povědomí všech diváku se Irena zapsala především coby rozmazlená Drahomíra z pohádky Byl jednou jeden král, či Perchta z Borštejna z komedie Bílá paní. Energickou herečku si oblíbil Jan Werich a sám si ji vybral pro roli Sirael v Císařův pekař - Pekařův císař. Bohužel nastala změna režiséra a role jí byla vyfouknuta Natašou Gollovou. O uhrančivou herečku s až aristokratickým půvabem měla zájem i zahraniční produkce, ale ta měla smůlu. Irena nešla na ruku soudruhům a stala se pro velkým trnem v oku.

Soudruhům se nepovedlo Kačírkovou zlomit

Pro své záměry ji chtěla získat Státní bezpečnost. Chytrá a všemi oblíbená herečka by se jim skvěle hodila jako donašečka. To samozřejmě Kačírková odmítla a začalo pro ni peklo na zemi. Sliby o zahraniční kariéře vystřídalo vyhrožování. Nejprve začali soudruzi s tím, že si u filmu ani neškrtne, to nezabralo, a tak přitvrdili. Ireně pohrozili, že jí seberou jedinou dceru Kristinu. I tehdy se se zlou potázali a herečku ke svým nekalým praktikám nezlomili. Pomstili se jí alespoň tím, musela odejít z milovaného divadla, a když už se objevila v nějakém filmu, jednalo se o malou roličku, nebo jí byla přisouzena záporná postava.
 

Zásadová Jiřina Štěpničková: Byla trnem v oku tehdejšímu režimu, skončila na 10 let za mřížemi

Legenda našeho filmového nebe Jiřina Štěpničková (†73) byla vždy zásadová a nenechala se režimem zlomit k něčemu, s čím nesouhlasila. Nacistům nešla na ruku, a než aby hrála v některém z jejich snímků, dokonce si prý raději nechala operovat zdravou nohu. Bohužel ji dohnal komunistický režim, který herečku ve vykonstruovaném procesu poslal na deset let za mříže.
svetzeny.cz

Povrchní vztahy herečce nic neříkaly

Bohužel štěstí neměla Irena ani v soukromém životě. I zde jí byla krása tak trochu na obtíž. Muži po ní šíleli, ale byla pouze objektem jejich vášní a o nějaké povrchní vztahy neměla Kačírková zájem. Jediným mužem, který ji dostal před oltář, byl scenárista J. A. Novotný. Do manželství trvajícího pouze tři roky se narodila dcera Kristina. Poté měla Irena další vztahy s méně či více známými muži. Velmi se zamilovala do režiséra filmu Starci na chmelu, ale ani toto partnerství nevyšlo. 


 

Románek s Gérardem Philipem nikdy nepotvrdila, ani nevyvrátila

Hojně se také mluvilo o Ireny románku s idolem tehdejší doby Gérardem Philipem (†36). Charismatický herec natáčel v Praze a vzhledem k tomu, že Kačírková uměla výborně francouzsky, stala se jeho tlumočnicí. Jestli měla kráska opravdu pletky se slavným Fanfánem Tulipánem, ví jen její dcera, které svěřila pravdu. Kristina ale samozřejmě respektuje maminčino tajemství a tak můžeme jen spekulovat. Herečka o svém soukromí příliš nemluvila a neměla potřebu klepy vyvracet, či je přiživovat. 
 

Tajemství svěřila Irena dceři krátce před smrtí

Dcera byla Ireninou velkou oporou a maminka jí kdysi svěřila, že ví, že zemře na rakovinu. Možná to Irena předpokládala i vzhledem ke své velké vášni k cigaretám. Bohužel měla pravdu. Během operace žaludku se krutá diagnóza potvrdila. Na smrtelné posteli ještě stihla říci Kristině některá svá tajemství. Například to, že mohla mít bratra, ale chlapeček pár dní po narození zemřel. „Bylo to asi velmi bolavé, protože jsem se o něm dozvěděla až těsně před maminčinou smrtí,“ popsala Kristina v knize Setkání s Irenou Kačírkovou s tím, že ani babička s dědečkem nikdy nemluvili o neštěstí v rodině. 

Osud nebyl k Ireně zrovna milosrdný, ale i tak zanechala herečka nesmazatelnou stopu ve světě filmu a ještě větší na prknech, jež znamenají svět. Pro mnohé také byla hrdinkou, která si stála za svými zásadami a nepodlehla nátlaku tehdejšího režimu. 

Irena Kačírková byla u režisérů oblíbenou herečkou
Zdroj článku